bugün

aydın olmak için gereken esaslardır.

- saygılı olmak.
- yandaşlık yapmamak.
- hukuki olmak.
- gerçekçi olmak.
- küçükleri sevmek.
- büyükleri saymak.
- gezmek ve görmek.
aydınlı olmaktan geçer.
led ampul. hem tasarruflu hem aydın. a++ alırsanız daha da tasarruflu aydın olursunuz. hatta ve hatta iyi bir aydın olursanız şirinleri bile görebilirsiniz.
(bkz: fular)
Aydın kişilerden aydınlık dersleri almaktır.

Doğru adres ismi üzere bellidir. Evet.
kafaya mağaraya girerken ki ışıklı kafalıktan takmanızdır.
insan olabilmek.
Aydın bir insan gibi yaşamaktır.

Aydinoglu gibi olmaktır. Beni izleyin sizde aydın bir insan olun.
türkiye'de deist olmak ve bunu her ortamda ama her ortamda vurgulamak, kendi bokunu tatmak.

gelişmiş ülkelerde ise yazdığın makale sayısı, yaptığın bilimsel araştırma ve icatlar, toplum yaşamına katkı derecen.
Neşet Ertaş demişki: Dünya senin vatanınmı yurdunmu ve Mahsuni Şerif demişki: Parsel parsel eylemişler dünyayı. Benim için bu iki söz en az anlanılması gereken esaslardan.
insan yığınları büyük hırsıza kızmaz.
Özlemi odur… insan yığınları yalancıya kızmaz.
Kendiside yalancıdır da, ondan…
insan yığınları yoksula kızar. “Aptallığından” der.
Yığın, toplum değildir.
Yığın, otoriteye itaat ederek hareket eder.
Toplum, bireylerden oluşur, sorgular örgütlenir.
Kitlenize bakın, anlarsınız.
Yığın mıdır, toplum mudur?
Kararınızı ona göre verin.
Aydın bir kişilik; "öğrenmeyi öğrenmiş kişidir."
isim azizim, isim. isminiz Aydın olmalı.
Her şey bir yana zeka olmalı. Akıllı olmak ile farklı bir şey zeki olmak. Akıllı olmak öğretilebilir ama zeka doğuştan gelen potansiyelin çevresel şartlarla belli bir aralık içinde dalgalanarak oluştuğu bir kavrama potansiyeli.

Yani siz ne anlatırsanız anlatın karşıdakinin anladığı kadarsiniz ve hiç kimse anlamak istemeyen biri kadar sağır olamaz. Bu yüzden hepimiz olduğumuz kadarız işte.

Ayrıca bilgi kesin değil. Yerçekimi gibi fiziki bir gerçek bile kutupta ayrı ayda ayrı marsta ayrı. Her şey izafî.

Başkasına zararı yoksa her insan kendi algı dünyasına dalabilir bence bunda bir sorun yok. Yalnız işte adam diyor ki ulan ben biliyorum doğruyu ve buna inanmayanların ölmesi gerek. Şimdi hadi buyur buradan yak.

En kutsal hak yaşama hakkı ama meşru müdafaa da onun kadar kutsal bence. Diğer yanağını dönene bir şey diyemem ama ben dönmem yani.
1 çift dolgun meme.
at gözlügü takip, yanlarina delik acmak.. delik sayesinde az cok düzene comak sokanlara bakmaktir.
tüm ön yargılardan sıyrılarak herkesi ve her görüşü dinleyebilmek. empati kurmak. ve elbette ki okumak. her konuda her düşünce yapısını okumak incelemek. kimyasal ayrıştırır gibi insanları düşüncesine göre ayrıştırmamak.
bişey bildiğiniz yok.
gerektiğinde sizinle aynı siyasal görüşten olan iktidarın karşısında bile muhalif olabilecek denli yürekli olabilmek. ne kadar bilgili olursa, olsun; ne kadar duyarlı, insancıl olursa, olsun; ödlekten aydın olmaz!...
Herkesin hayatıyla değil de kendi hayatıyla, kendi eksikleriyle ilgilenebilmek.
ne yazdığına değil de kimin yazdığına bakarsanız aydın olmanıza gerek bile kalmaz .

zira karanlığa aydınlık diyenler de var .

aydınlığa karanlık diyenler de var .
en önemli şart çok okumaktır. ama bir ideolojiye saplanıp kalmadan, her kesimden insanı okumak. sonra yavaş yavaş kendini sürüye dahil olmak zorunda hissetmeyen, kendi fikirleri olan biri olmaya başlarsınız. ama ilk yapacağınız şey tüm önyargılarınızı çöpe atmak, öğrenmeye, yeni fikirlere açık olmaktır. okumak üslubunuzu yumuşatacak, hırslarınızı, önyargılarınızı törpüleyecek fikirlerini dikte etmeden " paylaşan" biri olmaya başlayacaksınız.aslında bu çok zor kazanılan bir mertebe ve günümüzde bu sıfatı hakeden çok az insan var.
aydın müslüman bulmanız için at gözlüklerinizi çıkarmanız gerekir .

yoksa neyi bulabilirsiniz ki .
yaşam ı bir resim olarak ele alırsak bir detayda dalıp kalmamak lazım . iki adım geri gidip resmin tumune bakmak lazım.
Aydın, aydın olmak için aydın olmaz ki? O.o
Kemalistlerin anladığı aydınlık için bira içmeniz ve rte yi sevmemeniz yeterli.