bugün

anlatması yapmasından daha zor olan ve uzun süren iş.
Rölanti Devri ayarına göre araç farklı tepkiler verebilir.
manuel vites araç sürmeyi öğrenmeye çalışan acemi sürücülere söylenen en temel cümle...
Lütfen stop etmesin diye dua da edilir bi yandan.
Bilmeyen biri için "hay anasını nasıl yapılıyor" merakı uyandıran fakat öğrenince "bu muymuş lan" dedirten ve bilinçaltıyla halledilen zamazingo.
acemiyken çok zor gelen eylem. ayak debriyajdan direkt çekilir ve araba istop eder.
manual vites araba kaldırma şeysi.
ayağı debriyajdan yavaşça kaldırıp gaz vermek, taktiktir. baba spordur.
Babam kafamı direksiyona vuracak yakında bunu yapamadığım için.
Öğreten için en kolay,

öğrenen için en zor cümle.

ayrıca klasik baba lafıdır.
araba dizel veya 2000 üstü bir model ise geçerli olmayandır. kavrama noktası ile kalkılabilir.
Aslında yanlış soylemdir. Her arabanın bir kavrama noktası bulunur. O noktayı yakaladıktan sonra yavaşça çekilmesi gerekir.
En çok rampadaki kırmızı ışıkta sıkıntı yaşatan durum. Bir de arkadaki araba gotunuzun dibine kadar yanaşır ya, iyice stres basar. üstüne stop ettirirseniz arkadan korna sesleri yükselir, vucudunuzdan ter fiskirmaya başlar, stres basar, sinir tavana vurur.

Acemilik gerçekten zor be!
Her seferinde sonunda küfür ettigim eylem.
babanın araba sürmeyi öğretirken en çok küfür ettiği olay. kendin yapıyodun başta sanki...
Öğretirken debriyaja köküne kadar basıp gaza bas sonra çek diye öğretiyordum. Altımızdaki araba uçak değil sonuçta 3000 devirlede kalksan çıkacağın hız 30 40. Az bas yanlış metod az gazla sorunsuz kaldırmak aceminin işi değil.
Yeni yeni öğrenen biri olarak en problemli noktalardan biridir benim için. Çoğunlukla hönk diye kaldırırım arabayı ve bu çok sinir bozucu he birkaç kere iyi kaldırmışlığım var ve onları düşünerek teselli ediyorum kendimi. Kilit nokta nedir ayarı yok mudur onu da pratik yapa yapa kavrayacağım artık. Direksiyon sınavında böyle aptalca bir şeyin başıma bela olmasını istemiyorum zira.
arabayi stop ettirmenin en kolay yolu. yeterli miktarda gaz verip ayagini debriyajdan cekersen daha dogru olur.
beş kerede kavradığım olay.
olacak.
yavaş yavaş.
Bir babanın oğluna en sinirli söylediği şey budur Galiba.

Oğlum yavaşça diyorum yavasca!!
Öyle yapiyorum baba
Dur madem gaza da ben basayim!?
Ona da basiyorum baba
Hanim in de madem arabayi biz itelim yoksa gideceği yok bunun...
Ömür yiyendir. Maziler gelir insanın gözüne. Acıbadem'de yokuştaki ışığa denk gelmemek için kara şimşek gibi geçerdim oradan. Ey gidi günler.
yeni başlayanlar için araba hık mık der, stop eder. dizel motor burada size kıyak geçer. otomatiğin tadı başka tabi.
Hep yanlış anlatilan hede.
Debriyajdan cekerken gaza basmak değil, gaza basarken debriyajdan çekmek dense, acemilerin yarisindan fazlası istop ettirmeden kalkış yapabilir bence.
Kadınlara anlatabilecek en zor şey. Tabi ki onlar başımızın tacı iki araba pert etse nolur.
Bunu yapamadığım için her sabah arabayı yokuşa kadar kaktırıp öyle gidiyorum işime. Evet.