1. 1.
  916 yıl kilise olarak hizmet vermiş ve yeryüzünün en büyük katedrali sıfatına layık görülebilecek bu müthiş yapıya saygı duymak ve dokusunu korumak dururken kendi dininin mabedine çevirmeye girişen yağmacı, yabani zihniyetin ürünü olan magandadır. Bu bir başarı değil saygısızlıktır. (ayrıca 480 yıl kadar cami olarak hizmet vermiştir)
  Birileri gelip de süleymaniye'yi, selimiye'yi, bilmem ne hacı, imam, paşa camisini kiliseye/havraya/budist tapınağına çevirse nasıl olurdu? O zaman dine saygısızlık olarak değerlendirirdiniz demi?
  (bkz: geri kafalılık)
  7 -5 ... graben
 2. 2.
  sen elin kilisesini gaspet. elinden çal. sonra içinde ibadet et.

  neymiş hırsızlık gasp günahmış.

  vallaha mı lan?
  5 -2 ... hacitbecik
 3. 3.
  Fetih/işgal edilen bir yerdeki en büyük mabedin, orayı fetih/işgal edenler tarafından kendi mabedlerine çevirmesi tarihin farklı zamanlarında ve dünyanın farklı yerlerinde sıkça görülmüş bir durumdur. istanbul, hristiyan bir ülke tarafından işgal edilirse sultanahmet camiinin kiliseye çevrildiğini görmek şaşırtıcı olmaz. Bu dünyanın her yerinde olan bir semboldür ve bizdeki “Fethin mührü” tabiri de buradan gelir.

  Yani bir ülkeyi topla kılıçla ele geçirmek, bin yıllık roma uygarlığına son vermek gasp değil de kiliseyi camiye çevirmek mi gasp? islamdaki hak din argümanını ele aldığımızda bu duruma hak hatta vacip bile denebilir.

  (bkz: hassiktir be rıfat abi)
  ... sekizinci nesil ajan
 4. 4.
  şimdi düşününce hoşgörüsüzlük tabi ki ama o dönemlerde bu büyük prestij meselesiydi.
  1 ... caranthir
 5. 5.
  akepenin yanlış turizm politikalarının sonucu olan maganda.
  ... deli anlamindaki de