bugün

kabullenmemiz gereken gerçektir. ibadete açılmamasının en büyük sebebidir. kiliseye iki minare dikerek cami yapamayız.

(bkz: aja sofia)
kimsenin inkar etmediği gerçektir.
ayasofya kiliseden camiye dönüştürülmüştür.
kabul etmediğim gerçek.

gerçek şu ki yıllarca ibadet edilen bir cami, ne yazık ki büyük bir talihsizlik eseri olarak müze yapılmıştır. bu aslında büyük bir vebaldir. eninde sonunda birgün burası tekrar ibadete açılmalıdır.

ayrıca aklı olan bilir ki bir yerin cami olması için iki minare dikmeye de ihtiyaç yoktur. en önemlisi cemaatin varlığıdır. istanbul da da bu fazlası ile mevcuttur.

cumhuriyet döneminde sırf batıya şirinlik olsun diye yapılan yanlıştan birgün inşallah dönülür.
Aslında hristiyanlar ya da gayr-i müslimler cami yapıldığını kabul etmiyorlar. Onlara bakarsanız bu tipler, Ağrı Dağı'nın Ermenistan'da değil de Türkiye'de olmasından da istanbul'un Türk toprağı olmasından da rahatsız. Çok da lülü diyorum onlara.
Herkesin bildiği gerçektir. Evet.
Kiliseyi bozup cami yapmışlar diye bol bol eleştirilir. Tamam özü korunmalıydı haklılar. Ama bu eleştiriyi özelleştirmek doğru değildir. Birçok ülke bu yanlışı yapmıştır. Tabi onlar yaptı diye biz de yapalım demek yanlış. Ama ben genel olarak bu tür eserlere saygılı olduğumuzu düşünüyorum tabiki istisnalar var. Sözlerim yanlış anlaşılmasın, tekrar belirtiyorum, doğru değil.
Aslında Ayasofya zamanında taş idi. sonra kubbe oldu, payanda oldu, minare de sonradan oldu.
güncel Önemli Başlıklar