1. 1.
  ilginctir, gecmisten gunumuze politik arenaya bakildiginda, ayakkabıların konu olduğu pek çok haber yapılmıştır. zaman zaman ayakkabılar olur olmadik sekillerde kullanilmis, zaman zaman ise çeşitli politik figurlerin giydikleri ayakkabılar basına malzeme olmuştur.

  benim bu konuya ilişkin hatirladigim, daha dogrusu okuduğum en eski olay, eski sovyet lideri nikita kruscev in , yanlisim varsa duzeltin, john f. kennedy nin de katildigi bir BM genel kurulunda, SSCB nin Doğu Avrupadaki politikasini eleştiren Filipinli delege konuşurken ayakkabısını hiddetle masaya vuruşudur. bununla ilgili bir belgeselde, kruscev in masaya vurdugu ayakkabının kendisine ait olmadigi, yaninda getirdiği yonunde de birşeyler anımsamaktayım. ama bu yapılan hereketi ve tarihte yarattığı etkiyi değiştirmemiştir.

  o kadar uzağa gitmeyelim, çok yakın zamanda iraka veda ziyareti yapan george walker bush a firlatilan ayakkabıyı anımsayın. aslinda çoğul kullanmak lazım. ayakkabıları demeliydim zira okuduğuma göre gazeteci Muntezer el Zeydi ilk ayakkabıyı fırlatırken, "Köpek, bu sana veda öpücüğü" diye bağırmış, ikincisini atarken de, "Dullardan, yetimlerden ve Irakta öldürülenlerden bir öpücük" gibi bir cumle kurmus. amerikalilar belki bunu munferit bir cisim firlatma gibi gorseler de, aslinda oriental kulturu iyi bilenler hemfikir olacaklardır ki, ayakkabı firlatmak orada ciddi bir hakarettir. Busha firlatilan o ayakkabı ile belki Irak başbakanı ciddi sekilde muttefikine rezil oldu, dusunun evinize gelen bir postaci icerde misafir ettiginiz arkadasiniza hakaret edip cikiyor. ayni sey... olayin bitiminde soz konusu gazetecinin ciddi hirpalandigi da bilinen bir gercek. bu olayla ayakkabının unu cok artti.

  ayakkabı cikartmak da ayri bir dert degil mi? Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz in Edirne'de yaptigi Selimiye Camii ziyaretinde olanlar hakikaten sadece türkiyede değil abd basininda da alay konusu olmuştu. cami çıkışında çoraplı haliyle çekilen fotoğrafına yansıyan delik çorapları, dünyanın gündemine oturmuştu. Washington Post, "3 dolar verip çorap almayan bir kişiden para konusunda tavsiye alır mıydınız" şeklinde imali bir yorum yapmıştı.

  daha arasak çok şey buluruz ayakkabıların politik arenadaki yeri ile ilgili. filipinlerin devrik diktatörü marcosun karısı imelda nın bin küsür çift ayakkabısı olduğu haberleri, obamanın altı delinmiş ayakkabıları, ingiltere eski başbakanı Tony Blair in giydiği Churchs marka ayakkabıların muhalefet tarafından eleştirilmesi, 2001 de terorist Richard Reid in American Airlines a ait bir ucakta ayakkabısına saklı bombayı patlatmaya calismasi...

  kıssadan hisse, politik arena başta olmak üzere ayakkabılar ciddi ciddi sansasyonel pek çok habere konu olmuş.

  edit:imla
  1 ... strobe