1. 1.
  Bu iddiayı ortaya atanların, kanıt olarak nitelendirdikleri şeylere ufak bir göz atacağız ve bunların gerçekten kanıt niteliği taşıyıp taşımadığı hakkında yorum yapacağız.

  1- Neil Armstrong’un Uzay Giysisindeki Botların Ay’da Bıraktığı Söylenen Ayak izleri ile Uyuşmadığı iddiası

  Apollo 11 misyonu, 20 Temmuz 1969'da Ay’ın yüzeyine inen Ay gezi modülünden (LEM) beri komplo teorisyenlerine malzeme olmuştur. Bunun gibi Ay yüzeyiyle ilgili pek çok iddiayı çürüten Snopes, Ağustos 2016'da, Ay yüzeyi boyunca yürümüş ilk insan olan astronot Neil Armstrong’un botlarını inceleyerek sahte bir Ay inişinin kanıtlarının bulunabileceğini gösteren yeni bir maddeye rastlamıştır:

  ay a gidilmediği iddiası

  Yukarıdaki görselde yer alan fotoğrafların ikisi de gerçektir: Neil Armstrong’un uzay giysisi solda, ayak izleri ise sağda görülmektedir. Neil Armstrong’un Apollo 11 uzay giysisinin fotoğrafı astronom Phil Plait tarafından çekilmiştir. Aynı şekilde tarihi giysiler Smithsonian’ın Ulusal Hava ve Uzay Müzesi tarafından korunmuş ve 2015 yılında Apollo 11 astronotları Ay’da yürüdüklerini (ayak izleri de dahil) fotoğraflamışlardı.

  Ancak yukarıda görülen ayak izi, Neil Armstrong’a değil, Armstrong’a Ay boyunca eşlik eden diğer astronot Buzz Aldrin’a aittir. Aldrin, bilim adamlarının Ay yüzeyinin gerilme mukavemetini incelemesine izin vermek için kendi ayak izinin fotoğrafını çekmiştir ve bu fotoğraf, Aldrin uzay aracından Ay yüzeyine inerken Armstrong tarafından çekilen fotoğraftaki ayak iziyle uyuşmaktadır:

  ay a gidilmediği iddiası

  Her halükarda, Armstrong’un botlarının tabanı, Ay yüzeyi fotoğraflarında görülen izlerle eşleşiyor. Ayrıca, armstong ve Aldrin, Ay’ın yüzeyine adım atmadan önce botlarına lastik tırtılı olan iki büyük galoş dahil olmak üzere, birkaç tane daha taban takmışlardır:

  ay a gidilmediği iddiası

  Apollo 11 Ay inişinin fotoğrafları, Armstrong’un Ay’ın yüzeyinde bu tabanları taktığını açıkça göstermektedir:

  ay a gidilmediği iddiası

  2- NASA'nın Ay yüzeyinde kullandıkları tek ışık kaynağını güneş olarak belirtmesine karşın fotoğraflarda bu tezi çürüten gölgeler olduğu iddiası

  Ay yüzeyindeki tek ışık kaynağı güneş değildir. Güneş ışığı, ay yüzeyinden yansıyarak farklı açılardan gelen bir ışık kaynağı oluşturur. Tüm Apollo inişlerinde gökyüzünde bulunan Dünya da Ay yüzeyini aydınlatan kuvvetli bir ışık kaynağıdır. Dünya, Ay yüzeyini Ay'ın Dünya'da görünen ışığından daha kuvvetli aydınlatır.

  3- 1969'ların teknolojisiyle aya canlı yayın yapabilecek TV ekipmanı götürüp çalıştırmanın imkânsız olduğu iddiası

  Apollo projesinin kameraları Westinghouse firması tarafından 1964'te kazanılan bir ihaleyle uzay koşullarında çalışabilecek şekilde geliştirilmiştir. Bu konudaki bir sahtekârlık yapılsaydı, sadece NASA değil Westinghouse firmasını da kapsaması gerekirdi. Dahası, Apollo - Soyuz Test Projesi'nde Sovyet uzayadamlarının gözleri önünde aynı kameralardan çekim yapılmış ve dünyaya iletilmiştir.

  4- Dünya ile Ay arasındaki Van Allen radyasyon kuşaklarının astronotları öldürmüş olması gerektiği iddiası

  Apollo uzay araçlarının Van Allen kuşağından geçme süresi 4 saatti. Bu süre içinde uzaygemilerinin aluminyum alaşımlı gövdesi, astronotları korudu. Apollo araçlarının rotası da uzayadamlarının radyasyona asgari miktarda maruz kalmasını sağlayacak şekilde hesaplandı. Bunların sonucu olarak Apollo programına katılan bir kişinin aldığı ortalama radyasyon miktarı, 1 rem'in (10 mSv) altında kaldı. Bu doz, deniz seviyesinde yaşayan birinin üç yılda aldığı radyasyona eşittir.

  Dünyadaki tüm fizikçilerin (ABD'nin rakibi Sovyet fizikçiler dahil) gerçekten böyle bir tehlike olsaydı bunu görmemeleri mümkün olamazdı. Apollo uçuşları sırasında radyasyon kuşaklarını bulan fizikçi James Van Allen hayattaydı. Eğer o da varlığı iddia edilen komplonun bir parçası değilse, kendi bulduğu kuşakların uzayadamlarını öldüreceğini açıklaması gerekirdi. Tam aksine, Profesör Van Allen, kuşakların astronotları öldüreceği iddialarını "saçmalık" olarak nitelemiştir.

  5- Apollo araçlarda bulunan ve 2 kb RAM, 36 kb ROM kapasitede çalıştığı belirtilen ilkel analog bilgisayarın [Apollo Guidance Computer] modern bir elektronik kol saatinden daha az işlem gücüne sahip olması bakımından ay’a gidişte yetersiz kalacağı iddiası

  Apollo uzay araçlarında kullanılan ana bilgisayar, Apollo Guidance Computer (AGC), analog değil dijital bir bilgisayardı. Bu, 1960'lar için ilkel değil gelişmiş bir bilgisayardı. Görevi, Apollo uzayaracının seyir ve komuta kontrol sistemini (PINGS) yönetmekti. AGC'nin işlem gücü, PINGS'i idare etmek için yeterliydi, ancak uzayaracının rotası ve konumu yerdeki ölçüm tesisleri tarafından daha yüksek kesinlikle saptandığından, belli aralıklarla konum ve rota bilgileri yerden güncelleniyordu. Yani Apollo tamamen kendi içindeki bilgisayara bağımlı değildi. Nitekim Ay'a ilk iniş yapan uzayaracı olan Apollo 11, AGC'nin hata modunda olduğu sırada iniş yapmıştır.

  Sovyetler'in bilgisayar teknolojisi ABD'ninki kadar iyi olmadığı için, kendi Ay projelerindeki uzayaracı LK'ye seyrüsefer için programlanabilir dijital bir sistem yerleştiremediler. Onların bulduğu çözüm daha basitti, analog bir hesap makinesi, oluşabileceği düşünülen tüm acil durumları belirlenen sırayla dikkate alıyordu. Ancak bu daha basit çözüm dahi Ay uçuşu için yeterliydi.

  6- Fotoğraflarda hiçbir yıldızın görünmemesi, yeryüzünde bile yıldızların görüldüğü halde atmosfersiz ortamda yıldızların daha net görünmesi gerektiği iddiası

  Tüm ay inişleri gündüz, güneş gökteyken yapıldı. Son derece çiğ bir ışıkla parlayan ay yüzeyi ve diğer cisimleri net olarak fotoğaflayabilmek için fotoğraf makineleri yüksek enstantaneyle çekim yaptılar. Bunun sonucu olarak parlak ışık altındaki nesneler fotoğraflarda net göründü, ancak nispeten soluk yıldızlar görünmedi. Bu durum, gece aydınlık sokak lambalarının altında yıldızların gözükmemesine benzer. Ay'a yapılanlar dışındaki uzay uçuşlarında da, mesela Uluslararası Uzay istasyonu'nda çeşitli milletlerden uzayadamlarının çektiği fotoğraflarda da aynı durum görülür. Apollo astronotlarının çektiği parlak zemine bakmayan az sayıda fotoğrafta yıldızlar gözükmektedir.
  5 -1 ... rimi rimi ley
 2. 2.
  Gidilmediğine inanıyorum şahsen.
  2 -1 ... nazorellaschulz
 3. 3.
  kara delik diye fen bilgisi ödevinde çizilmiş resim paylaşan kurum mu aya gidecek hadi oradan.
  1 ... masklavi
 4. 4.
  3.
  gidilse bile nasıl dönüldüğü daha merak edilen bir durumdur.

  ayın yüzeyinden ayrılıp mekiği boşa atıp vurdurduk diyebilirler.

  komik.

  hadi ateistler şimdi bunu açıklasınlar.
  ... babacarlos
 5. 5.
  düz dünya adamını ağlatır.
  ... sgt gary roach sanderson
 6. 6.
  nasanın şeyinde olmayan iddiadır.

  kudurun aq düz dünyacı, keçi boynuzcuları.
  2 ... silgi yiyen kadin
 7. 7.
  O kısmına girmeyeceğim hiç ancak ben şu astronot kıyafetine bitiyorum -100 lerden daha düşük ısıya karşı koruyor ya da işte üstü, uzaydaki zararlı ışınlara karşı koruyor... Daha böyle nice özellikler

  Yani resmen giyen Süpermen gibi bir şey oluyor. Bu kadar büyük ısı değişimlerine bir kıyafetin dayanması ne kadar mümkün gerçekten? Normal şartlarda ne kadar harika kıyafet yaparsan yap o kişinin 1 saniye içerisinde buhar olması gerekir o ısı değişimlerinde ama nasılsa bu kıyafet koruyor-muş.

  Tabi ona göre geliştirmişler diyebilirsiniz ama öyleyse yapsınlar bize de yazın ısıtan kışın soğutan mükemmel bir kıyafet kullanalım. O kıyafetli birisini alıp kutuplara atsak 2 günde mort olur bence ama aya gidiyorlar.

  Eğer astronot kıyafeti şöyle yapılıyor o yüzden asla ısı sorunu yaşamaz diye bir bilgisi olan varsa kırmızılandırabilir.
  ... keyf kahyasi