entry 91 galeri 4 video 1 ses iyilertrends
 1. 1.
  islam'da Şakku'l-Kamer (Ay'ın bölünmesi) Mucizesi diye ünlü "mucize"yi birlikte göreceğiz: Kamer Suresinin l. ayetine, Diyanet'in resmi çevirisinde şöyle anlam verilir:

  "Kıyamet saati yaklaşır, ay ayrılır."

  Bu çevirideki "yaklaşır, ayrılır" ayetteki sözcüklere uymuyor. Ayette, burada, "geçmiş zaman" kipi kullanılıyor. Bu nedenle, doğrusu: "Yaklaştı, ayrıldı."dır. "Ayrıldı"yerine de ayetteki "inyakka" sözcüğüne uygun olması için "bölündü", ya da "parçalandı" demek gerekir. Diyanet'in çevirisi, burada, "akıl ve bilim dışılığı örtmek" amacıyla, sözcükler kendi anlamlarının dışına çıkarılarak, daha sonraki ayetler, ayrıca açıklayıcı hadisler gözardı edilerek yapılmış bir "yorum"a, ibnü'l-Cevzi'nin yorumuna (Bkz. tefsiru ibnü'i-Cevzi, 8/89.) dayanmakta. Bu yorum, tefsircilerce kabul edilmez. (Bkz. M.Ali Sabuni, Safvetu't-tefisir, 3/284; Hizin, 4/226.)

  Bu durumda ayetin doğru çevirisi şudur: "Kıyamet (sat) yaklaştı; ay bölündü :" Bunu izleyen iki ayetin anlamı da şöyle: "Onlar bir mucize gördüklerinde; yüz çevirirler ve: 'sürüp giden bir büyüdür.' derler. Yalanladılar ve kendi eğilimlerine uydular. Her şey, yerini bulur." (Kamer: 2-3.) Görüldüğü gibi ayetlerde açıkça, kıyametin yaklaştığının da bir belirtisi olarak, Ayın bölündüğü ve bu mucizeyi, inanmazların yalanladıkları" anlatılıyor. Bu ayetlerin anlattığı olayı aktaran hadislere bakalım.

  Gökteki Ay mı, Arabistan'daki Hira Dağı mı daha büyük?

  ilkokul öğrencileri bile böyle soruyu saçma bulur, değil mi? Ama hadiste anlatılana bakılırsa bu soruya saçma dememek gerek.Malik Oğlu Enes anlatıyor:

  Mekkeliler, Peygamberden bir mucize göstermesini istediler. Peygamber de onlara ayı ikiye bö1ünmüş olarak gösterdi. Öylesine ki, onlar, Hira Dağı'nı, bu iki parçanın arasında görüyorlardı." (Bkz. Buhari, e's-Sahih, Kitabu'1-Menakib/36; Müslim, e's-Sahih, Kitabu St- fati'l- Münafdun/46-47, hadis no: 2802.)

  "Abdullah ibn Mes'ud anlatiyor: Peygamberle birlikte Mina'daydık. Birden ay iki parçaya bölündü. Bu parçalardan biri, dağın arkasında, biri de dağın beri yanında kaldı. işte o sırada Peygamber. Bakın da tanık olun!' dedi." (Bkz. Buhari, es-Sahih, aynı yer; Müslim, e's-Sahih, aym yer, hadis no: 2800.) Düşünün. inanmazlar, Muhammed'den, peygamberliğini kanıtlamak için bir mucize istiyor. Tanrı da Muhammed'e güç veriyor. Muhammed mucizesini gösteriyor: Şu gökteki, şu Amerikalıların ayak bastığı, şu bildiğimiz ay, iki parçaya bölünüyor. Parçalanan Ay, yere düşüyor. Yeryüzünün ufacık bir bölgesine sığınıyor. Düştüğünde orada, kimseyi ezmiyor. Ay böylesine ufakmış ki: Hira dağı ondan daha büyük. Çünkü geriden bakınca, Hira Dağı, ayın iki parçası arasında gözükebiliyor! Ve düşünün: Böyle bir "olay"ı bile, Mekkeliler bir mucize saymıyor. "Olay"a tanık oldukları halde! Ve dünyanın her yanından gözüken şu ay, o sırada ikiye bölünüp yere düşüyor da, dünyanın hiçbir yerinde, kimse farkında olmuyor. "Olay"i ne gören oluyor, ne de yazan. Muhammed'in Sahabilerinden başka... Ayrıca: Ayın "bölünmesi", haber verilegelen kıyametin yaklaştığının bir kanıtı oluyor.

  Yukarıdaki ayet ve hadislere göre, bütün bunlara "inanmak" gerekiyor. inanan inanır kuşkusuz. Kim ne diyebilir? Bizim burada yaptığımız şey, yalnızca bir belirleme ve sergileme, Şu da unutulmamalı: inananın nasıl inanma hakkı varsa, inanmayanın da inanmama hakkı vardır. insanoğlunun aklına, bilime özgürlük tanımak bunu gerektirir. insan, kınanmasız ve saldırısız bir ortam içinde insanlığına yakışır nitelikte geliştireceği düşüncesini, kişiliğini meyvelendirir. Bu köşedeki sergilemeler de bunun için...

  turan dursun sitesinden alınmıştır.
  #230230 :)
 2. 2.
  Mekkeli musrikler, Resulullah (s.a.v) den bir mucize gostermesini istemisler, O da parmagiyla aya isaret etmis, ay ikiye bolunmus ve sonra tekrar birlesmistir. Hicretten 5 sene evvel meydana gelen bu hadisenin ismidir.
  #1267754 :)
 3. 3.
  (bkz: iktera betissaatul ven sakk i kamer)
  #6090589 :)
 4. 4.
  Şakk ı Kamer mucizesi.
  said nursi'nin de belirttiği gibi herkese değil sadece inanlara gösterilen mucize.
  Çünkü herkese görünmesi halinde aklin seçme hakki kalmayacak herkes iman edecekti islam dini ise mecburiyet ve zorlama dini değildir.
  Eğer öyle olsa idi allah herkese bir şekilde müslüman olun emri verir herkes müslüman olurdu o zaman ki gerçek allah sevgisi ve vuku bulamaz dünyanın yaratılışına hak edebilme durumuna da aykırı olurdu.

  Orda göründü peki neden başka milletlerde görünmüyor savsatası da tamamen saçmalık çünkü gece/gündüz ayın dünyanın yapısından dolayı belirli aralıklarla belirli yerlere görünmesinden dolayıdır.

  Ya arkadaşım saçmalık bu* dediğini duyar gibiyim o zaman buyur ;
  açıklama : http://www.risale-inur.or.../risale/index.php?tid=194

  ispat (link'te ki ilk 4 resim) : http://www.google.com.tr/...967%20Orbiter-4%2067-1805

  ispat 2 : http://video.uludagsozluk.com/v/ay-ın-ikiye-bölünmesi-16608/  ispat 3 : http://arkasokak.net/dini...mesi-mucizesi-ispatlandi/

  "Nur'cu muyum lan ben? /
  said nursi'ye mi inancam. /
  Dinci yobaz mıyım? /
  Her yazılana da inanacaksak ohooo.."

  diyorsan o zaman ya bu başlığı hiç görmemiş gibi yapıp sol frame'den seç bir başlık hemen tıkla.
  "Madem ki konu hakkında bilgi almak istiyorsan o zaman'da oku yazılanları yada kaynakları"

  "işim olmaz" der gibiysen,

  "o zaman bu başlıkta ne işin var arkadaşım?" diye sorarlar adama.

  "sana ne arkadaşım laf sokup saçmaladığınızı ispat etmeye çalışacağım" diyorsan da buyur meydan senin bizde senin gerekçelerini ispatlamaya çalışmalarını inceleriz.
  #9051522 :)
 5. 5.
  (bkz: sakk i kamer)
  #9086108 :)
 6. 6.
  insanlar tarafından gerçekten olduğuna inanılan bir olaydır.
  #12741988 :)
 7. 7.
  evet insanlar tarafından olduguna inanılır. ancak insan olmayanlar yalan oldugunu iddaa ederler.
  #12742003 :)
 8. 8.
  beyni ikiye ayırarak sağ ve sol lob ile birlikte düşünebilenlerin inanacağı eylemdir.

  buna http://galeri4.uludagsozl...4%b1lmas%c4%b1_168828.jpg + söyle bakalım ayın iki yarılmasından birşey anlayacak mı?

  Kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı. Onlar bir mucize görseler yüz çevirirler ve "Süregelen bir sihirdir" derler.

  kamer suresi 1-2
  #12742097 :)
 9. 9.
  bu olaya inanmayanların hayatlarına bakıldıgında insanlıktan çıkmış kişiler oldugu göz önüne alınırsa cevabı verilecektir.
  #12742103 :)
 10. 10.
  bu olaya inanmayan 5.3 milyar insan, insan değilmiş meğersem.
  #12742127 :)
 11. 11.
  ayın göt olduğunu zannetmek ile mümkündür.
  #12742184 :)
 12. 12.
  (bkz: ay sonu)
  (bkz: ay başı) ***
  #12742204 :)
 13. 13.
  genelde memurların ayın sonunu getirebilmek için uyguladığı yöntem.
  #12754561 :)
 14. 14.
  o zamanlarda da senin gibi dalga geçenler, "peygamberse, hadi ayı ikiye bölse ya" diyenler olduğu için Allah'ın lütfuyla peygamberimizin gösterdiği mucizedir. sen geç dalganı...
  #12754569 :)
 15. 15.
  gerkçek olma ihtimali çok yüksek olan bir olaydır .
  #12754671 :)
 16. 16.
  kamer suresindeki ay yarılması ile aynı şey midir bilinmeyen hadise. bir yoruma göre burada yarılmadan kastedilen ay toprağının yarılması, kazılması hadisesidir. hesaplamalara göre bir işaret olması bakımından değerlendirecek olursak bu ayetten kuran'ın sonuna kadar tam 1390 ayet bulunmaktadır. buna göre hicri takvimde 1390 yılı, miladi takvime göre 1969 yılı simgeler. o da insanlığın aya çıktığı tarihtir. surede anlatılan ihtar, uyarı, sakındırma geldi ama gene de inanmadılar ayetleri aya çıkış esnasında geçekleşen ve nasa'nın da şahit olduğu olaylar olabilir.

  --spoiler--
  saat yaklaştı, ay yarıldı.
  bir ayet-alâmet görseler yüz çeviriyorlar ve şöyle diyorlar: "sürüp giden bir büyüdür bu!"
  yalanladılar; kendi heves ve kuruntularına uydular. oysaki her iş ve oluş karara, ölçüye ve düzene bağlanmıştır. yemin olsun ki, onlara haberlerden, içinde ihtar, sakındırma ve tehdit bulunanı gelmiştir. doruk noktaya çıkmış, isabeti tartışmasız bir hikmettir o. ama uyarılar yarar sağlamıyor. o halde yüz çevir onlardan sen de; o çağırıcının alışılmadık/ürpertirci şeye çağırdığı günde (kamer suresi 1-6)
  --spoiler--
  #12755004 :)
 17. 17.
  Allah böyle işlerle uğraşmaz. Kuran'da kıyamet yaklaştı ay ikiye bölündü diyor, kıyamete kadar bekleyeceksiniz ay'ın bölünmesi için. Hadis de yok bu konuda. Bir rivayet var. Tarikatçı tayfa bunları şişirdikçe şişirir ve bir rivayet 99 ciltlik tefrika olur.

  bakın akıl var mantık var. kıyamet yaklaştı ve ay ikiye bölündü diyor. bu cümlenin içinde kıyamet kelimesi olduğu sürece hangi zamana sokarsan sok değişmez, kıyamet yaklaşıyor de, kıyamet yaklaştı de, yaklaşırsa de, yaklaşabilir de ne dersen de, kıyamet koptu mu? kopmadı demekki kıyamete hala bir zaman var. Demekki ay henüz yarılmadı.
  #12755983 :)
 18. 18.
  http://www.webhatti.com/g...dan-gizledigi-gercek.html

  olmuş bir olaydır.. dualara inanmayıp "bana bilimsel gel. kaynak göster" diyenlere kaynakla gidiyoruz amma oda olmuyor..
  #15483921 :)
 19. 19.

  #15959587 :)
 20. 20.
  sadece islami kaynaklarda değil, uzakdoğu kaynaklarında da geçen hadisedir. örneğin güney kore yapımı olup şilla ve üç krallık dönemini anlatan muhteşem kraliçe (queen seon duk) dizinin ana temasını da bu olay oluşturuyor. aynı tarihlerde ve aynı şekilde büyük ayı'nın ikiye bölünüşü olayı resmediliyor. yine ilginçtir ki, bu olay arap yarımadasında akşam vakti olurken, kore'de de sabaha çok yakın bir zamanda gerçekleşiyor. araştırmak da, ilgililere kalıyor.
  #17404098 :)
 21. 21.
  bu olayın hindistanda görüldüğü ve bu olay sayesinde hindistan da müslüman olmaların olduğu rivayet edilir.
  Dinazorun kuş olduğuna inanan denyoların bu mucizelere inanması beklenir aslında ama beyinleri yarılmış, Kalpleri öyle kararmıştır ki hakkı inkar ederken batılı savunmayı şeref bilirler.
  #18897605 :)
 22. 22.
  bazı ateistlerin müslümanlar inansın diye internette yazdığı şeylere balıklama atlayıp, sevinen müslümanları görmeme ve kahkahalarla gülmeme sebep olan fantastik olay. *
  ulan birisi de diziyi kanıt göstermiş. *
  gariptir ki bu fantastik olayı dünyada hiç kimse görmemiştir. hiçbir tarihi kaynakta bahsedilmemiştir. çok garip lan. neden acaba? *
  #22018637 :)
 23. 23.
  nasa nın yaptığı araştırmalara göre ayda bir yarık varmış. bu da bunun kanıtı. facebook ta mucizelerle islamı yayan ve sevap point kazanan müslümanlar böyle diyor ben demiyorum. ayrıca nasa da diyor koskoca nasa araştırmış yarık varmış bak hele bak *
  #22018665 :)
 24. 24.
  uzay 1999 adlı eski bir bilimkurgu dizisinde aydaki nükleer atıkların patlaması sonucunda gerçekleştiği hayal edilen olay.
  #22018711 :)
 25. 25.
  http://galeri.uludagsozlu...miyor-olmas%C4%B1-326125/

  şöyle bir ifade kullanan bir insandan alıntı yaparak bunu ispatlamaya çalışan malları ortaya çıkarmış fantastik olay. *
  #22018774 :)