1. 1.
  islam'da Şakku'l-Kamer (Ay'ın bölünmesi) Mucizesi diye ünlü "mucize"yi birlikte göreceğiz: Kamer Suresinin l. ayetine, Diyanet'in resmi çevirisinde şöyle anlam verilir:

  "Kıyamet saati yaklaşır, ay ayrılır."

  Bu çevirideki "yaklaşır, ayrılır" ayetteki sözcüklere uymuyor. Ayette, burada, "geçmiş zaman" kipi kullanılıyor. Bu nedenle, doğrusu: "Yaklaştı, ayrıldı."dır. "Ayrıldı"yerine de ayetteki "inyakka" sözcüğüne uygun olması için "bölündü", ya da "parçalandı" demek gerekir. Diyanet'in çevirisi, burada, "akıl ve bilim dışılığı örtmek" amacıyla, sözcükler kendi anlamlarının dışına çıkarılarak, daha sonraki ayetler, ayrıca açıklayıcı hadisler gözardı edilerek yapılmış bir "yorum"a, ibnü'l-Cevzi'nin yorumuna (Bkz. tefsiru ibnü'i-Cevzi, 8/89.) dayanmakta. Bu yorum, tefsircilerce kabul edilmez. (Bkz. M.Ali Sabuni, Safvetu't-tefisir, 3/284; Hizin, 4/226.)

  Bu durumda ayetin doğru çevirisi şudur: "Kıyamet (sat) yaklaştı; ay bölündü :" Bunu izleyen iki ayetin anlamı da şöyle: "Onlar bir mucize gördüklerinde; yüz çevirirler ve: 'sürüp giden bir büyüdür.' derler. Yalanladılar ve kendi eğilimlerine uydular. Her şey, yerini bulur." (Kamer: 2-3.) Görüldüğü gibi ayetlerde açıkça, kıyametin yaklaştığının da bir belirtisi olarak, Ayın bölündüğü ve bu mucizeyi, inanmazların yalanladıkları" anlatılıyor. Bu ayetlerin anlattığı olayı aktaran hadislere bakalım.

  Gökteki Ay mı, Arabistan'daki Hira Dağı mı daha büyük?

  ilkokul öğrencileri bile böyle soruyu saçma bulur, değil mi? Ama hadiste anlatılana bakılırsa bu soruya saçma dememek gerek.Malik Oğlu Enes anlatıyor:

  Mekkeliler, Peygamberden bir mucize göstermesini istediler. Peygamber de onlara ayı ikiye bö1ünmüş olarak gösterdi. Öylesine ki, onlar, Hira Dağı'nı, bu iki parçanın arasında görüyorlardı." (Bkz. Buhari, e's-Sahih, Kitabu'1-Menakib/36; Müslim, e's-Sahih, Kitabu St- fati'l- Münafdun/46-47, hadis no: 2802.)

  "Abdullah ibn Mes'ud anlatiyor: Peygamberle birlikte Mina'daydık. Birden ay iki parçaya bölündü. Bu parçalardan biri, dağın arkasında, biri de dağın beri yanında kaldı. işte o sırada Peygamber. Bakın da tanık olun!' dedi." (Bkz. Buhari, es-Sahih, aynı yer; Müslim, e's-Sahih, aym yer, hadis no: 2800.) Düşünün. inanmazlar, Muhammed'den, peygamberliğini kanıtlamak için bir mucize istiyor. Tanrı da Muhammed'e güç veriyor. Muhammed mucizesini gösteriyor: Şu gökteki, şu Amerikalıların ayak bastığı, şu bildiğimiz ay, iki parçaya bölünüyor. Parçalanan Ay, yere düşüyor. Yeryüzünün ufacık bir bölgesine sığınıyor. Düştüğünde orada, kimseyi ezmiyor. Ay böylesine ufakmış ki: Hira dağı ondan daha büyük. Çünkü geriden bakınca, Hira Dağı, ayın iki parçası arasında gözükebiliyor! Ve düşünün: Böyle bir "olay"ı bile, Mekkeliler bir mucize saymıyor. "Olay"a tanık oldukları halde! Ve dünyanın her yanından gözüken şu ay, o sırada ikiye bölünüp yere düşüyor da, dünyanın hiçbir yerinde, kimse farkında olmuyor. "Olay"i ne gören oluyor, ne de yazan. Muhammed'in Sahabilerinden başka... Ayrıca: Ayın "bölünmesi", haber verilegelen kıyametin yaklaştığının bir kanıtı oluyor.

  Yukarıdaki ayet ve hadislere göre, bütün bunlara "inanmak" gerekiyor. inanan inanır kuşkusuz. Kim ne diyebilir? Bizim burada yaptığımız şey, yalnızca bir belirleme ve sergileme, Şu da unutulmamalı: inananın nasıl inanma hakkı varsa, inanmayanın da inanmama hakkı vardır. insanoğlunun aklına, bilime özgürlük tanımak bunu gerektirir. insan, kınanmasız ve saldırısız bir ortam içinde insanlığına yakışır nitelikte geliştireceği düşüncesini, kişiliğini meyvelendirir. Bu köşedeki sergilemeler de bunun için...

  turan dursun sitesinden alınmıştır.
  10 -9 ... gerçek
 2. 2.
  Mekkeli musrikler, Resulullah (s.a.v) den bir mucize gostermesini istemisler, O da parmagiyla aya isaret etmis, ay ikiye bolunmus ve sonra tekrar birlesmistir. Hicretten 5 sene evvel meydana gelen bu hadisenin ismidir.
  5 -1 ... genez
 3. 3.
  (bkz: iktera betissaatul ven sakk i kamer)
  ... ben hep 17 yasindayim
 4. 4.
  Şakk ı Kamer mucizesi.
  said nursi'nin de belirttiği gibi herkese değil sadece inanlara gösterilen mucize.
  Çünkü herkese görünmesi halinde aklin seçme hakki kalmayacak herkes iman edecekti islam dini ise mecburiyet ve zorlama dini değildir.
  Eğer öyle olsa idi allah herkese bir şekilde müslüman olun emri verir herkes müslüman olurdu o zaman ki gerçek allah sevgisi ve vuku bulamaz dünyanın yaratılışına hak edebilme durumuna da aykırı olurdu.

  Orda göründü peki neden başka milletlerde görünmüyor savsatası da tamamen saçmalık çünkü gece/gündüz ayın dünyanın yapısından dolayı belirli aralıklarla belirli yerlere görünmesinden dolayıdır.

  Ya arkadaşım saçmalık bu* dediğini duyar gibiyim o zaman buyur ;
  açıklama : http://www.risale-inur.or.../risale/index.php?tid=194

  ispat (link'te ki ilk 4 resim) : http://www.google.com.tr/...967%20Orbiter-4%2067-1805

  ispat 2 : https://video.uludagsozluk.com/v/ay-ın-ikiye-bölünmesi-16608/  ispat 3 : http://arkasokak.net/dini...mesi-mucizesi-ispatlandi/

  "Nur'cu muyum lan ben? /
  said nursi'ye mi inancam. /
  Dinci yobaz mıyım? /
  Her yazılana da inanacaksak ohooo.."

  diyorsan o zaman ya bu başlığı hiç görmemiş gibi yapıp sol frame'den seç bir başlık hemen tıkla.
  "Madem ki konu hakkında bilgi almak istiyorsan o zaman'da oku yazılanları yada kaynakları"

  "işim olmaz" der gibiysen,

  "o zaman bu başlıkta ne işin var arkadaşım?" diye sorarlar adama.

  "sana ne arkadaşım laf sokup saçmaladığınızı ispat etmeye çalışacağım" diyorsan da buyur meydan senin bizde senin gerekçelerini ispatlamaya çalışmalarını inceleriz.
  10 -5 ... fakemiyim
 5. 5.
  (bkz: sakk i kamer)
  ... fakemiyim
 6. 6.
  insanlar tarafından gerçekten olduğuna inanılan bir olaydır.
  1 -10 ... m e r h a b a l l l l l l l l
 7. 7.
  evet insanlar tarafından olduguna inanılır. ancak insan olmayanlar yalan oldugunu iddaa ederler.
  8 -7 ... durakta otobus bekleyen amele
 8. 8.
  beyni ikiye ayırarak sağ ve sol lob ile birlikte düşünebilenlerin inanacağı eylemdir.

  buna http://galeri4.uludagsozl...4%b1lmas%c4%b1_168828.jpg söyle bakalım ayın iki yarılmasından birşey anlayacak mı?

  Kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı. Onlar bir mucize görseler yüz çevirirler ve "Süregelen bir sihirdir" derler.

  kamer suresi 1-2
  4 -2 ... abdulhamit ll
 9. 9.
  bu olaya inanmayanların hayatlarına bakıldıgında insanlıktan çıkmış kişiler oldugu göz önüne alınırsa cevabı verilecektir.
  2 -3 ... durakta otobus bekleyen amele
 10. 10.
  bu olaya inanmayan 5.3 milyar insan, insan değilmiş meğersem.
  3 -3 ... m e r h a b a l l l l l l l l