1. 1.
    kıbrıs barış harekatının şifresidir. telefonların ve telsizlerin dinlemesi ihtimali nedeni ile harekat emri şifreli mesaj ile verilmiştir. bahsi geçen ayşe dönemin dışişleri bakanı turan güneş'in kızıdır. bir benzeri için; (bkz: ostmark üzerinde uçuş)
    13 ... bluto
  2. 2.
    valla bir kere çıktığında kıbrısın yarısını almıştı ikincisini hayal etmiyor değilim
    16 -1 ... muslumgurses
  3. 3.
    (bkz: kıbrıs barış harekatı)
    3 -1 ... devedikeni
  4. 4.
    savas ya da tehlike zamanı tatile cıkarak ulkesini terkeden vatan haini aysenin tatile cıkmasını ogutleyen emir tadında apoletli cumle.
    6 -4 ... sosyoklon
  5. 5.
    kartal 1 : kartal 1 den karargaha..
    karargah : dinlemedeyim komutanım..
    kartal 1 : ayse taile cıksın.
    karargah : ayse yi s.ktik komutanım..
    kartal 1 : ne diyosun evladım..ayse diyorum tatile cıksın..
    karargah : cıkamaz komutanım, halsiz biraz. asker moralsizdi bolukce si.ktik biz ayseyi.duzen tutmaz artık o..
    27 -49 ... sosyoklon
  6. 6.
    kıbrıs rumlarının yıllarca ayşe' ye ve sülalesine iyi niyet dileklerini iletmesine neden olan şifre cümlesi.
    11 ... combatant
  7. 7.
    hücüm kodu.
    2 -1 ... hendrix
  8. 8.
    aslında adadaki rumları adandan tatile çıkarmasına sebeb olan zamanın başbakanının verdiği cıkartma operosyonu (bkz: kod adı).
    3 -2 ... ozkrm
  9. 9.
    Bu aralar telefon konuşmalarımda yanımda birilerinin olduğunu belirtmek için kullandığım şifre.
    -2 ... sulh
  10. 10.
    kart al 2: kart al 2 den karargaha..
    karargah : he..
    kart al 2 : ayşe tatile cıksın..
    karargah : tamam komutanım. komutanım size ingiltereyi ne kadar çok sevidiğimden bahsetmiş miydim?
    kart al 2 : evet karargah bahsettin, kıbrıslı rumlardan da bahsettin.
    karargah : çok baba adamlar yahu..
    kart al 2 : evet evet.
    5 -9 ... undergrounder