1. 1.
  bir fizik konusu için fazlasıyla edebi bir başlık seçtiğimin farkındayım. fakat düz dünyacıların argümanları da zaten edebi olmaktan öteye geçemiyor.

  bu başlıkta, her gün tepemizde gördüğümüz güzelim uydumuz aya akıl dolu bir bakış atarak dünyanın yuvarlaklığını basitçe anlayabileceğimizi göstermek istiyorum.

  dünya yuvarlaktır. daha bilimsel ve detaylı tabirle elips şeklindedir. gece gökyüzünde görünen hilal şeklini almış ayın üzerine düşen gölge de dünyanın yuvarlak oluşunun basit bir göstergesidir. çünkü ayın üzerinde gördüğümüz oval gölge dünyaya aittir.

  üzerinde yaşadığımız kıta güneşe sırtını döndüğünde hepimizin bildiği gibi gece oluşur. güneşin ışığına engel olan dünyanın gölgesi ise ayın üzerine düşer. 

  işte ayın üzerindeki şu oval gölge dünyaya aittir:
  ayın karanlık yüzünün düz dünyacıları yalanlaması

  gördüğünüz gibi, dünyanın yuvarlak olduğunu ayın üzerinde düşen gölgenin oval oluşundan basit bir şekilde fark edebilirsiniz...

  konu oldukça basit olmasına rağmen, yine de kafası karışanlar için bir de gif gösterelim: ayın karanlık yüzünün düz dünyacıları yalanlaması

  bunları geçersek, evrendeki sabit fizik yasaları bi' düz, bi' yuvarlak gezegen oluşturamaz. ya bütün gezegenler yuvarlak olmalı ya da hepsi düz olmalıdır.

  düz dünya teorisini savunan insanların fazlaca paranoyak olduğunu düşünüyorum. küresel güçlerin, dünyayı kontrol etmek isteyen banker çetelerin hepimiz farkındayız. zaten adamlar da artık kendilerini gizlemiyorlar. ama bu adamları gözünüzde o kadar da çok büyütmeyin. nihayetinde senin benim gibi insan bunlar... zekaları, imkanları kısıtlı...

  düz dünya teorisini savunan insanlar nasa'nın sadece dünya üzerinde değil, tüm evren üzerinde manipülasyon yaptığını iddia ediyorlar demektir. bu zamana kadar bize anlatılan fizik kuralları, güneş sistemi, yıldızlar, süpernovalar, maddenin yapısı, atom, atom altı dünyası, trilyonlarca galaksi, trilyonlarca yıldız ve gezegenler; karanlık enerji, karanlık madde, big bang, entropi, big crunch vs vs evren hakkında aklınıza gelebilecek her şeyin aslında birer insan ürünü kurgudan ibaret olduğunu iddia ettiğinizin farkında mısınız? bu mümkün değil! matematiğin evrene uyumu ortada, bu uyumluluğun da aslında sahte olduğunu kurgu olduğunu iddia etmek çok komik. siz nasa'nın ve diğer kuruluşların ya da siz insanın bu kadar zeki olabileceğini iddia ediyorsanız zaten baştan kaybetmişsiniz demektir.

  son olarak; gezegen ve yıldızların neden küre şeklinde olduğuyla ilgili odtü'den dereceyle mezun olan teorik fizikçi enis doko'nun kısa bir izahını bu linkten okuyabilirsiniz: http://www.enisdoko.com/n...ildizlar-kure-seklindedir
  2 -3 ... lunarliftoff
 2. 2.
  (bkz: düzist) arkadaşların henüz herhangi bir açıklama getiremediği başlık.
  1 -1 ... lunarliftoff
 3. 3.
  yanlış degilsem ordaki karanlık taraf yine bir şey ifade etmiyor. çünkü zaten dünya düzse de öyle bir karaltı olabilir. tepsi gibi. kenarının eğikliği oraya öyle yansıyordur.

  ayın karanlık yüzünün düz dünyacıları yalanlaması

  işte bu tepsi.
  ... erehwyrevesi32
 4. 4.
  yanlışsın. çünkü düz dünya teorisinde güneş de ay da tepsi şeklindeki dünyanın altında değil, üzerindedirler. yani düz dünya teorisinde dünya, güneş ve ayın arasında kalmadığı için ayın üzerinde dünyaya ait herhangi bir gölgenin oluşması mümkün değildir.

  edit: bu entry bir üstteki entry'ye cevap niteliğindedir.
  2 ... lunarliftoff
 5. 5.
  Ayın karanlık yüzünü kimse göremediği için doğru neden kabul edelim? Ayrıca ne ayın ne güneşin küre olduğunun garantisi yok. Portakalın yarısı uzaktan nasıl görünüyorsa tamamı da aynı görülür. Tepsi şeklinde ya da küre olup olmadığını bakarak anlayamazsınız. Size asıl soruyur sorayım da bir delikanlı cevaplasın. Bir yüzeyiz ışığı yansıtması için ya içbükey ya da düz olması gerekirken küre ay nasıl güneş ışığını yansıtır?
  Ayın küre olması bilime aykırıdır.
  ... ktm li aynasiz
 6. 6.
  1. ay yüzeyindeki karanlık alan dünyanın gölgesi değil.

  2. düz dünya dalgası, kafası bilime fiziğe yeterince basmayan insanlarla taşşak geçmek için sıçılan geyiklerden ibarettir.
  -1 ... spin quantum
 7. 7.
  https://eksisozluk.com/entry/75412756
  yeri gelmişken bunu da bir okuyun derim.
  ... erehwyrevesi32
 8. 8.
  Karanlık bir odada elinize bir futbol topu alıp üzerine fener tutarsanız topu görürsünüz.

  bunun sebebi ışığın gözünüze yansımasıdır.

  Topun düz olması değil.
  ... pitislarin hamcisi
 9. 9.
  Kürecilerin algılayamadığı en net şey gezegen diye bir kavram yok dünya evrenin tabanıdır. Marsla venüsle ayla kıyaslayamazsınız. Dünyz ev güneş odanın ampülü olursa ampül yuvarlak diye dünyanın yuvarlak olması mı gerekir? Düz dünyayı anlamadan ezbere konuşuyorsunuz sadece.
  -1 ... ktm li aynasiz
 10. 10.
  Düz dünyacı denilen salakları kaideye alıp adam bir makale dolusu yazı yazmış hareketli görseller felan atmış.

  Oğlum adam dünya düz diyor lan düz. 2019 da dünya düz diyen adama cevap vermek eşeklik.
  1 -2 ... benimhalaumudumvar