1. 1.
    taksim aslıhan pasajı'nda (istiklal caddesi'nin yirmi metre kadar içerisinde) bulunan ve aynı zamanda nadirkitap aracılığıyla satış yapan güzide bir kitabevidir. samimiyeti, fiyatlar konusundaki esnekliği ve zengin kitap varlığıyla beni deyim yerindeyse tavlamayı başarmıştır.

dün kendilerine alışveriş için gittiğimde bir sahafın rahatlığına, misafirperverliğine, geçen konuşmalar esnasında görebildiğim kadarıyla hayat karşısındaki kalenderane tavrına şahit oldum. mesela dükkan sahibi ortalıktan kayboluyor, on beş-yirmi dakika görünmüyor, ben bu süre içinde gönlümce ve bir başıma kitapları karıştırıyorum, arada müşteriler uğruyor, onlarla birlikte istedikleri kitapları arıyorum, sonra geliyor dükkan sahibi, ayırdığım birkaç kitabı kaça bırakacağını soruyorum, pazarlığını yapıyorum, bir oluru varsa kırmıyor beni, sonra başka meseleler üstüne bir iki sohbet çeviriyoruz ikram ettiği çayla birlikte, adam tekrar kayboluyor sonra... dükkanda iki saat kadar kaldığımdan bu sahne üç dört kere tekrarlanıyor. kitaplar için toplu bir indirim daha yaptırdıktan ve paralarını ödedikten sonra tam kapıdan çıkacakken, "sen bizim ayraçlardan aldın mı bakalım? aa nasıl almazsın, hadi seç bi' tane." diyor ve ben bir tarafında kitabevinin ismi ve iletişim bilgileri, diğer tarafında ünlü yazarların, filozofların sözlerinin yazılı olduğu (bunu daha sonra fark ediyorum) ayraçlar içerisinden bir tanesini çekiyorum, falımdan marcel proust çıkıyor, şöyle yazıyor: "insan, en çok kaçtığı şeyden, asla kurtulamıyor."

siz de yolunuz taksim'e düşerse ayça kitabevi'ne kesinlikle uğrayın, vaktiniz varsa içeride zaman geçirin, bolca sohbet ve pazarlık edin, ayracınızı unutmayın.
    9 ... misirkalyonigne
  2. 2.
    kapıcı hurdacı ve bitpazarlarından ucuza kitap alanlardan bir başkasıdır.
    ... erectov