bugün

ülkemizde trt tarafından 1977 ve 1979 yılları arasında “söz savunmanın” ismiyle yayınlanmış efsane dizinin baş kahramanıdır.
anne annem bile bana bazen arkadaşımı övdüğümde,yada birini onaylayıp desteklediğimde sen avukat petroçellimisin derdi.
sonradan baktım herkes birbirine petroçelli petroçelli deyip duruyor.
meşhur petroçelli dayımızın kaybettiği efsanevi dava vardır bile hikayesi şöyle efendim.
ünlü bir futbolcu eşini öldürmek suçuyla mahkemeye çıkartılıyor ortada ceset yok vs.
petroçelli savunması hazırlıyor.

sonra “sayın jüri, müvekkilimin suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum. buna az sonra sizlerde inanacaksınız. neden mi??? bakın, şimdi 1’den 10’a kadar sayacağım ve müvekkilimin öldürdüğünü iddia edilen karısı bu kapıdan içeri girecek.1,2,3,4,5,6,7,8,9,10..“. diyor.

içeri kimse girmiyor tabi.tüm jüri dikkatlice kapıya yöneliyor ama sonra kimse içeri girmeyince gözler tekrar petroçelli dayıya dönüyor.sonra bizim dayı

“bakın, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz. çünkü hepiniz içeri girecek diye kapıya baktınız. işte karar! buna güvenmenizi talep ediyorum.“ diyor ve çocuğu koydum edasıyla dik dik dururken jüri toplantı yapıyor ve ünlü topçunun karısını öldürdüğünü oyluyor.
onu suçlu buluyorlar.
şaşıran petroçelli
” 10’a kadar saydığımda siz de diğer üyeler gibi kapıya bakmıştınız. neden böyle bir karara imza attınız?” diyor.

bu kez jüri başkanı işte asıl çocuğu biz koyduk dercesine
“siz dersinizi çok iyi çalışmışsınız petrocelli. ancak aynı şeyi müvekkiliniz için söylemeyeceğim. o anda hepimiz kapıya yöneldik. mahkeme salonunda kapıya dönmeyen sadece bir tek kişi vardı. o da müvekkiliniz.” diyor ve petroçelliye naaaberrr diyor.
ulan efsane diziydi harbiden ya.