1. 1.
  *Avrupa komisyonu tayinleri, Avrupa birligi genisleme sureci, butce belirlenmesi gibi konularda calismalar yapan parlamento.
  1 ... antistar
 2. 2.
  Avrupa Birliği kurumları içinde pek bir sallanmayan ama neyseki günden güne etkinliği artmaya başlayan, yapısı itibariyle demokratik bir platformda işleyen meclis. Yürütme erkinde çok baskın olmamakla birlikte yer alır ama genelde danışman niteliğindedir. Lakin "codesicion procedure" diye bir gücü vardır ki anlatılmaz, yaşanamaz da.
  2 ... mikrop
 3. 3.
  http://www.europarl.europa.eu/
  1 ... vernon sullivan
 4. 4.
  başörtüsü yasağı için ayrımcılık demiş parlamentodur.

  Avrupa Parlamentosu (AP), Türk hükumetine başörtüsü yasağından kaynaklanan ayrımcılıkla ilgili bir çalışma yapma çağrısında bulundu. Konu dün Strasbourg'da toplanan AP Genel Kurulu'nda gündeme geldi.

  Başörtüsü yasağının ayrımcılık olarak görüldüğü 'Türkiye'de Kadın Hakları' raporunu Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt hazırladı. Rapor, AP'de 15 'hayır'a karşılık 522 oyla kabul edildi.

  Türk asıllı Hollandalı parlamenter Emine Bozkurt'un hazırladığı 'Türkiye'de Kadın Hakları' raporunu oylayan Avrupa Parlamentosu, 15 'hayır' oyuna karşılık, 522 'evet'le raporu kabul etti. Başörtülü kadınların iş hayatında ayrımcılığa maruz kaldığına dikkat çekilen raporda, Türk hükümetinin, kadın hakları konusunda gerçekleştirdiği yasal reformlar 'memnuniyet verici' bulundu; ancak uygulamadaki aksaklıkların giderilmesi istendi. Geçen sene onaylanan Türkiye ilerleme Raporu' nda da başörtüsü yasağına çözüm bulunması istenmişti. Sorunun iki AP raporunda yer alması önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

  Raporda, başörtüsü yasağı nedeniyle kadınların iş hayatında ayrımcılığa maruz kaldıkları ifade edilirken, Türk hükümetinden bu konuyla ilgili ayrıntılı bir değerlendirme yapması istendi. Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının 'dolaylı ayrımcılık'a yol açtığını belirten Bozkurt, 2005 yılında hazırladığı kadın hakları raporunda başörtüsü yasağına değinmemiş, yasağın raporda yer alması için getirilen değişiklik önergelerine de karşı çıkmıştı. Başörtüsü sorununun AB Komisyonu'nun her yıl hazırladığı ilerleme raporlarını da etkilemesi bekleniyor. Pazartesi akşamı Genel Kurul'da yapılan tartışmada Türkiye'de on binlerce şiddet mağduru kadın bulunmasına rağmen, 80 civarında sığınma evi bulunduğu belirtilmişti. Bunun ardından AB Komisyonu, Türkiye'de sığınma evi kurulmasıyla ilgili 8 projeye destek vereceğini açıkladı. Ayrıca, Türkiye'de çok az sayıda kadının siyasette yer aldığının hatırlatıldığı raporda, kadının siyasetteki rolünün artırılması tavsiye edildi.

  http://www.zaman.com.tr/w...r/haber.do?haberno=500050
  -1 ... istanbul
 5. 5.
  Genellikle bir danışma kurulu rolü olan kurum olarak görev yapar, ancak son zamanlarda yetkileri arttırılmıştır.
  1 ... demester
 6. 6.
  2003 yılında okul gezisi için gittiğim strasbourg daki binasında gazete almak için girdiğim kantinlerinde kürt propagandası yapan türkçe bir gazeteyi görüp şok olmama sebep olan parlamento.
  1 ... leblebi tozunun hastasiydim
 7. 7.
  güncel haliyle 736 üyeden oluşan yapı.
  1 ... akrep
 8. 8.
  Fransa´dayken gittigim icinde herkesin lafi dönderip dolastirip, Türkiye de yakinda gelecek diyen insanlarla dolu parlemento. korktular mi ne benden?
  1 ... adana turuncudur
 9. 9.
  1979'dan bu yana tek dereceli genel seçimle iş başına gelen Avrupa Parlamentosu 626 üyeden oluşur. (Parlamento'da Almanya 99, Fransa, italya ve Birleşik Krallık 87'şer, ispanya 64, Hollanda 31, Belçika, Yunanistan ve Portekiz 25'er, isveç 22, Avusturya 21, Danimarka ve Finlandiya 16'şar, irlanda 15 ve Lüksemburg 6 üye ile temsil edir). Parlamento genel kurulu Strasbourg'da toplanır. Her ayın bir haftası genel kurul oturumlarına ayrılmıştır. Bazı kısmi oturumlar ile komisyon toplantıları, Konsey ve Komisyon'la ilişkileri kolaylaştırmak amacıyla Brüksel'de yapılır. Sekreterya ise Lüksemburg'da bulunur.
  ... kahraman0706
 10. 10.
  1987 yılında kabul edilen ' avrupa tek senedi ' belgesi vasıtasıyla, katılım antlaşmaları ve birliğin bazı ortaklık anlaşmaları yapılırken, ilk defa onayına başvurularak veto hakkının uygulamaya konulmasını elde eden parlamentodur.
  ... katalonyadankatalanjaponkatalo