1. 1.
  refah partisive leyla şahindavaları kararlarında bilgileri ve hadleri olmadığı halde islam hakkında atıp tutarak yorum yapan ve başörtüsünün islamdaki yerini sorgulayan mahkemedir.
  1 -1 ... registerlater
 2. 2.
  "cıfte standart" kelımesının ne anlama geldıgını tum ınsanlıga en iyi şekilde öğretmek amacıyla kurulan kurumun adıdır...
  3 -1 ... dr.sn
 3. 3.
  ülkemiz insanınca boku çıkarılan mahkeme ipini kıran burada dava acıyo lan
  1 ... amd
 4. 4.
  Türkiye'ye çifte standart uygulayan,"siyasi" görüşün ağırlıklı olduğu mahkeme.Adil olmadığını söylemememize gerek yok.Çünkü aldığı kararlar tamaman siyasi.
  _Terör örgütlerinin(PKK,D-HKPC gibi) faaliyetlerini meşru gören,
  _Başörtüsü yasağı gibi insanlık dışı bir uygulamayı iç tüzüğünüz karışamam diyen,
  _Kıbrıs'taki Türkler'in hakkını yok sayıp,Rumlara karşı tazminata mahkum eden,
  _Terör örgütü mensuplarına tazminat ödettiren,
  _Türk polisi'ne nefes aldırmayıp asayişimizi bozmak isteyen,
  _işine gelen partinin kapatılmasına sesi çıkmayan,Hadep veya herhangi bir bölücü partinin kapatılmasına karşı çıkan ve tepki koyan,
  _Abdullah Öcalan'ın adil yargılanmadığını söyleyip yeniden yargılansın diyen bir mahkeme!

  Yeter mi?Daha bir sürü saçmalık.Adil mi sizce?
  5 -2 ... italiano
 5. 5.
  aptal kararlar alan bir kurumdur aldıkları kararlar ülkemizle hiçbir zaman bağdaşmamıştır.
  -1 ... haznedaroğlu
 6. 6.
  2005 yılında türkiyeyi 270 davada mahkum etmiş olan mahkemedir. bu sayı avrupada bir rekor olup en yakın ukraynanın 2 katından fazladır. ayrıca türkiyenin aihme başvuru hakkı tanıdığı 1989 senesinden itibaren aldığı mahkumiyet kararlarının sayısı da bu sayıdan azdır. tabi bu sadece bu hükümetle alakalı değildir. çok uzun süredir devam eden davalar bu sene içinde neticelenmiştir.
  1 ... registerlater
 7. 7.
  avrupa insan hakları mahkemesine herkes dünya insanı başvurabilir yanlız şikayet edilen olayın avrupa insan hakları sözleşmesine taraf olan ülkelerin yargı yetki alanında gerçekleşmesi ve tüm iç hukuk yollarının tüketilmiş olması lazım
  2 ... city walk
 8. 7.
  haksız karar vermesinin neden yadırgandığını anlayamadğım kurumdur. zira adı üstünde 'avrupa' biz anadoluyuz. tabiki de bize ters gelecek .asıl tepki gösterilmesi gereken güzelim anadolu yu görmezlikten gelip avrupa lı olmaya çalışmak.
  1 -1 ... gazoz_kapagi
 9. 8.
  hakkında en ufak bir araştırma yapmamış insanların atıp tuttuğu uluslarüstü kurum.

  ikinci dünya savaşı sonrasında oluşturulmuş, seksenli yıllarda da biresyel başvuruya olanak sağlamışlardır. birlik dışı ülkelere de açıktır. (mahkemeye birey kendi devletini şikayet eder, zaten amaçta budur)

  bir kere, başvuru yapabilmek için ülke içi mahkemelerde hiçbir sonuç alamamış(en üst düzeye kadar) olmak gerekir. yani her önüne gelen aihm'e başvuramaz. ki türkiyeden bu kadar başvuru olmasının en büyük nedenlerinden biride budur; ne yazık ki bu tip konuların* hiç biri mevcut hukuk sistememimizle halledilememektedir.

  ayrıca en çok başvuru yapılan ülke türkiye değildir, genelde rusya ve italya türkiyeyi geçer. tabii başvuru sayıları sürekli değişmektedir, misal; ingiltere ve ispanya gibi teror sorunu olan ülkelerde baş vurular zaman zaman artmaktadır (türkiyeninde terör sorunu olan bir ülke olduğunu söylemeye gerek yok sanırım).

  aleyhimizde bu kadar karar alınmasının bir nedenide savunma konusundaki beceriksizliğimizdir (bu neden düzeltilmez halen anlamış değilim. sanırım "parası neyse veririz kardeşim" gibi bir düşünce hakim). (ingilterenin bu konudaki başarısı örnek alınasıdır) -teknik bir konu olduğundan bunu hukuçulara bırakalım-

  ayrıca avrupa insan haklari sozlesmesi türk yasaları ile çelişmemektedir.

  bence en önemli konu ise bu mahkeme, bu haklar bir baskı, bir zorlama ile kabul edilmiş şeyler değildir. devletin kendi kararı ile kabul edilmiştir ve türkiyenin ne kadar demokratik olduğununun bir göstergesidir. devletin vatandaşına verdiği bir hakkı eleştiren kişiler ile nasıl ilerleyebileceğimiz ise ayrı bir soru işaretidir.

  peki bu mahkemenin hiç kusuru, hiç sorunu yokmudur? tabii ki var* ve avrupa'da tartışılmaktalar ancak bizim pek ilgilendiğimiz şeyler değil, biz ve onlar olarak baktığımız sürecede pek ilgi alanımıza giremeyecekler.
  5 ... halit ayarcı
 10. 9.
  iç hukuk yolları tükendiğide başvuru hakkı doğan, strasbourgda bulunan uluslararası mahkeme. bir çok konuda türkiye'yi tazminat ödemeye mahkum etmesine rağmen laiklik konusunda türkiye'in verdiği kararlara destek vermektedir.

  ing. european court of human rights
  1 ... sekizgen