bugün

yediği pastanın bölüşülmesini istemeyen yalaka gurbetçilerdir. iki yüzlüdürler.
gel turkıye dıyınce en buyuk savunmaları kurulu düzenlerinden gem vururlar
burdan oraya gıderken sokaklardamı yatıyordunda almanyaya aldılar senı
burda kurulu duzenını bırakıp gıtmedınmı.
avrupadaki zor hayati, turkiyedeki zor hayata tercih edecek en az 5 milyon genciz su ulkede.
meksika duvarını örmeyi vadeden trumpa en çok oy atanların meksikalılar olması gibi bir şeydir.
biriside bizim eski bir arkadaşımızdı. ingiltereye gittikten sonra bir kere yakalayabildik bunu türkiyede şaka ile bizide götür dedik o kadar korktu ki anlatamam işini falan elinden alacaz sandı sanırım.. başladı orayı kötülemeye aman gelmeyin vs. diye. sonrada bizle irtibatınıda kesti türkiyeyede gelmedi oradan evlenmeye çalışıyor oturum alacak diye duyduk en son.
Kendi uzmanlıkları olmayan bir konuda atıp tutan kişiler. Jeoloji, meteoroloji ve ekoloji bilimcilerinin uzmanlığı Avrupa'da yaşamın zorluğu ve kolaylığı meselesi. Yazın kolay kışın zor diyorlar ama bahar ayları cennet gibiymiş. Bilemiyorum ne yalan söyleyeyim, algı operasyonu olabilir tüm bunlar..
e gelsinler madem.
Arkadaşlar taksiciyim daya dün Almanya'da doğup büyüyen buraya tatile gelen bir müşterim ile baya 2 saat konuştuk.
Kadın o kadar mantıklı konuştu ki.
Ben diyor Tr ye gelsem Almanya'da ki gibi kazanıp harcayamam. Yaşam şartları alım gücü orda kazandığım para imkanlar her yönü ile artı puan. Herşey çok güzel fakat sokakta sevgi yok diyor. Ben s class arabaya ucuza erişiyorum belki herşey ucuz ama sevgi yok.
Bir kere koyu almanlar tarafından çaktırmadan da olsa 2.ci sinif muameleye maruz kalıyorum. En azindan almana sırıtan alman bana yalandanda olsa güler yüz göstermiyor. Ki ben alman kadar almanca aksansız konuşabiliyor okuyup yazabiliyorum.
iş şartları çok ağır. Kendi işinizi yapmıyor ve bir yerde çalışıyor iseniz çalışma disiplini çok ağır. Hele beden işçisi. Çalıştığınız her dakika üstün performans bekleniyor.bu üst üste 10 sene aynı işyerinde sürekli aynı işi yapınca monotonluk yapmaya başlıyor üstüne kötü kapalı sisli puslu yağışlı soğuk havalar etkilenince iş başında ide giderken yolda metroda alışverişte yaşanan soğuk davranışlar eklenince iyice depresyona giriyoruz. Alım gücü yüksek evet. Marketteen gönlünüzce alışveriş yapın sarsmaz ama tek maas ile yasamak orda zulme dönüşüyor. Mutlaka çift maaş olmalı diyor.
Ha senede 3 hafta TR ye geliyoruz. Deniz kum güneş. Yada köyde tatil vallahi 1 sene boyunca para biriktirip 50 Euro 100 euro biriktirip geliyoruz. Şuan Almanya'da yaşıyorsam gercekten devleti tarafından insanca muamele gördüğüm için yaşıyorum diyor kadın. Başka hiç hicbirsey yok diyor . Çalışma şartları o kadar ağır ki akşamları eve geldiğimde sadece aklıma duş alıp uyumak geliyor. Gece açlıktan uyanıyor kalkıp bisiler atistirip geri uyuyorum dedi ..
Ne kadar doğru ne kadar yanlış allah bilir. Ama gördüğüm gerçekten mütevazi insanlar. Ellerindeki cep telefonu (3 senedir tanıyorum müşterim) hala aynı telefon mesela. Aileden biri bir yazlık almış anahtar tüm aile arasında geziyor.kim tatile gelecekse bir evi sıra ile kullanıyorlar..
avrupa'daki zorluğu kendi vatanındaki refaha(!) tercih edenlerdir. türkiye'de kalan 1. sınıf(!) vatandaşları kıskanırlar.
lavuğun biri geçen mekanda yan masada anlatıyor londra çok pahalı, geçim derdi varmış, göçmenlere çok kötü davranılıyormuş, çok sıkıcıymış vs... insan allah tan korkar be dürzü.
Birincisi, zenginlik nedir onu iyi anlamak lazım.
Zenginlik belirli bir rakam paraya sahip olmak değil, seni çevreleyen insanlara göre çok paran olmasıdır .
Yani, çevrendeki insanların aylık geliri ortalamada 5000tl olursa ve sen ayda 15000 kazanıyorsan, bu çevren ve kendince senin zengin olduğun anlamına gelir, egon tatmin olur, mutlu olursun.

Ama aynı sen ayda 30bin kazanarak aylık 100bin kazananların arasında hayatında birçok şey dahada kalitelileşmiş olmasına rağmen kendini fakir hissedersin.

Aynı mantıkla her ne kadar Avrupa'da. Türkiye standartlarına göre zenginde sayılsan, yaşadığın Avrupa şehrinde diğer insanlar senden çok daha fazla kazanıyorsa hayat sana zor gelir.
Evrupa yaprağı yiyen gurbetçi beyanı.

Devam et sözde vatansever. Ahaha.
yaz geldi tam da motor zamanı.

https://www.autotrader.co...rtising-location=at_bikes

güzel ülkemizde, tabi ki gençlik de var ve şöyle bir 2018 Harley-Davidson Sportster Custom XL1200 alacaksın, üfül üfül süreceksin.
8995 lira verip veya ayda 2000-3000 lira peşin verip geri kalanı da 235 lira taksitle alacaksın.
neyse, bu yaz okul tatil olduğunda çalışır biraz para biriktiririm yetmezse seneye baba koltuk da çıkar alırım.

bu model de güzel daha genç işi.
Harley-Davidson Iron 883 Sportster 2014 model.
bu daha da hesaplı, 6250 lira. bunu da baba kefil olursa en fazla 1000-1500 lira peşin verip gerisini de 200 lira taksitle alırım.

ithal olmasına rağmen fiyatlar amerika ile aynı gibi.

oysa avrupa'da yaşamış olsak bu ikinci el modelleri 170.000 bin euro dolar sterlinden aşağı alamazdık.

https://www.sahibinden.co...bi-170000-918425546/detay

yazık bu avrupa'da zor şartlarda yetişen gençlik, bisiklete bile binemiyor. oysa biz bisiklet fiyatına harley-davidson alıyoruz.

https://www.hepsiburada.c...it-siyah-p-HBCV00000BQUZE
Gel yasa benim hayatimi cok kolaysa yavsak denilmesi gereken gurbetcilerdir.

Buraya gelip haftada 5000 euro harcayabiliyor musun? Evet.

Senin Ben yedi sulaleni.....

Gurbetcilerin cogunlugu gottur.
https://twitter.com/belae.../1413150868002668552?s=21
--spoiler--
buraya gelip haftada 5000 euro harcayabiliyor musun? evet
senin ben yedi sulaleni.....
--spoiler--

Sen yurt dışına gitmekten aciz,vasıfsız bir loosersan bizim suçumuz ne AMK?
Varsa sende o göt, kaldır götünü git, sende kazan o paraları o kadar kolaysa ..
He o göt, kapasite, vasıf yoksa otur götünün üstüne, milleti koskanmaya devam et.
Sen devam ederken bizde senin yedi sülaleni....
Evet. Bunu diyen gurbetcilerin ultra got olduklarinin kanitllamis basliktir.
Türkiye'de sorunca : doch, es ist sehr schwer in Deutchland zu leben...

Almanya'da sorunca: Deutschland ,meine Heimat....

siktirin la ordan.
iki yüzlüdür. Yüzde 90’ı Euro tavan yaptıkça göbek atıyorlar. Evet.
şimdi türkiye süper propagandasına tabi ki katılmıyorum ama oralarda olan bazı çalışma mecburiyetleri türkiye de yok.
anlatayım.
fransa da yaşlı başlı emekliler bilet satma vs gibi işlerde çalışıyorlar ve zevk için yapmadıkları kesin.
aynı emekli aldığı maaşla fransa da zar zor geçiniyor ama 1000 yuro türkiye de 10 000 tl yapıyor. burada geçinebiliyor.

şimdi bu acaip durum ne fransa nın ne de türkiye nin iyi ya da kötü olduğunu göstermez.
sınıf tanımını sevmem ama burada bas bas bağırıyor ki sınıf diye bi ayrım var.
işçi, memur, emekli dünyanın bütün ülkelerinde yakın yaşam koşullarına sahip.
bu durumda kalmamak için ya ticari işler ya da yapılan işte sivrilmek gerekiyor.

konut meselesi var ki bu konuda türkiye şanslı. sadece istanbul u dikkate alırsanız konutlar ve kiralar pahalı ama anadolu ya şöyle bir göz atın 1000-1300 tl ye havuzlu siteler bulursunuz. geniş geniş konutlar falan.
bunu avrupa da bulmanız imkansız.
otomobil konusunda da avrupalılar şanslı.
bi kaç emekli maaşıyla araba alabiliyorlar.

yani; kendi ürettiğin her şey memlekete ve vatandaşa ucuz olarak satılıyor ama üretmiyor ya da fazla üretmiyorsan pahalı oluyor.
ha şikayet edenler haksız mı?
değiller tabi haklılar. herkes daha iyi yaşam koşulları için çabalar.
bu istekler dünyanın her yerinde aynı ve hiç bitmeyecek.
Bunu diyen buraya gelsin mina koduklarım.
Burasi cennet. Hersey on numara. Orada onlari tutan mı var.
mercedesten, bmwden insin de öyle konuşsun dediğim gurbetçilerdir. uyuz tipler gurbetçiler, hiç birisini günahım kadar sevmiyorum. euro kazanıp burda tlye çevirip ülke çok ucuz diyorlar, daha basit matematik bile bilmeyen bu insanları almanya zamanında nasıl almış anlamıyorum.