1. 1.
    Benim bir çok arkadaşım avrupada yaşama düşüncesiyle almanyaya polanyaya falan gitti hepsi de hayat türkiyede orda yaşamaktan vazgeçtim sen de gitsen sen de sevmezsin diyorlar. Ne kadar terör ekonomi gibi sorunlar olsa da Türkiye gibi renkli eğlenceli mizah anlayışı olan bir ülke yok. Tabi bunları iç ve doğu Anadolu için söylemiyorum.
    2 -1 ... tatardoktor
  2. 2.
    eğer burada "avrupa"dan kasıt balkanlar veya doğru avrupaysa pek de doğru olmayan düşünce. yinede türkiye'den iyi orası ayrı.
    ... r3tr0
  3. 3.
    Çok eğlenceli değil ama şunun garantisini verebilirim ki insan gibi yaşarsınız. Eğer kendinize yetebilen kültüre adapte olabilecek bir insansanız çok da güzel gerçekten de bu bir zan değil gerçek. Almanya hollanda gibi gelişmiş özellikle kuzey ülkelerinden bahsedecek olursak evet çok eğlenceli değil. Öyle her yer kafe her yer genç öyle şeyler beklemeyin. insanların işi var çalışıyor ülkesi başka türlü bu kadar güçlü devlete sahip olamayacaklarının farkındalar. Eğleniyorlar elbet ama eğlence anlayışları da değişik. Mesela çocuklarıyla havuza gitmek bir eğlence onlar için.

Lakin eğer kültüre ayak uydurursanız gerçekten insan gibi yaşarsınız. Sağa sola karışmadan işinize bakarsanız. Akşam işinizden çıkıp arkadaşlarınızla buluşup birer biranızı içerseniz. Komşularınızı rahat etmediğiniz sürece selam sabahlarını esirgemezler ara sıra barbeküye de çağırırlar. Hatta almanlar için konuşacak olursam zor ısınırlar ama bir kere size güvenirlerse ömür boyu arkadaşınız olurlar. Yıllar sonra gidip kapısını çalsan sana açar yine.

Marketler euro kazanıyorsan ucuz. Yani kıyaslarsan eğer türkiyedeyken 3 kişilik aile olarak aylık alışverişimiz nereden baksan 600 TL civarında idi. Yemek alışverişinden bahsediyorum. Bu da aylık kişi başı 200 TL ediyor. Burda 200 euroya 2 aylık yemek alır pişirirsin. Market ucuz ve yiyeceklerin özellikle süt ürünlerinin kalitesi daha iyi. Kişisel bakım marketleri de oldukça ucuz. Mesela şampuan ıvır zıvır bilumum doldursan bile en fazla 25-30 euro ödüyorsun.

Dışarda kafelerde vakit geçirdin bir şeyler yedin içtin diyelim. En iyi restorantta en kral tabağı yanında içkisi ile 35 eurodan fazla ödemeden yiyip içebiliyorsun. TÜrkiyede güzel kafelerde yemek yediğimde ben en az içki de içersem 80 lira ödeyip çıkıyorum sizi bilemem ama. (para konuları euro kazanıldığı varsayılarak yazılmıştır bık bık etmeyin sonra)

Ve evet insanlar mutlu en azından günaydın bugün nasılsınız dediğin adam sana geri gülümseyip oldukça iyiyim diyebiliyor. Korna sesini geldim geleli sadece 2 kere duydum o da bir tanesinde türkler düğün alayı yapıyordu onlar çalıyordu. Yolda yürürken lan bu sokağa girsem bir sakatlık olur mu acaba diye düşündüğüm tek bir yer olmuyor. Ya da gece saat kaç olursa olsun hangi giysi ile olursam olayım korkmadan hareket edebiliyorum.

Şimdi tüm bunları düşününce evet avrupada hayat çok güzel.
    4 -1 ... yagmurun rengi
  4. 4.
    doğru önermedir.
    ... umarsiz kosucu