bugün

bahsedilen unsurlar 300-400 lü yıllarda atilla ile ya da ondan bağımsız olarak avrupa ya göç ve akın düzenleyen türk unsurlardır.

bilimsel konularda duyguya yer olmaz derler ama tv de orda burada bazı avrupalılar görürüm. bilhassa almanya da " lan derim bu nasıl alman aynı, salih amca ya da memet abi" falan.
işte bu kişilerin o türk unsurlardan gelme hücreler taşıdığı gayet ihtimal dahilindedir.

1000-2000 kişilik bir göç topluluğu gittiği yerde büyük bir nufüs ile karşılaşırsa yüzyıllar içinde erimemesine imkan yoktur.

benim bilgilerim kulaktan dolma. kaynak maynak hakgetire ama pilot söylüyorsa boş değildir. bu kadar da iddalıyım.
Bu konuda fransız türkolog jean paul roux türklerin tarihinde şöyle yazar:
''...bir yığın anlam vermeye çalışılan diğer sözcük attilla'nın adıdır.- Volga'nın türkçe adı idil yada etil bu adla ilişkilendirilir. Acaba olağan üstü adamın adı bir cermen-türk adı mıydı? soy açıcı, ülke kurucu 'baba' anlamına gelen ata sözcüğüne, cermen dilindeki küçültme eki -ila eklenmiş olamaz mı?''
J.p. austen geri kalan kısımda atilla'nın destanlarda iyi kalpli koruyucu olarak anılmasını örnek vermiştir. Fransız alsace yöresine ait bir destanda odil (itil)' den bahsettiğini yazıyor. Ayrıca bugün hala macarlar atilla'ya sahip çıkar.
Bulgarlar'ın ise slavlaşmış bir türk boyu olduğu artık bilinen bir gerçektir. Konuyla ilgili belge isteyen bana ulaşabilir.
Ayrıca finlilerin temelini oluşturan fin-ogur boylarından ogurlar bilinen bir türk boyudur. Finlilerin dili ural-altay dil ailesinden olup eklemelidir. toplarsak:
+finlandiya
+almanya
+bulgaristan
+macaristan
+ukrayna
sadece benim bildiğim erimiş türk unsurlardır. Daha geniş bir araştırma sahasında çalışılsa çok daha ilginç bilgiler çıkacağından eminim.
mesela bir duygusal örnek daha.
bir alman tanımıştım. dede.
sakal bembeyaz, yüz hafif kırmızı. bu adamın tıpatıpıyla batı karedeniz de karşılaştım. delil midir. değildir ama boş bir tespit de değildir.
(bkz: codex cumanicus)