bugün

cemal süreya,ilhan berk, ece ayhan, sezai karakoç, edip cansever, turgut uyar, özdemir ince vs atilla ilhan demektir.
ikinci yenicilerin bundan daha çok şairi bulunmaktadır.bunlar en çok ses getirenleridir.
Bu, şiir mi yoksa şiir mi ? Diye sormak gibi bir şey olmuş.

Sonuçta şiir kazanır ! *
garip akımcılarının alacağı trankila.
2. yenicilerin yarısı batı taklitçisidir, attila ilhan değildir .
kıyaslamanın amına koyan versustur. ilhan edebi verir elimize farkında olmayız, bize de gelip ikinci yeniciler söyler elinizde bişey var diye ''aaaa'' der kalırız bak benden söylemesi.
'' 2. yenicilerin yarısı batı taklitçisidir, attila ilhan değildir . '' demek sadece o yönünü kıyaslamaktır . attila ilhan' ın daha iyi sair oldugu söylenmemistir . zaten bir kisi 2. yenicilerin batı özentisi olduğunu biliyorsa türk siirini geçtim batı siirini de biliyordur . rimbaud, apollinaire, valery gibi sairlerden iyi çalan üyeleri mevcut . simdi bu cahiller çıkıp '' onlar gerçeküstücü değil ki, eluard ve breton gerçeksütücü . etkilendilerse de onlardan etkilendiler '' deyip ezberci bilgilerini konustururlar . bunlar dize dize incelemek yerine ezberci bilgi sıralarlar . bir de cemal süreya siirlerini anlayamaıyormusuz . burada biz '' bir sey anlasılmıyor '' falan demedik . diğer yönleri kıyaslanamaycağı için sadece özentilik yönünden kıyasladık . c süreya gibi apacık bir adamı bile anlayamıyormusuz . asıl en kolayı her önüne gelene '' anlamıyor '' yaftası yapıstırmak .

ikinci yeni sairleri arasında attila ilhan kadar yetenekli olan tek sair cemal süreya . edip cansever, turgut uyar ve sezai karakoç' da iyi sairlerdir . rimbaud siirlerini çalıp '' ben yazdım '' diyen ve en iyi dizesi olan '' denize bakan evler gibiydim seninle '' dizesini bile fransızlardan alıntılayan , yeteneksiz ilhan berk' i at çöpe . ece ayhan ise asırı aykırı oldugu için hak ettiğinden fazla değer görmüs . iyi siirleri de var ama marjinallik amacıyla fazla kasılmıs . ece ayhan' da gizli yahudi siirinin oldugu kitabında illüminations' den az da olsa alıntılamıs . attila ilhan batıdan etkılenmıstır sadece, 2. yeni' de ise çalanlar var . ahmed arif gibi yerel ve büyük olmayı basarsalardı ya .

ben ece ayhan , turgut uyar ve cemal süreya' nın düzyazılarını da okudum, düzyazılarının toplandıgı kitaplar var .

zaten bazılarına göre her beğenmeyen anlamıyor . çünkü şairleri beğenmek sözlük gibi ortamlarda prim yapıyor . bunlar ajdar sevilen sair olsa '' sair beğeniyorum '' ayağına onu da beğenir .
marksist kemalizm gibi abuk bir ideolojiyi benimsemiş, popülaritesini kaybetme korkusuyla ölüp gitmiş adamların ardından bile atıp tutan, tumblr erkeklerinin öncülü ağlak bir ergenle turgut uyar'ın, edip cansever'in, ergin günçe'nin, ece ayhan'ın, ilhan berk'in, cemal süreya'nın, sezai karakoç'un ve daha onlarca şairin karşılaştırılmasıdır, diyeceğim de gülesim geliyor. ikinci yeni içinde sınıflandırılan adamlardan hiçbirinin anlayışları aynı değil be. ama paris görmüş romantik sosyalistimiz, "turgut uyar'dan beş dize, cemal süreya'dan beş dize alıp edip cansever imzasıyla yayımlasak kimse anlamaz," buyuracak kadar şiirden anlarlar. lan fakir fakir, yok, "sizinki kapalı şiir, hiç anlamıyorum," yok, "toplumu hiç anlatmıyosunuz ühü," diyeceğine sen yazsana istediğin gibi.

ha bu arada, ikinci yenicilerden hiçbiri birisinin cenaze gününde, "hep votka içiyodu bok gibi şiir yazıyodu oh," dememiştir. ötekisini bilemiyorum.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.