1. 1.
  Pek çok yol var elbette bir kaç tanesinden bahsedelim istedim. Evet bugün bilgi entrysi giriyorum *

  Başlıca atomu uyarma yolları elektronla bombardıman etmek, fotonla bombardıman etmek, atomu ısıtmak, kendiliğinden ve uyarılmış emisyon olarak sayılabilir.

  Peki nedir atomu uyarmak ?
  BElli yöntemler kullanarak atomun içindeki elektronları daha üst seviyelere çıkartma işlemidir. Elektronlar üst enerji düzeyine çıkar ve kısa bir süre içine aldığı fazladan enerjiyi foton yani x ışını olarak dışarı atarak eski seviyesine geri döner.

  Nasıl atomu uyarırım?

  1-) elektron bombardımanı: sabit tutulan atoma dışardan hızlandırılmış elektronlar ardarda fırlatılır. Atoma çarpan elektronların enerjisi atomun uyarılma düzeyinden büyük veya eşitse atom uyarılır.Atomun kendi elektronları fırlatılan elektronların enerjisini alır ve bir üst seviyeye çıkar. Ardından ışın yayarak eski seviyesine geri döner.

  Bir örnek vermek gerekirse: diyelim ki atomun eşik enerjisi 3,5 elektronvolt. Bizim attığımız elektronun enerjisi de 3,6 elektronvolt. Atomumuz 3,5 elektronvoltu alır ve uyarılır. Birazdan fotonu anlatınca aralarında nasıl bir farklılık olduğunu göreceksiniz.

  2-) foton bombardımanı: Sabit tutulan atomumuza belli mesafeden foton yani ışık demetleri ardarda gönderilir. Atomumuz gelen fotonun enerjisini soğurur ve elektronlarını daha yukarı enerji seviyelerine çıkartır. Elektronlar aynı şekilde fazladan aldığı enerjiyi x ışını olarak atar ve eski seviyesine geri döner.

  Ancak burada durum daha farklıdır. Diyelim ki atomumuzun eşik enerjisi 5,5 elektronvolt olsun. Eğer ki gelen fotonun enerjisi 5,6 elektronvoltsa atom uyarılamaz. Gelen fotonun enerjisi ancak ve ancak 5,5 elektronvolt olmalıdır. Yani foton ile uyarılmada gönderdiğimiz fotonun enerjisi eşik enerjisi ile tam olarak aynı sayıda olmalıdır. Yoksa uyarılma gerçekleşemez. Elektron ve fotonla uyarılmanın temel farkı budur.

  3-) Atomu ısıtmak: anlatması Biraz daha basit bir yöntemdir. Atomlar yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılınca birbirleriyle çarpışmaya başlarlar. Bu çarpışma sonucu atomlar uyarılır ve daha üst enerji seviyelerine çıkarak uyarılırlar.

  Diğerleri hakkında pek bilgim yok. o yüzden açıklamaya çalışmak saçma olur herhalde... saat 01.30. Okuyanlara iyi okumalar. Çok konuştum biraz da cs go oynayacağım. :D
  6 -1 ... asyali praetor
 2. 2.
  minik misvak darbeleri.
  2 ... onickihavari
 3. 3.
  (bkz: demir tavında dövülür)
  1 ... sassanach