bugün

görsel
Atlas Okyanusu veya Atlantik Okyanusu, Büyük Okyanus'tan sonra ikinci büyük okyanustur. Bir zamanlar tek parça olan ana kıtanın bölünmesiyle oluşmuştur. Avrupa ve Afrika'yı Amerika`dan ayırır. Yan denizleri ile birlikte (Akdeniz, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi) 106,400,000 kilometre kare yüzölçümü ile yeryüzünün beşte birini kaplar.

3314 metre ortalama derinliği bulunan okyanusun en derin noktası Porto Riko Çukuru'dur. Ayrıca dünyanın en uzun okyanus sıradağı olan Orta Atlas Sırtı bu okyanusta bulunur. 106,400,000 kilometre kare alana sahiptir ve yeryüzünün beşte bir alanını kaplar. Atlas Okyanusuna Avrupa'dan Ren, Elbe; Afrika'dan Kongo ve Nijer; Amerika'dan St. Lawrence, Mississippi, Orinoco, Amazon, Parana ve Uruguay nehirleri dökülür.
(bkz: atlantis).
kendisi denizlerin denizidir. pasifikten hırçın- zaten pasifik -pasif, büyüklüğüne rağmen uysal olduğu için pasifik ismini almıştır- ve pek öyle tekin olmayan bir konudur atlantik.

ben kendisinin aşığıyımdır, kendisini uzun zamandır görmedim, ve deli gibi özlüyorum.

kanımca atlantik- bu dünyadaki en güzel şeydir.
büyük okyanustan sonra dünyanın ikinci büyük okyanusudur. atlas okyanusu'nun ekvator yakınındaki ılık yüzey akıntıları genellikle kuzey ve güney kutuplarına doğru akar. öte yandan, çok derinlerde karşıt yönde yavaş bir soğuk su akıntısı vardır. atlas okyanusu'nun kuzeyinde, saat yelkovanı yönünde dönen büyük su akıntısının kuzeye yönelen bir bölümü, grönland ve izlanda'nın soğuğunu azaltan ve sonra doğuya dönerek britanya adalan'nı ve norveç'i ısıtan gulf stream'i oluşturur.
"yeryüzünün en hırçın deniz"i. pasifik, nerelerde coştuğu genellikle tahmin edilebilen bir deniz olduğu halde, atlantik böyle değildir.

atlantik ne zaman azar, ne zaman durulur, bu 100 puanlık bir sorunsaldır. manş denizi gibi genellikle gölet gürüntüsünde bir "denizcik" te bile 10- 12 metrelik dalgaların görüldüğü, feribot seferlerinin iptal edildiği olmuştur.

hayatı denizlerde geçmiş "peter" isminde yorkshire´lı bir ingiliz denizcisi, kışın nordatlantik trans geçişini yapacak her denizcinin hemen her şeye hazırlıklı olarak denize açıldığını ve nordatlantik okyanusunun ortalarında istatistiklere bile girmeyen kısa çapta "fırtınacıklar" oluşabildiğini ve bu sadece 20-30 dakikalık hareketlerin apartman büyüklüğünde dalgalara yol açabildiğini söylemiştir.

atlantik gerçekten hırçındır. gem vurulmamış at gibidir. bu türden dalgalar sadece açık denizde değil kıyılarda da görülebilmektedir. bretagne yarımadasında - fransa - "point du raz" açıklarında, kıyıdaki kayalıklara şöyle bi 400 metre açıkta bir deniz feneri vardır, bu fener 25 metre yüksekliğinde falandır. bu bölgede okyanusun o bölgeyi- kelimenin tam anlamıyla- "dövdüğü " sıklıkla görülmüştür - biz "med" e rastgeldik, biz görmedik- biz oradayken deniz sakindi-

ama şöyle bir youtube videosu vardır :

http://www.youtube.com/watch?v=m7RSryuJAwE

benzeri şeylerin portekiz, kuzey ispanya ve biskaya körfezinde tarafımdan gözlemlenmiştir.

atlantik saği solu belli olmayan bir denizdir.

atlantik

birkaç resim

görsel

görsel

görsel
Büyük Okyanus'tan sonra dünyanın ikinci büyük okyanusudur. Düzenli gemi taşımacılığının olmadığı zamanlarda, Atlas Okyanusu Avrupa ile Amerika arasındaki ulaşımda bir engeldi. Oysa bugün, dünyanın en önemli ticaret yollan Atlas Okyanusu'ndan geçer. Atlas Okyanusu'nun ekvator yakınındaki ılık yüzey akıntıları genellikle Kuzey ve Güney kutuplarına doğru akar. Öte yandan, çok derinlerde karşıt yönde yavaş bir soğuk su akıntısı vardır. Atlas Okyanusu'nun kuzeyinde, saat yelkovanı yönünde dönen büyük su akıntısının kuzeye yönelen bir bölümü, Grönland ve izlanda'nın soğuğunu azaltan ve sonra doğuya dönerek Britanya Adalan'nı ve Norveç'i ısıtan Gulf Stream'i oluşturur. izlediğim bir belgeselde yönetmen kirlenmekte olan atlas okyanusunun kirliliğinin büyük kısmını amerikanın oluşturduğunu devletin duyarsız olduğunu her 10 dakikada bir dile getiriyordu.
106,2 milyon km² alana sahip olup, yeryüzünün beşte bir alanını kaplar.
4 gün sonra yeniden bordeaux yakinlarindaki güzel fransiz kasabasinda paskalya tatilini gecirmek üzre gidip, karsisinda dikilip, "sen ne güzelsin" diyecegim gercek dost....gercek sevgili, devlerin devi, 6 metrelik dalgalariyla gercek bir muamma. milyonlarca insani besleyen bir ana, milyonlarca tür baligin ana vatani....sudan evren....atlantik...ne severim kendisini....buz gibidir kendisi, hicbir zaman isinmaz. hicbir zaman...eeee bi litre suyu bile 5 dakika da isittigimiz düsünülürse 355 milyon kilometreküp suyun böyle hamam suyu gibi oldugunu düsünmek mümkün olamasa gerektir.. yazin agustos ayinda gidersiniz buuuuuzzzz gibi suya ayaginizi degdirir ohbeee dersiniz. bi de o bikac metrelik dalgalarini carpti mi adama, tamamdir,yeter serinlemissinizdir, artik kiyidaki bungalo bara gidip bir bira icebilirsiniz. bizim gibi akdeniz cocuklarini korkutacak derecede gariplilleri vardir kendisinin... nazare kasabasinda-portekiz- balikci bana eliyle söyle ileride bir yeri isaret etti ve dedi ki "surasi var ya" dedi "orasi 1850 metre derinliginde"...ben "sen ne diyorsun agam" seklinde inanmama halleri gösterince,"biz de sonar aleti var bir kere ölcmüstük" dedi.... atlantik güzeldir, atlantik yüzme havuzu degildir, adami huzuruna cok nadiren kabul eder, portekiz gibi kendisinden gecinen bir halkin cogunun yüzme bilmemesine sasmamak gerekir, ben ancak bir kac kulac atabildim, o denizi seyretmeye gideceksin, yüzmeye degil. denizci arkadaslarim var...atlantik diyince,o,derler,hircinlikta öncülügü hicbir baska denize kaptirmaz...cok hircindir kendisi... o dalgalar..... o dalgalarin ne kadar gür bir ses cikardigini yaninizda mp3 calar falan varsa cok güzel test edebiliyorsunuz, mp3 calarin sesini sonuna kadar actiginizda normalde ne kadar kuvvetli bir ses cikardigini biliyorsunuz ama, okyanusun kiyisinda ciplak ayaklarla dalgalarla flört yaparken, kulaginizin icindeki müzigi resmen duymuyorsunuz.... bu cok enterasandir, cünkü, o acayip gürlükteki ses muammasi kesinlikle rahatsiz etmiyor, ben bunun nasil olabildigine bir anlam veremiyorum, ayni gürlükte müzik diskolarda bile olmaz- dikkat atlantik kiyisinda cok ünlü bir sürü tatil beldesi, oralarda da artik efsanelesmis bir sürü yazlik diskotek vardir, hicbirisi deniz kiyisinda degildir- yaninizdaki sevgilinizi, cep telefonunuzun en yüksege ayarlanmis calisini falan duymaniz mümkün degildir. de benim söylemek istedigim sey, o gürlükte insan yapisi hoperlörlerden müzik dinleseniz 10 dakika icersinde kafaniz siser, bütün düsünceniz oradan kacmak olur, ama okyanus.... orada bütün gününüzü gecirirsiniz, kiyidaki banklara oturur kitap okursunuz,barda oturur birseyler icersiniz ve hic rahatsiz olmazsiniz, aklima geldikce ben buna hayret ederim, simdi gene aklima geldi, gene hayret ettim. gecen gittigimde kaldigim yer kiyidan 12 km icerideydi, ve okyanusun hircinligi o mesafeden bile gayet net olarak duyulmaktaydi, bu kadar söylersem herhalde derdimi anlatmis olurum. deli oluyorum,kendisini gene görecegimi düsündükce....ahhh ne büyüktür o....
atlas okyanusu, üstünde bulutlar, bulutların üstünde uçak, uçağın içinde...
Atlas Okyanusu veya Atlantik, Büyük Okyanus'tan sonraki en büyük ikinci okyanustur. Bir zamanlar tek parça olan ana kıtanın bölünmesiyle oluşmuş olup, Avrupa ve Afrika 'yı Amerika Kıtası 'ndan ayırır. Yan denizleri ile birlikte (Akdeniz, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi) 106,2 Mil. km² alana sahip olup, yeryüzünün beşte bir alanını kaplar. 3314 metre ortalama derinliği bulunan okyanusun en derin noktası Porto Riko Çukuru dur. Ayrıca dünyanın en uzun okyanus sıradağı olan Orta Atlas Sırtı bu okyanusta bulunur.
osman atasoy'un dediğine göre cebelitarık'tan kanarya adaları'na yelkenliyle yolculuk 25-30 gün sürüyormuş. düşünsenize; kara görmeden bir ay... müthiş birşey olmalı!

uyarı üzerine gelen edit: kanarya adaları değil karayipler'di. yanlış hatırladığım ve yanlış aktardığım için özür dilerim. devilscry'a teşekkürler.
BAHR-i MUHiT-i ATLASÎ.
cebelitarik bogazi ile akdenizden ayrilir uzerinde en fazla ucus ve hava trafiginin oldugu okyanus
gerçekte olmayan, sadece atlaslarda boy gösteren medyatik okyanustur.*
doğusunda avrasya ve afrika, batısında amerika bulunan, eski dünya ile yeni dünyayı birbirinden ayıran, büyüklük bakımından büyük okyanustan sonra gelen okyanustur. bu okyanustaki en büyük ada ise gröland dır.
dunyanın ikinci buyuk denizi, avrasya, afrika dogusunda amerika batısında yer alır