bugün

Atipik Otizm Nedir?
Atipik otizm, Tipik Otizm tanısı için gerekli klinik belirtilerin hepsinin bulunmadığı ancak yine de Otizm Spektrumunun içinde olan daha hafif olguları tariflemek için sıklıkla kullanılan bir ifadedir.
Atipik Otizm Belirtileri Nelerdir?
Özet olarak, Tipik Otizm tanı kriterlerinin hepsinin karşılanmaması ya da daha hafif seyretmesi olarak tanımlayabiliriz. Aşağıda belirtilen belirtilerden en az birinin olması veya birden fazla belirtinin daha hafif şiddette gözlenmesi durumdur;
Atipik veya uygunsuz sosyal davranış gösterme,
Motor gelişim, görsel veya mekansal algı, bilişsel yetiler gibi farklı nörolojik yeteneklerde gelişimsel problemler,
Dil ve konuşma yeteneklerinde gecikme,
Sözlü veya sözlü olmayan iletişimde yetersizlik,
Tat, koku, görme, dokunma veya işitme duyularında artmış veya azalmış duyarlılık,
Tekrarlayıcı davranış kalıpları gösterme (stereotipik davranış).
benim rahatsızlığım. önceden engelli olduğumu kabul etmiyordum ama atipik otizmli olduğum için engelli sayılıyorum ama zaten engelli olmayan insanların da benim gibi sorunları olduğunu okuyabiliyorum. insanlarla biraz zorlanarak da olsa iletişim kurabiliyorum, soru sorabiliyorum.
bir çok zengin ailenin otizmli çocuklarına koymayı tercih ettiği sıfat. çocuklarının (veya küçük kardeşlerinin) otistik olmadığını iddia eder bu aile fertleri. ya da "atipik otizm ya hehehehühü çocuğumuz tam bir dahi."

ilk olarak otizmin utanılacak bir yanı yoktur. ikincisi otizm bir spektrumdur, yani her otizmli aynı değildir. kimi konuşamaz bile, kimiyse sizin bizim gibi insanlardır.