bugün

kendi dini hakkinda bir ateist kadar bilgisi olmayan dindardir.
bilgi edinmek yerine taşak geçmek için soru yönelten ateistleri sikine takmak istemeyen dindardır.

- ööğüeueygee... allah varsa nerde lan huahauhah???
- ...
- olm kime diyorum.. hani diyonuz ya allah, allah... nerde? hani madem çok güçlü beni çarpsın euheuhe..
- şu şekle bakınca zaten işini önceden halletmiş.
(bkz: cewap weremedy)
istese verebilir, en azından iyi bi demagog olup lafı dolaştırabilir ve galibi olmayan karşılaşma havasına sokabilir durumu..yazık ki okumaz..
Ateistleri siklemeyen dindar tipidir.
hayatının yegane amacının; tanrı nın var olmadıgını ispat, inananlarla dalga geçmek, boş yaşamak, ve bunun gibi bok atmalardan oluştugunu bildigi ateistlere cevap verme gereksinimi duymayan dindar insan.

yahu adam! zaten ne desem inanmayacaksın. ben de ne desen inancımdan vazgecmem. artık bir süre görüşmeyelim diyorum ha?
enteresandır aynı mevzu tam tersi durum için de söylenebilir.

+evrim var.
-hadi ya insan nasıl oldu o zaman çamurdan olmadı mı diyon yoksa sen hı
+hayır insan evrimlerle gelişti ve günümüzdeki haline kadar geldi sudaki moleküllere kadar gider bu tespit.
+dünya nasıl oldu o zaman
-güneşten kopan ve dönerek soğuyan bıdıdı hıdıdı moleküler parçalarla ...
+güneş nasıl oldu o zaman
-evren boşluğunda bulunan gazların birleşimiyle birlikte...
+o gazlar nasıl oldu o zaman
-o gazlar evren boşluğunda bulunan moleküler parçaların birr... öeehh ebesinin amı!

eleştirmeden önce her iki tarafında aslında aynı duruma düşüp bilimsellikten bir anda, farkında olarak ya da olmayarak düşüverdiğini unutmamak gereken insan tipleridir ikisi de aynı boktur.
özellikle sözlük ortamında çok sık rastladığım olaylardan biride yaratıcyla ya da peygamberimizle ilgili başlık açanların ve uç sorular soranların çoğunluğu ateist siz bi' şeylere cevap verirken ister istemez hadis ve kuranı kerimden örnek veriyorsunuz, çünkü dininizi öğrendiğiniz kaynaklar onlar inanmayan bi' insana bu kaynaklar ne denli tatmin eder zaten inandığınız belirli bi' noktadan sonra gayb o yüzden kısır döngüden öteye gitmeyen sorular sormamak daha mantıklı.
gereksiz polemiğe giren dindar insan kategori ve standartlarında hevesli dindar kişi olsa gerektir.
öncelikle her dindar her ateist kadar din bilgisi sahibi olmayabilir. bununla birlikte sonuna soru işareti koyulan her cümle de soru değildir. bazı sorular ise zaten kendi içinde mantıksızdır.

mesela sırf dindar diye birinin din kültürü sınavından 100 almasını bekleyemeyiz. keşke alsa ama insanın tabiatına aykırıdır bu.

ya da allah kaldıramayacağı taş yaratabilir mi gibi mantıksız soruların muhatabı ne dindir ne de dindarlar.
önüne ne koyulursa onunla beslenen kuzudan zerre farkı olmayan insandır. buna karşın -şaşırtıcı bi şekilde- çoğunluğu iyi niyetlidir. az biraz kafası basan bilir ki, bütün puştluk çobandadır.
allah a sorulacak sorulara bana sorma. alıntıdır.
(bkz: yaşar nuri öztürk)
(bkz: teketek)
fesat bir insan, bilgilenmek icin degilde, alimi zor duruma sokmak icin soru sorandir. hz.muhammed(sav) yanlisim varsa affedin.

ateizmin sorularini merak eden bir tipte olabilir. * (vakti zamanimda said nursi'nin kapisinin arkasinda asili olan bir levha). *
her tip gibi o da bir tiptir.
-merhaba. siz "ateistlerin sorularına cevap veremeyecek ama yine de dininden taviz vermeyecek" birine benziyorsunuz.
+evet o benim. buyrun.
-tanrı kendi kadar büyük bir taşı yaratabilir mi?
+ya aslında yaratır da... ama niye yaratsın ki, aslında yaratabilir sanırım, fakat şöyle ki...
-lan bi kere de yanıltın beni be.
+ama hala müslümanım bak. sor mesela.
-elhamdülillah?
+müslümanım.
-eşhedü?
+en la ilahe illallah.
-oo... helal.
ateist görünümlü anti islamcıların diyaloğa ne kadar uzak olduğunu, taşlaşmış beyinlerinin ne kadar zor ve laf anlamak istemez olduğunu, ve bunun burda olmayacağını * çok iyi bilen; aslında bunu onların da bildiğini fakat amaclarının bok at izi kalsın, "acaba" dedirtebilir miyiz acaba diye uğraştığını gören yazardır...onlara sözlükte laf anlatılmayacağını bilen yazardır...onların sadece kulaktan duyup düşünüp yorumlamadan "harbi lan" dedikten sonra gelip sözlüğe başlık açtıklarını bilen yazardır...zaman zaman sinirlenebilir çünkü bu yazarlar olayı abartıp manevi değerlere hakaret etmektedirler...ve bu cevap vermeyen yazara ağır gelmektedir..ve bazen kendini tutamayıp bunlara açık açık söver...evet inanın pişman olur ama onlar da çok ileriye gitmişlerdir...inanmak normaldir inanmamak da normaldir onun için...kendi düşüncelerini inançlarını savunabilir ama onun inançlarına laf atmaz küfür etmez..onların yapamadığı birşey yapıp onlara saygı duyar...onların işi gücü yoktur bilir habire peygamber niye böyle allah niye şöyle diye kafa karıştırmak için yırtınırlar...habire o dillerini kutsal değerlere uzatıp dururlar...çünkü onlar rahatsız olmaktadırlar gocunmaktadırlar bundan...
tabii ki:

cevap vermeyen yazar eğer bilmediği için cevap vermiyorsa bu onun hatasıdır çünkü neye inandığını ve niçin inandığını bilmelidir...bilgiye ulaşmak da zor değildir...ama bildiği halde saydığımız sebeplerde cevap vermeyen yazar varsa bağrımızda yeri vardır...
"biraz da ben sorayım lan" demesi gereken dindar tipidir.
(bkz: ateizmin cevap veremediği soru)
Ateistlere "gayba inanıyoruz" cevabını verse de bu dinci kardeş bilir ki karşısındaki sadece somut kavramlara dair düşüncelere sahiptir.

empati kurup soyut olan kavramlara inanmasını beklemediği için cevap verememek değil de cevap vermemeyi tercih eden dindardır.

ateist birini daha fazla günaha sokmamak için de susuyor olabilir, şöyle ki; ne kadar mantıklı açıklamalar yaparsa yapsın ateist vatandaş küfre devam edeceği için onun günaha girmesine vesile olmak istemez. "belki susarsam 1 küfür eksik eder" diyerek sükuneti tercih eden inanç sahipleri de vardır.
kıt akıllıdır.