bugün

Göze ve kalbe perde inmişse onu kaldırmadan göremez insan kaldırki o perdeyi; hiç bir gözün onu göremediğini ama onun bütün gözleri gördüğünü göresin.
adam yukarı yazmış felsefesini çürüteceksen aynı dilde ve mantıkta yazarsın. Altına gelen yoruma bak

Göze kalbe perde inmişse.....

gülmekten öldüm lan. Allah da seni güldürsün eğer varsa. (Agnostiğim lan ben)
Ateistler günümüzdeki çoğu müslüman gibi ''iman'' ile ''zann'' arasındaki farkı bilmiyorlar. Kuran'a göre iman etmek ile zann'etmek aynı şeyler değillerdir. iman, 'bilgi ve delil ile emin olma işlemi'dir. Zann ise bilgi ve delil olmadan 'körü körüne inanmak'tır.

Bir mümin, doğadaki ve kitaptaki ayetlere bakarak, araştırarak, düşünerek Allah'ın varlığına iman eder.
Bütün dinlerin aynı derecede haklı argümanlar sunması.

Tam ateizm değil ama deizmin mantığı yukarıda ki cümledir.

Herkesin haklı olduğu ve birbirlerini reddettikleri bir ihtimalin doğruluğundansa topluca yanıldıklarını düşünmek ateizmin mantığıdır.
şimdi deizmi tartışmak biraz daha mantıklı. Çünkü burada ait olduğu dini savunan adamlar kendi seçimleri olan dinleri savunmuyorlar. Sonuçta müslüman bir ülkede doğmuslar ve kendi seçimleri olamdan musluman olmuslar.

Evet çoook klasik ama kapak gibidir bu. Macaristan'da dogsaydı hristiyan olacak ve onu savunacaktı.

Kozmoloji bir düzen gibi gelebilir ama aslında değil. Evrende bir düzen var lafları ortaçağdan kalma. yok öyle bir şey. ama insan beyni her şeyin bir anlamı olmalı diyor. Çiçek açıyor arı nereden biliyor onun polenleri gibi şeylerle gitmek saçma.

Ben bunların rastlantısal olmadığına inanıyorum diyen adam. Rastlantısal şeyler ile nelerin olabileceğini bilmiyor demektir.

DNA nın nasıl oluştuğuna dair bilimsel açıklamayı okusa error vereceği kesin. Yok ağbi kafan basmıyorsa anlamıyorsan anlamıyorum ben buna inanmak istiyorum de yeter.

Ama kavrayamayıp karalamaya çalışmak komik bir durum.

bu durumda her ne kadar nesnel bakmaya çalışsam da inananların çok ama çok itici olduğu ortada. Çünkü tahamül edemeyenler onlar.

Ben agnostik bakış açısını seviyorum. Bu sorunun cevabını kişisel olarak ben şu anda bilemeyeceğime göre var mı yok mu bilemiyorum. ve bilemeyeceğimi de kabul ediyorum. Ancak bu değil ki üzerinde düşünmeyi bıraktım.

Diyelim ki allah tanrı ne derseniz deyin var. O zaman da sevinmesin bu şakirtler. Çünkü sandıkları gibi kurallar ile karşılaşmayacaklarına (hristiyan müslüman farketmez) eminim
Ateizm tanrı tanımazlıktır ancak inançsızlık değildir çünkü inanmak insanın doğasında vardır. Peki ateizmi benimseyenler neye inanır diye sorarsak kendilerine inanırlar.
en güzel, en doğru mantıktır. insanların hepsi zaten ateist doğar.
kafama takılan bir soru, doğrudan bu başlığı ilgilendiriyor:
tanrı her şeyi görür ve duyarken, niçin nikah şahidine, belediye memuruna ya da imama ihtiyacımız var?
materyalist olan ateist olduğunu iddia etmesin lütfen. hele o ateizmin simgesi diye yutturulan atom sembolü. ulan manyak mısınız? siz ne haltla yıldızlara tanrı dersiniz. siz ne halta bigbangi tanrı kabul eder, saçılanların onun parçası olduğunu iddia edersiniz. yok öyle dünya. he yok bana ne ben böyle dicem diyorsan ateist değilsin, bil. mantıkmış. yok.
ateizmin mantığı şudur; derinlemesine düşünme, yüzeysel geç. sonuç: yok işte.
mantık yoktur, varsa kanıtla?
dünyayı olduğu gibi anlamaktır. teoloji olmayan anlamların peşine koşup bunlar üzerinden insanların yaşamını zorlaştırmaktır. bu insanlar da zor bir yaşam yaşamak için bütün gücüyle uğraşırlar, yaptıklarına objektif bir biçimde bakamadan hiç bir zaman.
dünyadaki olumsuzluklardan dolayı tanrının varlığını kabullenmek istememektir. bir ayndan da haklı ,bir yananda haksız olan görüştür.
tanrı kavramına savaş açmaktır ki buda felsefe ile olur.
ama araplar böyle, ama islam şöyle ateizmi ateizm değil deizmdir.

duyurulur.

daha david hume'yi tanımayan, kötülük sorununu bilmeyen insanlar ateist olduğunu iddia ediyor. çok komik çok..
mevcudun oluşmasında mevcut dışı bir unsur söz konusu değildir. uzay mevcuttur, galaksiler mevcuttur, bakteriler mevcuttur, elementler mevcuttur... lakin tanrı mevcut değildir.
tanrı, sadece insanların hızlı evrim sürecinden dolayı bulundukları gezegene adapte olamayışının sonucunda ortaya çıkmış psikolojik bir travma belirtisidir.
görsel
ateistlik cidden anlayamadığım birşeydir. eğer müslüman olmasaydım kesin olarak deist olacağıma inanıyorum ama ateis asla. ateizm zaten hiçbir şeyi açıklamayan bir şeydir. sadece biz bilimciyiz der dururlar. ateistler her şeyin başında ne olduğunu hiçbir zaman bilemediler ve bilemeyeceklerdir. zaten tanrının varlığına inanmak için herhangi bir dine mensup olmak gerekmiyor. evrim denilen o saçma teorinin olasılıklarını hesaplarsanız zaten tanrı kavramı ve evrim arasında ikilemde kalmazsınız. en basitinden bir protein molekülünün kendiliğinden oluşma ihtimalini hesaplayın(sonuç şu oluyor= adriana lima ile çıkma ihtimalim daha fazla) . ha diyorsunuz bu kadar kötülük var tanrı neden bişey yapmıyor. onu biz bilemeyiz burası onun yarattığı bir evren. ve kurallarıda o koyar. sende paşa paşa uyarsın.
Ama h.z muhammed dokuz yaşında kızla evlenmiş.

O zaman allah yok.
Tm.
insanlığın sen saf, en doğru durumu.

dinlerin kibirine kapılan bunu anlayamaz.
Yoktur. Beyinsizliktir. inançsızlığa inanmaktır.
insanın kendisine ve türüne saygısını temel alır.

evet, bizler kimsenin önünde yere kapanmayız ve de bununla gurur duyarız.

şu din denilen akla, mantığa, insanlığa ters illete bir bakın! bir tanrı tasavvurları var, yarattığından başı dik, onurlu, iş gören, kendi başının çaresine bakan biri değil, önünde yerlere kapanan, habire af dileyen, ağlayan, sızlayan bir köle olmasını bekliyor! aynen krallar, imparatorlar gibi! zaten bu cinsten bir tanrı fikriyatının esin kaynağı da söz konusu insanlık düşmanlarıdır.

işte taş çağından bugünlere geldik. peki nasıl geldik? zaten var olmayan tanrı'nın yardımıyla mı? hayır, tanrı adına konuştuğunu söyleyenlerin zırvalarına değil, akıllarının gösterdiğine itibar eden insanlar sayesinde.

bak bugün bir çocuğumuz doğduğunda "acaba kaç gün yaşayacak?" endişesi içinde değiliz. antibiyotikler icat edilmeden önceki insanlar gibi zaten var olmayan bir tanrı'ya köle gibi yalvarıp yakarmıyoruz çocuğumuz yaşasın diye... onlar ağlayıp yalvarıyordu ve buna rağmen çocukları sinekler gibi ölüp, gidiyordu. biz modern tıptan yararlanıyoruz ve onca yalvarıştan çok ama çok daha iyi sonuçlar alıyoruz.

velhasıl insana ancak insandan hayır gelir, bir diktatör tanrı hayalinden değil...
aklına yatmayan her şeyi ruhani nedenlere bağlayanların anlayamayacağı mantıktır.
Hicbir mantigi yoktur iclerinde tasidiklari inancsizlik girdabinda bogulup cikamayan ve o karanliga daha cok saplanan bi kac beyinsizden olusurlar.
bazılarına fena batar. çekemeyen anten taksın.
ta çocukluklarından beri ağzı kalabalık din tacirlerinin korkutmalarıyla aklı bulanmış dindarların anlayamayacağı mantıktır.

onlar asla erişkin olamazlar. ölene kadar öcüden korkan çocuklar olarak kalacaklardır. erişkin olmayı başarsalar, insan olanın kendisine tehdit etmeye yeltenene iltifat etmemesi gerektiğini bilecek kadar onurları olurdu.

şu hale bak ya! yok sizi şiş kebap yaparım, yok zakkum yediririm, yok irinli su içiririm... bu ne ya? bir tanrı var olsa bile böyle tehditlere tenezzül edecek bir varlık olamaz.