bugün

ateizm öyle bir illet ki, ateizme inananlar hayatı çok anlamsız görüyorlar. evrenin neden var olduğunu anlamıyorlar. ateistlere tavsiyem, eğer hayatta anlam bulmak istiyorlarsa simülasyon teorisini ve yaygın dinleri araştırsınlar.
(bkz: ateizme inanmak)

Bir şey saçmalayacaksın bari az araştır.
ateizme inanmak'tan sonrasını okumadım. pişman olmam herhalde.

not olarak: satanistim.
Evrenin 'neden' var olduğu anlamsız bir sorudur. Bu noktada 'nasıl' sorusuna odaklanmak daha doğrudur.

intihar vakası ile ateizm ilişkisine gelince, böyle bir tespitin hangi dayanaklar ile yapıldığına anlam veremedim. O yüzden cevap vermeyi de gereksiz buluyorum.

Simülasyon teorisi ise çok daha farklı bir konu.

Sözün özü, birbiriyle alakasız kavramlar ile başlığı çorbaya döndüren bir yazar beyanı.
Kaynak ne? kuran mı?
herkesi kendi gibi amaçsız sanan bir dindar önermesidir.
intihara sürüklenmek kötü bişi değil ki. isteyen yaşar isteyen ölür.
Nihilist söylemlerini, konular içinde çeşitli şekillerde kullanan ateistleri hedef alarak sarfedilmiş söylem. Nihilizmin içeriğinde, yaşamaya çabalamanın da yeri geldiğinde mantık dahilinde vazgeçilebilir olduğu yargısı vardır. Bu durum, ateistlere ve ateizme saldırmak için çokça kullanılır, kasten ya da yanlışlıkla.
müslümanların iddia ettiği saçmalıktır.
intihar inançsızlık gibi tek tipten bir duruma indirgenemez. Hatta Bazı inanlar inançları için intihar edebilir.

Durkheim’a göre Toplumun bazı işlevleri vardır. Düzeni oluşturan bu işlevlerin bozulması zamanla toplumda anomi dediğimiz kuralsızlık durumunu ortaya çıkarır. anomi bireyler arası, yapılar arası ve hem birey hem yapılar arası bozulmaları içerir. Bu bozulmalar beraberinde absürd dediğimiz ilişkiyi doğurur. Absürd, kişinin hayattan beklentisi ile sunulanın uyuşmuyor olmasıdır. Bu durum insanı pesimizme yani bir şeyin iyileşemeyeceğine inanma durumuna sokar. Bu iyi olma halinin asla gerçekleşmeyeceğine duyulan inanç insanı acıdan kurtarma fikrine yaklaştırır. Yani intihara.

Tüm bu sürecin sonunda intihar fikri dört tip olarak sınıflandırılır.
1) bencil intihar: bireyin kendini sosyal olana, topluma ait hissedememesinden kaynaklanır. Bireysellik ve ortak pay, amaç ve eylemde bulunamama hali bencil intiharın başlıca nedenleridir. Aile bağlarının zayıflaması da bu nedenli intiharın kaynaklarından biridir.

2) özgeci(elcil-altruist) intihar: bencilin aksine toplumla bağın güçlülüğünden kaynaklanır. Ait hissedilen toplum veya grubun yararı, kuralları veya uygunlu gereği sadakate dayanan intihar tipidir. Hint kast sisteminde dul kalan kadınların kendini cenaze ateşine atması, jim jonnes önderliğinde halkın tapınağı tarikatı üyelerinin kurtuluş inancıyla yaptığı kitlesel intihar, teröristlerin canlı bomba için gönüllü olmaları gibi örnekler verilebilir.

3)anomik(kuralsızlık) intiharı: toplum yasa ve kurallarının doğru işleyemediği, amaçlarını yerine getiremediği durumlarda ortaya çıkan intihardır. Bugün ülkemizde ekonomik kriz nedeniyle geçim sıkıntısıyla başa çıkamayan ve körü durumun çözülemeyeceğinde duydukları inançtan kaynaklanan intiharlar bu kategoriye aittir.

4)fatalist(kaderci) intihar: anomik intiharın zıddı olarak kural ve bunların zorlayıcı olmasından meydana gelir.

Anlayacağınız üzere ateist olmak insanı intihara sürüklemez. Kimse ateist ve inançsız olduğu için ölmeyi tercih etmez. insan ölmek istiyorsa acılıdır. Acıya katlanamıyor ve bitmesini istiyordur. intiharın en büyük nedeni toplumun işleyişinin gelecek vaat etmemesi ve problemli olmasındandır.
yaşamanın ya da ölmenin tam manasıyla bir anlamı olduğunu düşünen arkadaşlar var mı gerçekten? varsa ne?
Hiçbir gerçekçiliği olmayan durumdur.

Ateistler de kendilerine yaşamak için bir amaç bulabilirler. Her şeyi Aşırı sorguladıkları için genellikle mutsuz olabilirler fakat bu intihara da sürüklemez bence. intihara sürüklenmek için artık her şeyden vazgeçmek gerekir, ruh hastalığının çok ileri safhaya ulaşması elzemdir. Ateistler, teistler gibi belirli şeylere bağlı kalmazlar.. Sürekli bilmek isterler, anlamak isterler.. Her şeyi anlamak da biraz hastalıktır aslında.. Aşırısı zararlı işte..

Vallaxi ben apateistim. Yani ateistin de daha dinsizi.. intihar gibi bir düşüncem yok çok şükür.
ucuz bir yalandır. ateistler pes etmez mücadeleyi sever.
Her istedikleri din ve töre bahane edilerek engellenen insanlar bence daha çok intihara meyilli. Üstelik tanrıya inanmayanın hayatta anlam bulmadığını söylemek ergen nurcu tayfaların söylemi. Insanın doğuştan bir anlam aradığını ve bu anlamında din ve tanrı olduğunu ispatlayacak hiçbir şey yok. Din sosyal öğrenme ve kültürel oluşum sonucu benimsenir. Ayrıca inancın insanları acılara entegre ettiğini söylemekte Marx'ın "din halkın afyonudur." Söylemini meşrulaştırmaktan başka bir şey değil. Zaten başlığı açan kişide "ekonomimiz kötü din olmazsa dayanamayız" benzeri şeyler söyleyerek bunu çok iyi özetlemiş. Madem tanrıyı ispatlayamıyorum o halde ateistlere birkaç iftira atayım, türünden bir argüman uydurulmuş. Bir başkası da japonyada intihar yüksek sebebi ateizm, demiş. Muhteşem argümanlar!
(bkz: kan bankasi soyan sivrisinek)
Olgusal olarak tanrıyı ispat edemeyince "ateistler ahlaksız, ateizm intihara sürüklüyor" gibi şeyler uydurmak ancak laf döndürmek olur. O zaman bir ateistte çıkıp işid, el kaide var o zaman tanrı yoktur, derse ne diyeceksin?
Ateizm intihara sürüklemiyor,modern yaşam şartları insanları intihara sürüklüyor.Modern yaşam stilini en iyi yansıtan ülkelerden japonyada ki intihar oranlarından bunu anlayabiliriz.
(bkz: sor bana pisman miyim)
Sen kendi kafanda ateizme bir don biçmişsin en alakasız şeyleri bile o yöne yoruyorsun. Ona bakarsan dini ayinler boyunca kendi ruh ve beden sağlığına zarar veren bir sürü din ve mezhep mensubu insan var. En basitinden radikal dinci gruplar "gerçek" dini anlattıklarını söyleyerek bir sürü insanı kandırıp ölüme sürüklüyorlar. Ama bunların hiçbirisi dine zarar vermiyor. iki üç melankolik dünyaya sövüp intihar edince ateizm suçlu oluyor. Hoşmuş gerçekten.
(bkz: sor bana pisman miyim)
insanları kendilerine zarar vermekten alıkoyan hayat sevgisidir. Ve bu sevgi bir dürtü gibi çoğu insanın içinde vardır. Aynı zamanda bir dünya insanın bir görüşe katılması onu mantıklı veya anlamlı kılmaz. Ateizm insanlara olan sevgiyi ve bağlılığı koparmaz. insanların ateistlere olan sert tavrı buna neden olur. Ve dünyada şuanda tarihte olduğu gibi dinciler hakimdir. Buna rağmen her sorunu ezbere ateizme bağlamak oldukça saçma.
Yanlış öneri. Asıl dindar adam ölümden korkmaz. Ateist öldüğünde sadece ölecektir. O sonsuz boşlukta sonsuza kadar yok olacaktır. Hiçbir duygu, hiçbir hatıra. Cehennemden beter.
islamcıların atesitleri kötü gösterme çabalarına gerçekten gülüyorum, ne bekliyorsunuz siz yazdıktan sonra dönüp müslüman olmalarını mı ? bir ateist nasıl olunuyor bilginiz var mı ? sizin ol dedi oldu dediğiniz şeye insanlar yıllarını verip araştırıyor.
ayrıca herhangi bir inanca sahip olmak, gerçekten ölmek isteyen birisi için engel değildir. ve çevremde onlarca ateist var hiç birinin amaçları arasında intihar etmek yok.
ilk önce ateistlerin intihar etmesi ile intihar edenlerin çoğunun ateist olması arasındaki farkı anlayın.

Ateistler genelde düşünen, sorgulayan insanlar arasında çıkar. Biat kültürüyle yetişmiş bir çobanın ateist olacağını sanmıyorum.

Bu özgür düşünen, sorgulayan insan dini sorguladığı gibi, hayatın kendinide sorgular ve tatmin edici cevapları bulamadığında anlam veremediği birşeyi devam ettirmeme kararı almasıda son derece normaldir.
su götürmez bir gerçektir.

keşke bütün atayızlar kendini intihar etse ya.
richard dawkins'in az önce yaşamını sonlandırmasıyla... Ahahahaha.. Ne saçmalıyorsunuz... Ateistler intihar ediyor da teistler intihar etmiyor mu? intihar tamamen psikolojik bir mesele. Ona bakarsan en azılı intihar bombacıları müslümanlardan (dinlilerden) çıkıyor...
Müslümanlık dini olarak değiştirilmesi gereken başlık.
bunun hakkında ayetler var ayetler.