1. 1.
  ahlak tamamen nesnel bir kavramdır. yani toplumlar arasında, dinler arasında, kültürler arasında değişkenlikler gösteren bir olgudur. mesela günümüz toplumlarında hırsızlık ahlaksızlık olarak nitelendirilirken eski yunan toplumunda şerefli bir fiiliyattı. hatta ve hatta o zamanın toplumu, çalışan, emeğini ortaya koyan insanlara ''köle'' gözü ile bakmış hırsızlık yapan insanları ise göklere çıkartmıştır. aynı şekilde normal hayatta birini ispitlemek ya da onun açığını kollamak ahlaksızlık olarak nitelendirilmiş olsa bile iş hayatında gayet normal davranışlardır bunlar. çünkü ortada bir amaç vardır ve bu amaca ulaşan her yol mübahtır.

  kısacası, ahlak ile din/ideoloji/düşünce tamamen farklıdır. hiçbir düşünce/inanç ya da ismi artık ne ise bireyleri ahlaksızlığa kanalize etmez. ahlaksızlığı insanlar çıkarmıştır ve sistemin bir parçası yapmak için uğraşmışlardır.

  mesela bugün çocuk istismarının en çok yaşandığı yerlerden birisi filipinlerdir ve burada hem müslüman hem hristiyan hem de başka dinlere mensup kişiler yaşamaktadır. bunların inandıkları hiçbir din ''çocuk istismarına'' cevaz vermemiştir. ancak birçoğu bu ahlaksızlığa devam etmektedir. yani düşünce üzerinden ahlak ya da ahlaksızlığı sorgulamak yersiz bunun yerine insan ve ahlakı incelemek daha doğrudur.
  6 -1 ... ejderham
 2. 2.
  genelinde olmayandır fakat bulunduğu yere göre farklılıklar yaşar. yaşadığı bölgenin inançlı insanlarından etkilenerek bir ahlak anlayışı oluşmuş olabilir.
  2 -3 ... menntre
 3. 3.
  inançlı bir insan ahlakını dinden alırken inanmayan ise insani güdülerinden alır. bu açıdan bilinçli bir sorgulama yoluyla ateist olan bir insanı ahlaksızlıkla nitelemek kesinlikle haksızlıktır.
  sonuçta ahlak ın temel ölçütü vicdandır. bilindiği üzre bu ateistlerin de insan olmasından mütevellit vicdanları olduğundan onların da belirli bir ahlak anlayışları vardır.
  3 ... que sera sera
 4. 4.
  her ateistin kendine göre belirlediği anlayış.. Belli bir şey yoktur.. kimine göre iyi olan, kimine göre kötüdür..
  ... irticai faaliyet yapan yobaz
 5. 5.
  özgürlükten yanadır. bokunu çıkarmadıkları sürece de bir problem yaşatmaz.
  ... yazarmisinsabahamibirakirsin
 6. 6.
  ateizmin ahlak anlayışı yapma denilenden cehennemde yakarım denilenden değil olması gerekendendir. yani tehditle iyi ve ya kötü değiliz biz. bizde ahlak anlayışı cehennemde yanma korkusundan değildir anlayacağınız. yalan olandan değil doğal olandandır.
  4 -2 ... yurugitlan
 7. 7.
  hümanizm olarak kısaca anlatılabilir;
  yani yaradana sığınıp diğer insanlara eziyet ettikten sonra af ve tövbe dileyeceğine, empati uygulayarak, karşısındaki varlığında kendi gibi düşüncelere sahip olduğunu bilen ve bunlara saygı duyan, elinden gelirse de çevresindeki insanlara zarar vermeden yaşamaya çalışan insan modeli.
  Bi kedi kesme huyu var ama o da nazarlık işte.
  1 ... alkolizmengellenemez
 8. 8.
  içki, seks, lüks üçlüsünden oluşmaktadır.
  1 -2 ... kirmiziprezevatifliadam
 9. 9.
  içki değildir seks yaparlar ama yapmayanlar gibi sokakta ağızlarının suları akmaz gözleri fal taşına dönmez. taciz ve tecavüz suçluları olmazlar herşey görmemişlikten gelir rahat rahat sevişen birinin tecavüz ettiği nerede görülmüş.
  para düşkünlüğü de başbakanımızla örneklendirilebilir.
  lüks neye göre lüks son model arabalar mı görüşten kaynaklı her şeyi yaşama her şeye ulaşma araştırma deneyimleme lüksümü.
  çünkü bazıları için bu dünyanın bir önemi yok.
  2 ... ecemcix
 10. 10.
  (bkz: islamın ahlak anlayışı).
  ... fat cartman