1. 1.
    en iyi ben bilirim.

(bkz: #24570953)
    -1 ... necati bilader
  2. 2.
    ailem övünç kaynağımdır, ama kimse bilsin diye anlatmam bunları, sadece kendi ailem üzerinden bulgaristan türklerinin genel yapısını anlatıyorum.

anlayana.
    3 ... ateistvaiz
  3. 3.
    kendi geçmişi hakkında bu kadar şey bilmesi ve analizler yapabilmesi insanı özendirir. soyunuzu sopunuzu bilmiyorsanız adama niye kızıyorsunuz. ben de etnik kökenimi, ne zaman türkiyeye göçtüğümüzü, türkçe haricindeki ana dilimi vs her şeyi bilirim, konuşurum. çünkü bunları bilmek ve gelecek kuşaklara aktarmak atalarımızın bize tembih ettiği bir görevdir.
    2 -1 ... noxci
  4. 4.
    ülkemizdeki bir takım yavşaklar yüzündendir. çünkü bu yavşaklar bulgaristan, yunanistan, makedonya, kosova, karadeniz türkleri'ni türk olarak görmez. bu yavşaklara göre onlar slav, laz, boşnak, arnavut filandır. bunu söyleyenler kendi türklük'ünü araştırıyor mu çok merak ediyorum. zira genelde bunları söyleyenler zamanında gayrimüslimler'in en kalabalık olduğu illerde yaşayanlar. mesela maraş'ta zamanında 2000 tane ermeni çocuk türk ailelere evlatlık verilmiş. bunu söyleyen maraşlı bir arkadaş. maraşlı biri bana karadenizli'yim diye laz dese direkt söyliyecem ama denk gelmedi daha. yanlış anlaşılmasın milliyetçi filan değilim. olmadığım şeyin bana dayatılması saçma. aynı kürtler'e türk olduğunu, zazalar'a kürt olduğunu dayatmak gibi. zaten saydığım milletlerle de sıkıntım yok. lazlar'ı da ayrı severim ama laz değilim. rize'dekilerin bile çoğu laz değil. neyse konumuza gelelim bu adama sen türk değilsin bulgar'sın dersen adam da araştırır yazar tabi. bunda şaşılacak tek şey sizin bunu anlamamanız.
    1 ... rapi d
  5. 5.
    (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)

bir insan niye etnik köken konusunu bu kadar kafaya takıp her şeyi araştırır ki...
    sanırsın hepimiz insan ırkından gelmiyoruz.
    1 -2 ... serhildan berxwedan azadi
  6. 6.
    (bkz: sikmedim anasını ne bileyim danasını)

şaka lan şaka bursa çocoğu bu anladınız siz.
    1 -4 ... necati bilader
  7. 7.
    25 sene türkiye'de yaşadım, bu süre içerisinde mutlaka karşıma bulgaristan göçmenlerini: "bulgar göçmeni, bulgar, pomak, slav" diye tanımlayan cahil insanların olduğunu gördüm.

ilkokul 2. sınıfta sınıf öğretmenim nereli olduğumuzu sordu, bulgaristan'dan gelmişiz dedim, "sen artık bulgar değilsin" dedi. o küçük halimle ve sert bir şekilde, biz zaten hiç bulgar değildik ki demiştim, beni anladı mı anlamadı mı hâla bilmiyorum...

sonra ortaokulda bir arkadaşım bana pomak diye hitap etmeye başladı, eve gidip anneme sordum; anne pomak nedir? annem de bilmiyordu, annemin anlamını bile bilmediği bir topluluğun adıyla anılmıştım, ben de gittim dedeme sordum, dedem: pomak bulgarın müslüman olanıdır, biz pomak değiliz, biz oğuz türküyüz, demişti.

lisede, sokakta, tv'de duyduğum bulgar göçmeni hitapları da cabası... benim ailemden türklük uğruna şehit düşenler olmuşken, 93 yıllık ömrünün ilk 80 yılını bulgaristan'da geçiren büyük dedem türkçeden başka bir dilmeden bu dünyadan gitmişken, bana bulgar göçmeni, bulgar, pomak vs. denmesi ağrıma gidiyordu.

elimde imkan da vardı ve ulaşabildiğim kadar geçmişimi öğrendim, türk evladı soyunu, boyunu bilmelidir.
    2 -1 ... ateistvaiz
  8. 8.
    bedirhanoğulları' na dayanır soyu. kürttür.
    ... kuba gibiyim kendi kendime yet