Tüm ateistler iyidir demiyorum lakin mecbur kalırsanız evladınızı ağır müslüman bir mollaya mı emanet ederdiniz yoksa militan bir ateiste mi? Cevabı son derece basit!
iyi ve dürüst olmanın dinle bir alakası yoktur.

"dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir."

hacı bektaş-ı veli.
Ahlak kelimesi ile açıklanınca işler bulanıklaşıyor. Ahlak belli bir zamanda belli bir toplumda,toplumun geneli tarafından "yapılması uygun bulunan davranış" olarak tanımlanabilir.

Erdem ise genel olarak iyi olduğu kabul edilen davranışlardır. Klasik bir örnek ile anlatayım. Antik Yunanda elleri hızlı olmak yani cepcilik veya yankesicilik ahlaken yerinde sayılır beceriklilik şeklinde kabul edilirdi. Bugün ise bunun adı açıkça hırsızlık yapmaktır.

Din ile ahlak birlikte düşünülür ama erdem ve din birlikte değildir. Mesala biri dedi ya cuma hutbesinde ne diyor "akrabanızı koruyup kollayın". Yani bu dinin emridir ahlaka uygundur ben akrabalarıma maaş baglansın diye onları işe aldım, burada hata yoktur demek istiyor.

Ahlaken bugünün toplumunda bunun adı hırsızlık değildir. Çünkü toplumun %52 si bunu destekliyor. Ahlaka uygun olabilir ama erdemli değildir çünkü kendi malını birine verirsin. Senin olmayan halkın vergisini maaş diye kimseye veremezsin. Dine uygun değildir çünkü din kul hakkı der. Yani üstünde tüm toplumun hakkı olan bir parayı toplumda belli bir zümreye dağıtmak kul hakkıdır.

Yani erdem için dine gerek yok. Tüm ateistler erdemli mi tabiki Hayır.
Bu dahil tüm genellemeler diyeyim ancak yüzdeye vurursak su götürmeyecek gerçektir.
Türkiyede ateizm hakkında sosyolojik saptama yapacak kadar ateizmi benimsemiş kitleye bilgi olarak hakim değilim ama benim 38 yaşına kadar tanıdığım insanlar içinde kendini ben ateistim şeklinde tanımlayan insanları referans alırsam : Türk insanı için ateizmin aslında çoğunlukla islam dinini reddetme üzerine kurulu olduğunu yani üstünde düşünerek bilinçli olarak " inançlı olmamayı seçmek " şeklinde değil de islam kötüdür o yüzden ateistim şeklinde olduğunu söyleyebilirim.

Bu şekilde ateizmi benimsediğini söylemek erdem sahibi olmak için doğrudan bir sebep teşkil etmez.
(bkz: #40455705)
Ateistte ahlak olmaz diyerek kendi inandığına inanmayanı aşağılayan ahlaksızın önde gidenidir.
Ateist değilim ama eğer ahlak size kaldıysa, ahlak adı altında yaptığınız pisliklerse ahlak, ben ateist olmadığım halde ahlaksız olmaya razıyım.