bugün

yoktur çünkü sövme hakkı yoktur.
bazı embesillere göre var olan haktır. bu sözü söyleyeninde embesil gruba dahil olabileceğini düşünmekteyim.

edit: niye eksiliyorsun ki? sen benim kutsalıma söversen ben de senin düşüncene, tanrıyı reddeden beynine söverim. bozunmaca, gücenmece yok.
kutsala sövenin, sövmeye değecek kadar haysiyeti yoktur.
öyle bir hakları yoktur. ama çok güzel ihlal ederler. hoşgörü gülüm, hoşgörü..
sen bana allahsız dersen teşekkür ederim sana, ben sana allahsız dersem sen kavga çıkarırsın...
bizimde ataistlere sövme hakkımızı doğurur.
allah korkusu olmayan insanların , dini yaşamak yerine alışkanlık haline getirmiş insanların inandıklarına sövmek istemesidir . ama burada haksızlığa uğrayanlar dini gercekten yasayıp yasatanlardır .
Vardır efendim. Kendimize gelince ateistlere her türlü hakareti edelim onlara gelince hakları olmasın. Adamın kutsalı değil birsey değil istediğini diyebilir. Öbür tarafta onun götüne geçecek geçen, senin değil ya ne karışıyorsun?
kimsenin kimseye sövme hakkı yoktur. burada fikirlerimizi mantık çerçevesinde yazabiliyoruz. en azından ben bir belgeye yada olaya dayanarak yazarım.

fakat ''üzüm yemek değil bağcıyı dövmek'' niyetlisi denyoların öfkeye dayalı hakaret-küfür içerikli özel mesajları geliyor.

peki diyorum, yiyorsa yüz-yüze görüşelim kardeşim. cevap yok. böyle olmasın.
hakkı vardır, sen her fırsatta ateis'ti yerin dibine batırmaya çalışırsan, oda seni yerin dibine batırır ve genelde inanlardan daha başarılı olurlar, keza onların başvurduğu kaynaklar bir hayli fazladır, tek kitaptan beslenmez kendileri.

kuranı okudum
bir şey anladın mı? hayır.
aferin, kesin cennete gideceksin.
yoktur. o sövdüğü zaman senin de bir güzel sövme hakkın doğar. ama edebiyle adabıyla eleştiriyorsa da ya cevabını verip susturmayı bileceksin ya da sen susacaksın. başka türlü olmaz.
ne kadar saçmasapansınız, sizi anlamak gerçekten çok güç. allah, tanrı gibi kelimeler yerine saçma sapan kutsal kelimesini kullanıyorsunuz. nedir sizin için kutsal olan; allah suyu yaratmış ve peygamberimiz onunla abdest almıştır, bu kutsaldır. allah annemizin kutsal olduğunu açık bir şekilde kitabında belirtmiştir. peki sizler neye istinaden tanrıya sövme hakkını kendinizde bulabiliyorsunuz. her daim inanmasanız bile, inançsızlık bile aslında bir inanma şeklidir ve umarım kendi bekanız için sizin kutsalınız allahtır.
sövmenin bir şeyi değiştireceğini zanneden varsa buyursun sövsün. sadece kendi seviyesini gösterir. işte böyle bir haktır.
kutsal ama içi çok geniş bunun. bende pastafaryan dinine inanıyorum o yüzden sende buna laf etmeyeceksin arkadaş. kaldıki dine sövmeye kimsenin hakkı yoktur tamam kabul ama benim ilgi çekmek istediğim müslümanlık dışında da dinler var müslüman şakirtlerden bazıları müslüman olmayanlara sövebiliceği gibi bir yanılgı içinde vesselam.
kutsal anlayışı olmadığından mütevellit. şayet olsaydı eğer ate olmazdı.
bir ateist sövdü diye allah allahlığından, peygamber peygamberliğinden bişey kaybetmez.
benim inancım da zayi olmaz.
o halde hadi sövün de azap günü kim karlı görelim.
Elbette vardır! Bu doğrudan hareketle, ateist olmayanların ateist olan kişilerin kutsal olarak gördükleri dini olmasa bile kutsal kabul etmeleri gereken anneleri ne tekabül eden bir sonuç ortaya çıkar. Mutlak doğru çakıştığı an, bu hak talebi karşılık ifade eder.
ateistlerle komünistlerin benzerlikleri.

hakaret etme yetkisini sürekli kendilerinde olduğunu sanan tiplerdir.

(bkz: hassiktir diyorum)
anası babası olmayanlara rahatça orospu çocuğu diye sövme hakkına tekabül etse dahi yapılması taraftarı değilimdir,Zulüm ile abad olanın akıbeti berbad olur diye şakirt bıyığı şeklinde söz söyledim size!
yoktur. kimsenin birbirine sövme hakkı yoktur. namazında niyazında adamım ama biz onlara söversek "amına kodumun kafiri" diye o da bize söver haliyle. tabi bunu durdurmanın bir yolu yok artık.
yazar burada kendisine sürekli sövüldüğünden ötürü, ateistlerin de böyle bir hakkının var olmasının doğallığına dikkat çekmeye çalışıyor. Bunun ötesinde, başlığın altına entry girenler, daha başlığın enrysini okumadan saldırıya meyillenmiş, düşünemeyen ve okumayan klasik müslüman örneğini en güzel şekilde betimlemişlerdir.

Doğru olan ise; hiç kimsenin kimseye sövme hakkının olmaması gerekliliğidir. sövme bir hak olamaz, lakin durup dururken müslümanlar kendi kadar saf ve cahil olmayı reddetmiş kimselere saldırırsa, ateistler de onlara saldırır, bu da doğaldır demek istenmiş.

yine de benim bildiğim ateistler, mantıklı, akıllı ve hukuğa saygılı adamlardır. KEşke hukuk ve bu ülke de onlara o kadar saygılı davransa, onlar da bu kadar hırçınlaşmasalar... ülke türkiye olunca, saygı denen şey hak getire olduğu için böyle şeyler oluyor maalesef.

farklıysan; dışarı!! klasik türk ve müslüman zihniyeti...
her ne kadar aynı fikirde olmaktan hoşnut olmasam da bir nevi haklılık payı oldugunu söylemeden gecemiycem.çünkü bir ayette Allah ' Allahtan başkasına tapanlara ( ve putlarına) sövmeyin. sonra onlar da bilgisizce, düşmanca Allaha söverler' diyor. gerçi bunların bişeye ınanmadıklarından yola çıkarak sövün gitsin demek daha güzel olurdu ama herkes istediği gibi inanmakta özgür. nasılsa ölüm bi son değil asıl başlangıç.
kutsal kavramını tartışmamıza sebeptir.
mesela ''ana''yı kutsaldan sayıyor muyuz? ya da peygamber'i?
peki ya benim peygamberim eric clapton'dır diyen adama ''clapton yarrak gibi bir adam'' diyemeyecek miyiz?
deriz, hepsini de demeye hakkımız var, yasalarca suç olarak belirlenmeyen herşeye ve herkese hakaret etme, sövme, sayma özgürlüğümüz var allaha şükür.
kimin kutsalı olursa olsun, severim de sikerim de böyle işte arkadaş.
kutsala söven zındığa sövmek müslüman veya herhangi bir inanan için bir usül gerektirir. anaya, avrada, argo ifadelerle sövmek caiz değildir. neden değildir¿ çünkü o zaman müsülman hakk'*ın yolundan saparak, hak'sız * kişiyle aynı seviyeye düşerek hak'sız duruma düşer. işte burada 'haklı ile haksız durumuna düşme' olayı işte budur.

onun adı bellidir. ona 'kafir' denilir. kafirin adı zaten üstündedir. yaptığı işle kendini belli eder. küfür eden kimse olma vasıfsızlığını bir vasıf edinen sövücü kimsedir.
kafir, haksız olduğu için söver. hakk'a tabii olmuş olsaydı; varoluşmunun bir felsefesi olmazdı. o kutsala sövmek için vardır. çünkü o bir kafirdir! zındıktır! ve necasettir...
o olmasaydı 'iyi' olamazdı. o varlığını çirkeflik yaparak ıspatlayacak bir esfel i safilindir.

inanan adam ona akıl verir, nush ile hakk'ı öğretir. öğrenmiyorsa biraz paylanır. yine inat edip bokunu çıkartıyorsa bir güzel eşşek sudan gelinceye kadar köteklenir. ama kötü söz edilmez. akıllı olun! (bkz: akıllı olun diyorum)
naciz fikirlerim başlığın kucağıma oturmasıyla nihayete ermiştir...
kutsallarına sövülen insanlara "sövme" hakkı kazandıracak haktır. kendi inancınıza ne kadar saygı duyulmasını istiyorsanız aynı oranda başkalarının inançlarına saygı duyacaksınız.