bugün

3 gramlık bilgiyle, zeka ölçme çabaları berbat.
yaz günü sıcak çorba dağıtmayı planlayan atayizlerin ürettiği bir çözümsüzlük halidir.

hala gülüyorum muğahgahgahgh...
Bilim zeki olmayı gerektirir. Ales gibi sat gibi sınavlar bu potansiyeli tespit etmeye yöneliktir.

Seküler egitim sistemi bilimsel bilgiye önem verir. Bu anlamda seküler olmak bir noktadan sonra zeka ile paralellik gösterir zira zeka çocukluktan itibaren yönlendirebilir az da olsa arttirilabilir bir olgudur. Bir de potansiyeli olup onu kullanmak kullanmamak vardır. Belki sünni bir ailede büyüyen çok zeki bir genç vardır ama o topa girmez. Daha az zeki ama seküler ailede yetişen genc atıyorum doktor olur bir sey keşfeder.
zannetmelerine gerek yok zekiler zaten.
fethullah gülen örgütünün etkisi altında bir eğitim sisteminde yetiştim. bana denk gelen din kültürü öğretmenlerinin yarısından fazlası basit bir soruda mavi ekran verecek kadar duruma hakim değillerdi. müfredatta bir sürü çelişkili ifadeler vardı. aile ve yakın çevrede sözü geçen "şu duadan şu kadar sayıda okursan şöyle oluyormuş" gibi hurafeler çocuk aklımızı karıştırmaya yetiyordu. bu hurafeler yasin ve benzeri isimlendirilen kitaplarda geçiyordu. çoğu fethullah gülen'e yakın yayınlardan çıkmadır bunların. bunun üstüne tefsir ve benzeri bir çok kaynak gördük kur'an-ı kerim kaplığına benzer kapakları olan. çocuk aklımızla dedik kur'an yetmiyor mu? hadisler de var. peki bu hadisler gerçek mi dedik mantığımız dışında hadis olduğu iddia edilen sözler işittiğimizde. sonra kimimizin elinden tuttular yukarılara taşıdılar ki onlar itaatkarlar. kimimizi de tabanda bıraktılar çünkü eyvallahımız yoktu, boyun eğmiyorduk. kaybettikçe boyun büküyorduk ancak boyun eğmedik.

sonra ne mi oldu? bazılarımız gerçek islam'ı öğrenme yoluna gitti. bazılarımız da inançsızlığı seçti. işte bu bir 'ılımlı islam' siyasetidir. devlet kademelerine yerleştirilmeye çalışılan itaatkar köpeklerin bu dünyada kazandığı bir sistemdir. laf lafı açıyor, ortadoğu'da kurulmak istenen bir birlik ikinci dünya savaşı sonlarından beri vardı. islam birliği bölge için uygundu. bu sebeple islam'ın ılımlılaştırılması gerekiyordu. nato ve abd ile ilgili bir çok ismin de bununla ilgili söylemleri vardır. ortadoğu yeni bir pazar arayışıydı. ülkenin ve bölgenin zeki gençleri devre dışı bırakarak teknolojik ilerlemenin ortadoğu'da yavaşlatılması ve denetime tabi tutulması ne derece önemli tahmin edersiniz. ülkenin ve bölgenin soru çalarak bir yerlere gelmeyi içlerine sindiren kaypakları da itaat ettikleri müddetçe huzur içinde yaşayacaklardı. bu sistemin iskeleti budur. 2015'te islam birliği sessiz sedasız kuruldu. gelecekte öğreneceğiz gayrimüslim güdümünde mi sorusunun yanıtını.

müslüman bir nesle uygulanmış sistemli operasyon türk ve ortadoğu'da ki diğer müslüman ülkelerde ki din eğitimleridir. gerçekten geri zekalı olan ancak adı hoca olduğu için, bir kaç tane sûre, bir kaç tane nükte ezberlediği için toplumdan saygı gören kimselerle çoğumuz karşılaştık, çoğumuz dedik 'din bu ise benim miğdem bulanıyor' lafını içimizden. gerçek islam bu değil dediklerinde gülüp geçmek yerine kulak kabartın. bir tane hayatınız var. bir şey kaybetmezsiniz.
tamamen kalıplaşmiş soruları soran . kendı hür iradeleriyle değilde başkalarının sözü ve iradesi ile ilerleyen insan topluluğu onlar .