bugün

islmı red etmek inançsız olmaya karar vermek ciddi bilgi birikimi gerektirdiğinden kaynaklı durum.
bir çok insanın kuran'daki çelişki ve anlamsızlıkları gördükten sonra ateist olması sebebiyle olandır.

bugün müslümanım diyenler sadece o bölgede doğdular diye müslüman olduklarından kuranı bilmez, okumaz, okuma ihtiyacı da hissetmezler. kuran'dan bir şey sunduğunuzda da kabul etmezler. olmaz, yalan bu derler ki cehaletleri buradan bellidir.
islamin gerceklerini muslumanlardan daha fazla farkinda olup uygulamamalari uzuyor zaten.
Kuran mealini açıklamasıyla birlikte okudum ateistler gibi Cımbızcı değilim pek.
Müslümanlardan kaç tanesi ile münazara yaptınız denilesi beyandır. Evet doğrudur bilgi birikim açısından müslümanlar genel olarak bu zamanda yeterli değildir.taklidi iman hakiki imanın önüne geçmiştir. Azınlık ateist camiasının Isıtıp ısıtıp sunulan klişe ateist beyanlarıyla havalara giren çoook bilgili şahısları bilmeli ki islamiyet akıl ile kalbin birleşmesi ile anlaşılır. Kalp kaskatı iken bilgiler karanlık bir odada kalmış mücevherlere benzer; değerlidir ancak anlamsızdır.
Genellikle doğrudur, zira çoğu türk müslüman arapça anlamını bilmediği duaları ezberler camiye gider orucunu tutar hepsi bu gerisi kulaklarına fısıldanan gerçek islam bu değil cümlesidir işin acıklı yönü türkçe islam dağarcıkları bu kadardır müsloların. Ben henüz türkçe kuran okumuş bir müslimle tanışmadım. eğer gerçekçi sosyolojik bir değerlendirme yapmak istiyorsanız bu doğru bir önerme.
Kuranı Kerim'de ki her âyet değerlidir ve birgun birçok şeye işaret ettiği anlasilacaktir.
batıdakiler Kurani Kerîmi araştırarak okurken, acaba ne öğrenim diye okurken; bazı insanlarda nasıl ateist olurum diye okuyor.
Bundan bin yıl önce bir insanın petrolü kucumsemesi gibi, bişeye yaramıyor demesi gibi birşeydir.
onu kullanacak alet edevati yoktur tıpkı insanların onu anlayacak bilgi ve donanima sahip olmaması gibi.
doğrusu: bildiklerini sanmaları.
Sadece olmak istediginizi oldunuz, yatkin olan tarafinizi ortaya cikardiniz, egonuzla o na soyle dediniz " benim ilahim ben im" . bole baslik acip ahmakliginizi basit yolda harcamayin.
bence ironik bir durum zira islamı tanısa müslüman olurdu. Pek tanıyamamış bence.
doğrudur.

sadece islam değil, diğer dinleri de daha iyi bilirler. zaten öyle olmasaydı ateist olmazlardı.

ayrıca gösteriş için ateist olanlar var aramızda, onlara göre yorumlamayın ateistleri.
müslümanların tek bildiği kuranda yazıyor kurana bak bide gerçek islam bu değil.

oysa kurana bak bize diyeceğine git kendin bak, okuyup kendinden geçeceğine bir sorgula bu saçmalıkları.
müslümanım. götüne güvenen ateisti de daha iyi bildiği konuyla ilgili her daim beklerim.
acı bir durumdur. daha ayetlerden bir haber, kuran-ı kerim okumasını bilmeden buna cüret eden, günaha giren müslümanlar var. bazı hocaların tıkandığı yerde o'kadarı bizim bilgimizi aşar imasıyla sessiz kaldıkları anlar olur. ''kainat'a ve onun yaratıcısına akıl sır ermez''
Normal durumdur. Çünkü dinsizliği seçmek o kadar kolay değil özellikle bu ülkede. Benim için de kolay olmadı. Kuranı okudum anladım ve bu tanrı kitabı olamaz. Ama hala kuranı cımbızlamayın diyenler var ayeti cımbızlamayın diyenler var.

Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler, kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah'a itaatkârdır. Allah'ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara ögüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün. Nisa 34

Ben bu ayetin neresini cımbızladım şimdi neresini olduğu gibi he oradaki dövme kelimesi aslında dövme demek anlamanı geliyor diyenler siz ne yapıyorsunuz.

"kendilerine kitap verilenlerden allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, allah’ın ve resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din islam’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın."Tevbe 29

Ben bu ayetin neresini cımbızladım.
Nisa 34 Allah ın erkeği kadından üstün kılınması doğal güç ve cesaret olarak nitelenmiştir. Yoksa şan ve şeref olarak kadın ve erkek eşittir. Kadın sa fizik gücü zayıf ve cesareti daha zayıf yaratılmıştır. Vurgulanan nokta burasıdır. Kadınların iffet sizlik yada asilik durumlarında bu durumda aile yuvasını korumak için alınan bazı tebdirlerdir. Onlara önce karşılıklı olarak hataları söylenir. Şayet devam ederlerse aynı yatakta yatılmaz, yine devam edilmezse vucutta iz kalmayacak şekilde baş ve tehlikeli arz etmeyen kaba etlere vurulabileceği söylenmiştir. Lakin bu ceza ların asıl amacı aile yi devam ettirmek içindir. Çünki boşanmak çok ağır pişmanlıklar getiren durumdur. Çocukların arada kalması ve yuva da büyümesi bundan daha kötü değidir. Ateistler bu durumdan daha sağlıklı bir evlilik kurabiliyorlarsa bu ayete uymasınlar. Zaten bu ayet iffetsizlik yapmaya kalkışan ve asi kadınlar için geçerlidir. Kadınların bu yönlerine razı iseniz ozaman sorun yok. Yada ben lafa,söze, öğüt dinlemeye gelemem, boşanmak istiyorum derseniz önünüzde engel yok.

Tevbe suresi 29 da Allah ın şeriatını kabul etmeyen, müslümanlara savaş açan, kendi içinde ilamı seçenlere zulm eden kitap ehline karşı mücadele yi emreden ayet tir. Cizye gayri müslimler in islam devletinde; can, mal ve namus güvenliği karşılığında senede bir kez alınan vergidir. Bu vergi müslüman lardan zekat olarak alınır. Burda islam devleti nin güçlenmesi ve adaletinde etkilenerek gönüllü olarak orda yaşamayı tercih etmiş kafirler kastedilmiştir. Çünki onlar bu ayetin indiği dönemlerde Allah ın şeriat ını beğenmiyorlar ve müslümanları küçümseyip hor görüyorlardı.

Tekrar başlığa dönecek olursak; ateistler kur andan sadece 30 ayeti islam olarak görüp isyan ediyorlar. Ayetleri yüzüklerin efendisi kitabını okur gibi okuyup, düz mantık düşünüyorlar. Bunun bir usulu vardır. Hemen öyle kur an ilmi olsa herkes bir gecede alim olurdu. Bu iş öyle kolay bir iş değil. Ayetlerin nuzul sebebini, o konu ile ilgili diğer ayetleri kıyaslamadan anlayamazsınız. Birde ayetleri birinci derecede tefsir eden hadislerdir. Mutlaka bu metodoloji ler takip edilmelidir. Birde kur anın içinde kalbi eğrileri ortaya çıkarmak inen muteşebbih ayetleri vardır.

Diğer taraftan müslüman ım diyen lerin çoğu kur an dini yerine laikliğin getirisi ve insanları cahil bırakması sonucu ortaya çıkan geneleksel dine uyarlar. Bu dinde sorgulama, bilgi, açıklama gibi olgular yer almaz. Anne den, babadan çocuğa geçen dindirki bu islam değidir. Ateistler in müslüman diye aldıkları kitle bunlardır. Kur ana göre bunların tevhidi kabul olunmaz. Meğerimki tebliğ gelmemiş olsun, yada onu kavrayacak zihin olmamış olsun.
soru-cevap ya da sorgu-cevaptandır.
ateist okur, neyi kabul etmediğini bilmek için kuran ı bile okur. "marabacılar" okumaktan nefret ederler, zaten onlar kulaktan dolma herşeyi bilirler ama bi zikim bilmezler. sonra gelir sözlüğe şunun özetini söyle falan filan. yavşak git oku, kuranın ilk ayeti "oku" der.
Ateist lerin takıldığı ayetleri açıklamamız bazı dünsizlere batmıştır.

Şuna bak! Müslüman ların yaptığı hatalar yüzünden islamdan umudunu kesen adamın zeka seviyesi. Ee başka neye küsüp neyden vaz geçebiliyorsunuz? Kur anı anlamanın bir usulu vardır diyoruz adamların zoruna gidiyor. Bu adamlar hasbelkader kur anı türkçe mealden okusalar ve ortasında iman etseler kitap bitincede kendilerini alim olarak görürler.

Öyle olsa talebe diye birşey olmaz herkes alim olurdu.
Burdan bütün ateistlere sesleniyorum kafanıza takılan kur an ayetlerini söyleyin açıklayalım. Siz kur anı alt etmiş olmuyorsunuz. Sadece anlamamış oluyorsunuz. Anlmadığı birşey hakkıda ileri geri ancak cahiller konuşurlar.
Bazıları sorular ile islamiyet sitesinden kopyala yapıştır yapıyor. Bak dövmek falan geçtim aynı ayette şu kelime var.

allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına...

Bak bide

--spoiler--
kadınların iffet sizlik yada asilik durumlarında bu durumda aile yuvasını korumak için alınan bazı tebdirlerdir. onlara önce karşılıklı olarak hataları söylenir. şayet devam ederlerse aynı yatakta yatılmaz, yine devam edilmezse vucutta iz kalmayacak şekilde baş ve tehlikeli arz etmeyen kaba etlere vurulabileceği söylenmiştir. lakin bu ceza ların asıl amacı aile yi devam ettirmek içindir.
edit: bide diyelim böyle bir şey var tamam erkek hata yaparsa kadının ne yapacağı niye yazmıyor kuran da ne bileyim evinin rızkını başka kadınlar yerse kumar oynarsa çoluğunu çocuğunu aç bırakan erkek için kadının ne yapacağı niye yazmıyor kuran da yazmaz çünkü erkek her şeyi yapmakta serbesttir.

--spoiler--

Ya sen kimsin ya lan iz kalmayacak şekilde dövmek ne demek lan sana bu hakkı kim veriyor. Boşanma çok kötü aile ayakta tutmak gerekiyormuş çocuklar arada kalıyormuş.lan şiddet aileyi nasıl ayakta tutacak. Şiddet ne zaman çözüm oldu.Hem bu ayette sizi aldatan eşleriniz ve ya başka birşey demiyor ki "baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara" nasıl baş kaldırmak nedir şüphe etmek misal kadına ayağımı yıka dediniz yıkamadı uyarın devam etti yatak ayırın ( bu da ne demekse) olmadı mı dövün. Ucu açıkbaş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara...

Daha bir sürü ayetler var. Kölelik ve cariyelik ile ilgili ayetlere girmiyorum bile.
sözde ayet açıklarken bile patır patır sıçan tiplerin işine gelmeyen gerçek.

bak bak, savunmaya bak.

--spoiler--
nisa 34 allah ın erkeği kadından üstün kılınması doğal güç ve cesaret olarak nitelenmiştir. yoksa şan ve şeref olarak kadın ve erkek eşittir. kadın sa fizik gücü zayıf ve cesareti daha zayıf yaratılmıştır. vurgulanan nokta burasıdır. kadınların iffet sizlik yada asilik durumlarında bu durumda aile yuvasını korumak için alınan bazı tebdirlerdir. onlara önce karşılıklı olarak hataları söylenir. şayet devam ederlerse aynı yatakta yatılmaz, yine devam edilmezse vucutta iz kalmayacak şekilde baş ve tehlikeli arz etmeyen kaba etlere vurulabileceği söylenmiştir. lakin bu ceza ların asıl amacı aile yi devam ettirmek içindir. çünki boşanmak çok ağır pişmanlıklar getiren durumdur. çocukların arada kalması ve yuva da büyümesi bundan daha kötü değidir. ateistler bu durumdan daha sağlıklı bir evlilik kurabiliyorlarsa bu ayete uymasınlar. zaten bu ayet iffetsizlik yapmaya kalkışan ve asi kadınlar için geçerlidir. kadınların bu yönlerine razı iseniz ozaman sorun yok. yada ben lafa,söze, öğüt dinlemeye gelemem, boşanmak istiyorum derseniz önünüzde engel yok.
--spoiler--

bunun neresinden tutacaksın?
neresinden yanlışını anlatacaksın?

sözlükte kaç kere yazdık ama akıllanmıyor müslüman.

ayet baştan aşağı yanlış bir kere. kadınların iffetsizliği konu edilirken erkeklerin iffetsizliği anlatılmıyor. yani erkek iffetsizlik yaparsa uygulanacak ve aileyi dağıtmayacak o mantıklı(?) çözüm yok. aa doğru erkekler her boku yapabilir kuran'a göre. erkek iffetsizlik yapsın ona hak ama kadın biraz tepki gösterdi mi hemen iz bırakmadan dövülsün.

sonra iz bırakmadan dövmek derken kime göre neye göre?
bunun sınırı diye bir şey mi var?
herkesin el gücü aynı mı?
o sinir anında nasıl kontrol edecek insan kendini?

olm böyle bir din olabilir mi lan?
koskoca tanrı diyecek ki baktın karı laf dinlemiyor iz bırakmadan karını döv.
şiddet için değil ha, maksat aile dağılmasın.

yani sen karını ''iz bırakmadan'' döverken çocukların bunu görünce o aile çok mu mutlu olacak sanıyorsun?

böyle düşünen varsa müslüman ateist farketmez beyin lobunu sikeyim.
genelleme mantık hatasına takılan başlıktır.

bu sonuç; ateistine ve müslümanına göre değişkenlik gösterecektir.
afedersiniz ama bi bok bildikleri yok.

yıllardır karşıma çıkarlar hep bilgi eksikliği hep bilgi yanlışlığı.

ateistin de kalitelisi tabi.
bilgi yanlışlığı mı?

la şimdi saat beş ama islamda nerede bir uzlaşı var?

müslümanlar diyor ki gerçek islam kuranda ulan tutunduğu şey düşüyor zaten.

şöyle örnek vereyim: kuranın açık dille olduğunu söyleyen ayetlerin bile açıklığını tartışan hocalarınız var.

zaten çoğu hikaye konu bütünlüğünden uzak ve sadece hikaye.

sembolik dil aşırı derecede fazla ki bu anlam kapalılığına neden olur.

siz önce bir kendi aranızda anlaşın sonra bize laf dersiniz.

ayrıca kuranı anladığını iddia edenlere sormak lazım bu kadar mezhepsel olsun veya mezhepleri de bir kenara atanlar olsun neden ortak bir kitap varken bunun üzerinde net bir uzlaşı sağlayamıyor?

yada neden hadislere gerek duyuyorlar kuran bir şeyleri tamamlıyorsa?

ön yargıyla islamı bilmiyorlar demek kolay, kuranda yazıyor demek de kolay sanki kuranda yazan her şey üzerinde netlik sağlanmış gibi konuşmak da kolay.

al üste olan vurun ayeti bile bir kelimeden tartışma yaratıyor bir kelime lan bir kelime bunun için bile islamda bir sürü görüş vardır. ( nasıl vurulması gerektiği veya vurmanın ne anlama geldiği, vurmak diye bir şey var mI bu bile tartışılıyor)

ama ateistler islamı bilmiyor, o ki siz biliyorsunuz ne diye o zaman ayrışıyorsunuz yada bu bu kadar kolay bilinecek bir şey sizin hocalarınız geri zekalı mı bir ortak noktada buluşamıyor?

öyle biz biliriz her şeyin en iyisini kuranda yazıyorla iş bitmiyor maalesef.
Kuranı incili ve Tevratı okumuş bir ateist olarak katıldığım tespit.

islamiyet inancı Türk Kürt ve Arap toplumunda gelenek haline gelmiştir.
güncel Önemli Başlıklar