bugün

allah nasıl oluştu?

(bkz: ateist olmayanların cevaplayamadığı sorular)
islam'ın da açıklayamadığı konuları ateistlere sormak boş bir aktivitedir. varlık aklın bir yanılgısıdır tek gerçek hiçliktir. Duyular insanları yanıltır doğruyu ve gerçeği arayan insan ancak ölümle yüzleşince arayışını anlamlandırır ve sonuca ulaştırır.
Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü. Artık müslüman oldum çok teşekkür ederim.
(bkz: ateizm) demek 3625272 tane inancı tanımıyor demektir ve din düşmanı değildir.
aksine, dinci kesim kimseye zararı olmayan, hatta insanlığa faydası olan bu kesimi elinden gelse katletecektir.
yukarıda bir iki (bkz: dinci) (dindar değil) primat herkesi kendisi gibi görmüş tercihler ile suç durumlarını birbirine karıştırmış.
cehalet ayıp değil, bilmemek ayıptır!

din kültürü ve (bkz: ahlak) yetileri olmayanlar soru sormasın!
diğer türlü ciddi ciddi sorusu olanı beklerim.
Konuşmayı bırakıp küfür eden, hakaret eden yamyam, az gelişmiş fanatik ateistler de geldiğine göre buradan ufak ufak dağılıp daha medeni mecralara kaçabiliriz...
iki tarafın da anlayamadığı konu şu insan zihinsel kapasite olarak bazı şeyleri anlayabilecek yeterlilikte değil örneğin

-ilk atom nasıl oluştu? evren nasıl oluşturuldu? tüm her şeyin başlangıcından bahsediyorum zaten bir şeyler vardı patladı çatladı diyerek geçiştirilebilecek bir soru değil bu.

-Evreni yaratan biri varsa onu yaratan nasıl var oldu?

işte bu sorulara hiçbir zaman %100 başarıyla ikna edici bir cevap veremeyiz. Burda iş inanıp inanmamaya giriyor adı üzerinde "dini inanış" bir inanç meselesi inanırsın ya da inanmazsın ne kadar delil ararsan ara bir noktadan işin içinden çıkamazsın. insan aklı bunu anlayabilecek düzeyde değil.
dedi, ateistin icatlarını kullanan adam.

olmayan sorulardır.
deistler ellerinde çay karıştırarak, agnostikler notlar alarak izliyor bu kavgaları artık, bi salın be.
(bkz: tesadüf nasıl oluştu)
Beyinsiz inderexe ithafen.

Sevgili kardeşim. Savaştığın toplumun da köleleri vardı. Yani biri ile savaşıyorsun, savaşta galip geliyorsun ve karşı tarafı teslim alıyorsun. Teslim aldığın karşı tarafın da yarısı kölelerden oluşuyor. Yani ev işi yapan, temizlik, tarım yapan hür olmayan insnalar, sahipleri sana düşmandı, seninle savaştı ve savaşı kaybetti. Köleler de o dönemde hiçbirşeyi olmayan insanlar olduğu ve sahibi de savaşı kaybederek bir serbest bırakılana herşey normale dönene kadar savaş esiri olduğu için köleler sap gibi ortada kalmadı ve savaşı kazanan sana geçti sahiplikleri. Ve sen bir müslüman olarak onlarla evlenebilirsin diyor ayet.

Özgür insnalar köle olmadı. Onlar savaş esiri oldular ve bir süre sonra savaşın etkisi kaybolduğunda serbest burakılacaklar. Hiçbir toplumsal değeri olmayan, serbest burakılsa bile sahipsiz olduklarında toplum tarafından zor durumda bırakılacak kişiler ganimet kabul edildi. Aslında sadece sahipler el değiştirdi.

Ayrıca şu da unutulmasın. Köle olup azat edilen kişi azat edilse de toplum tarafından ikinci sınıf muameleye tabi tutulutordu. Bunun en büyük örneği köle iken peygamberimizin azat ettiği zeyd'dir. Kölelerin toplumdaki statüsü yükselsin diye peygamberimiz kendisi ön ayak olup zeyd ile hz zeynep'i evlendirmiş ama zeyd, eski bir köle olması kaynaklı hz Zeynep ile ağır geçimsizlik yaşamıştır. Boşanmak istemesine rağmen defalarca peygamberimiz buna engel olmuştur çünkü onların evlenmelerine önayak olan peygamberimiz bir hata yapmıştır. Nihayetinde hz Muhammed de bir insandı ve iyi birşeyler yapmak isterken ileri yaşta bir kadının dul kalmasına, ayrıca toplum tarafından dışlanmaya devam eden bir kölenin bu sebeple eşinden boşanmasına sebep oldu. Ama en büyük zararı ileri yaşta dul kalan hz Zeynep gördü. Çünkü zeyd ağır geçimsizlik sebebiyle hz zeynebi istemiyordu artık. Zeyd boşanmayı kafasına koymuştu ve defalarca eşini yanında tutmasını isteyen peygamberimize rağmen sonunda hz Zeynep'ten ayrıldı. Peygamberimiz yaptığı hatadan dolayı iç dünyasında sıkıntı yaşıyordu ve belki herkes de bu hatayı görmüştü ama birşey de demiyorlardı. Ve Allah peygamberimize hz Zeynep ile evlenmesini emretti. ileri yaşta dul kalan ve belki de her gece Allaha geleceği ile ilgili dualar eden kadını da bir şekilde kurtardı. Anlattığım bu olay da aslında gelmesi muhtemel başka bir iftiraya da bir cevap.
yukarda malin biri evrimsel surecte guzelligin hicbir onemi yok demis. bu arkadasa once evrimi iyice arastirmasini sonra felsefeye yonelmesini tavsiye ediyorum. belki bi mali cehaletten kurtaririm.
Geldiğimiz noktada beni daeşçi diye itham eden bir ateist ile karşı karşıyayız. Hayırdır cevap veriyordun bir anda şikayet moduna geçtin.

Sevgili kuş beyinli. Ne zamandan beri Türk milletinin inandığı kurana, dine hakaretler eden bir adamı kaale alıp ayetleri açıklamaya çalışmak daeşçlik oldu.

Sen kafanda zaten müslümanları terörist olarak etiketlemişsin. Yani başka bir deyişle birbirinden farklı karaktere sahip milyonlarca insanı tek bir tipe indirgemişsin. Yani sen bir yobazsın.

Ama sıkı dur.

Kuran daeşçiliği de, teröristliği de yasaklıyor çünkü birileriyle savaşabilmen için bir ülken olması gerekiyor ve ülkenin yönetimi yada tarihsel anlamda hükümdarı savaş emri vermesi yada günümüzde ülke yönetiminin savaş ilanı yapması gerekiyor. Kuran bunu emrediyor.

Yani senin gibi müslümanları teröristlikle itham eden rahatsızları da yalanlıyor yüzde 90 türkün inandığı Müslümanlık.

Daha ilk entrynde nasıl bir mahlukla karşı karşıya olduğumu anlamıştım zaten.

Yobaz her iki tarafta var. Bu tarafın yobazı daeş işid vb, karşı tarafın yobazı ise işi gücü din olmuş üstteki tip din düşmanları.
Nasıl bir beyinsizle karşı karşıya olduğumu yeni farkettiğim başlık.

Tarihteki köle kavramını bir beyinsize anlatır edayla tane tane anlattığım adam kalkmış bana kadına mal dedin diyor.

Köleyi anlatmaya çalışıyorum ulan köleyi. Milattan sonra 609lü yıllardaki dünyadaki gerçeklikten bahsediyorum ve biz türklerin inandığı Kuranda bunun önünün kesildiğini ve topluma yeni köle kazandırılmadığını anlatıyorum.

Aslında sana anlatmıyorum anlayabileceklere anlatıyorum çünkü sen anlamanın yakınında bile değilsin. Daha köle kavramından bile haberin yok.
Kuran yüzlerce sayfadan oluşan bir kitaptır.

Ana konusu ve yüzde 95i insanın Allahın kulu olduğunu bilmesi, rabbini tanıması, bu sebeple iyilikler yapmaya devam etmesi hatta iyilikte birbiriyle yarışmasıdır. Tüm peygamber kıssaları ve emirler bunlar çerçevesindedir.

iyilik yap, paylaş, anne ve babaya iyi ol, yolda kalmışlara, fakirlere, anne babası olmayanlara, tutsaklara iyilikler yap, kibirli olma, yalan söyleme, öldürme, başardığın şeyleri kendine mal etme Allaha malet, kötülük yapma, başkasının namusuna göz dikme, çalma, kandırma...

Bunun yanında çok küçük yer kaplamasıyla birlikte insan ilişkilerinde kuralları belirleyen ayetler(savaşlar, evlilik, ticaret, insan ilişkileri vb) ve yalnızca o dönem insanlarını ilgilendiren ayetler vardır. Hepsinin gayet mantıklı açıklamaları vardır.

Burada defalarca cevaplar verilmesine rağmen aynı adamlar aynı şeyleri sayıklamaya devam ediyorlar.

Samimi şekilde gerçekten birşeyleri merak eden insnalar araştırıp bulabilir. Yukarıdaki tipler gibiler ise ilk duyduğu şeyde takılıp kalır ve duyduğu doğru mudur, mealler arasında neden farklar vardır, farklı farklı cevaplar nelerdir, acaba kendisi kandırılmış olabilir mi diye hiç düşünmezler. Yolları açık olsun...
(bkz: dindarların cevaplayamadığı sorular) dan fazla değildir. Ama bir bakımdan da çok daha fazladır.

Çünkü sorguladıkça sorular artar. E tabi cevaplarda artar, bunun aksi de.

En azından sorgulama, düşünme cevap arama konusunda daha fazla didiniyorlardır. Hepsi öyledir demiyorum ama mukayese edeceksek dindarlar bu bakımdan önce kendilerine baksınlar.

Her şeyi hazırdan kabul edip, arkadaşında dediği gibi sorgulamaktan, düşünmekten kaçarak ateistlere sataşmak kolay olandır.