1. 10.
  ateistlerin cevaplayamadığı soru çoktur. dindar bir insanın da öyle. ama aralarındaki fark ateist insan bilmediğini kabul eder ve beyni cevabı bulmaya endeksli çalışır. dindar bir insanın zihniyse tanrının işi, sorgulamaya gelmez, daha da kötüsü insanın aklı ermez diye kestirip atmaya kuruludur.

  ateistler insanların zaman içinde gelişen iyi ve kötü normlarını, ahlak normlarını sorgular ve kabul eder. haliyle içselleştirir. böyle bir durumda da ''kötü'' denilen şeyi yapmaktan çekinmekten değil, yapmak istemediğinden yapmaz. aklına yatmayana normlara da karşı çıkar. dindar insan ise insanın içinden gelmesini normal kabul edip kendini ehlileştirmez, tanrı korkusu ve yaptırımlarından çekindiği için bastırır. hal böyle olunca bir yerden patlak verebilir.

  ateistler inanmak değil, bilmek ister. sorulara cevap arar. dindarlar ise inanır. sorgusuz sualsiz inanır. bu inanç bir bağlılığa döner, buna da gönül gözüyle görmek gibi romantik kılıflar bulurlar.

  ilk paragrafa geri dönecek olursak, ateistler evrenin sırrını bilmez, öğrenmek için can atar. dindarlar ise evrenin sırrını ezelden beri var olduğunu iddia ettikleri varlığı sorgulanamaz, görünmez bir tanrıya bağdaştırır, sorgulamanın günah olduğunu, sorgulasalar da anlayamayacaklarını düşünürler. aslında insanlığı salak yerine koyarlar.

  ateistler yanılabilir, çok şeyde yanılabilir. ama bilim temellilerdir, yanıldıkça sevinebilirler. çünkü bilimde bildiğinin yanlış çıkması demek yeni bir şeyin keşfedilmesi demektir. dindarlar hiç bir dayanağı olmayan birçok şeyi umarsızca savunur ve doğru kabul ederler. tek kabul etmedikleri yanıldıklarıdır.

  evet, ateistlerin cevaplayamadığı soru çoktur. ama en azından cevap aramakla meşguldür.
  2 -1 ... boudoir
 2. 11.
  inançlarların hiç içi dolu bir cevabı olmayan sorulardır.

  +Neden şu olur...

  -Çünkü Tanrı öyle yaratmış.

  +Çok zekisin valla bu iq sana fazla.

  Edit: tek yol agnostisizm.
  ... uzay muhtari
 3. 12.
  şöyle aptalca sorular var ; tecavüzü hırsızlığı neden yapmıyorsunuz . lan beyinsiz bunları yapmaman için müslüman olman gerekmiyor insan olman gerekiyor. sanki bunları yapanlar müslüman değil.
  1 -1 ... angry engineer
 4. 13.
  Ben neden ateistim.
  1 ... rotaszkaptan
 5. 14.
  Ateistim.. Sorular çok saçma...

  Çalışmadığım yerden gelin..
  1 -1 ... gezdimgordumyenildim
 6. 15.
  Bizim ahlaki dayanagimiz referansımız din, müslüman olduğumuz için islami kurallara uyuyoruz veya uymak zorundayız.
  Sizin refesans aldığınız, dayanak noktası ne?
  Vicdansa nereye kadar?
  Tepesi atan, vicdani bir kenera bırakan kâfir istedigini yapar.
  (Yenizellandadaki saldırı gibi)
  Yani demem o ki kafirseniz kasmayın, her türlü pisliği , ahlaksızlığı yapabilirsiniz.
  Sizi tutan yok.
  (Sadece beşeri kanunlar önünüze de engel)
  2 -3 ... ayk73
 7. 16.
  Dinler zaten toplumlarin tabulari uzerine cikmis ve bir cok kez guncellenmistir. O donemin sosyal medyasi gibi daha cok. Bu yuzden gunumizde kullanilirligini yitirmistir.

  Insani kotuluklerden alikoyan sey kisinin hur iradesidir zaten. Sen gunah olmadigini bilsen adam oldurur musun? Oldurmezsin cunku kotu olduguna iradenle kanaat getirebiliyorsun. Hirsizligi zaten 'allah' in adlarini agzindan dusurmeyen en iyi bildigi icin ona sorman daha makul olur.
  ... vr38 ile uyuyan adam
 8. 17.
  100 metrekarelik bir binaya yaklaşık olarak 3000 tane tuğla kullanılıp duvar örülüyor.
  Hepimiz bu duvarların içindeki sıcak evlerimizde yaşıyoruz.

  3000 tuğla ile örülen evlere bile rastlantıdır, kendi kendine oluşmuştur diyemeyen sizler; bir insanda bulunan ve sayıları 40 trilyonu bulan hücrelerin neredeyse mükemmel ötesi bir şekilde birleşerek organları oluşturmasını, organların da birbiri ile entegre olarak vücut sistemimizi oluşturmasını ve sizin bu kusursuz sisteme "rastlantılar sonucu oluşmuştur" demenizi ne ile açıklıyorsunuz?
  5 -1 ... hayat guzel
 9. 18.
  Dna molekülünün içinde bulunan genler nasıl olur da mrna olur bu mrnalar transkripsiyon ve trnalar ile translasyon işlemini gerçekleştirerek polipeptiti yani proteini düşünme hızından bile kısa sürede gerçekleştirir?
  1 ... skyangelss
 10. 19.
  (bkz: dindarların cevaplayamadığı sorular) dan fazla değildir. Ama bir bakımdan da çok daha fazladır.

  Çünkü sorguladıkça sorular artar. E tabi cevaplarda artar, bunun aksi de.

  En azından sorgulama, düşünme cevap arama konusunda daha fazla didiniyorlardır. Hepsi öyledir demiyorum ama mukayese edeceksek dindarlar bu bakımdan önce kendilerine baksınlar.

  Her şeyi hazırdan kabul edip, arkadaşında dediği gibi sorgulamaktan, düşünmekten kaçarak ateistlere sataşmak kolay olandır.
  1 ... yalnizca deli yalnizca sair