bugün

cahillerin sorduğu sorular. bu gerizekalıların efe aydal ın kırmızı hap ya da bunlara akıl veren akılsız sözler köşkü ve ya çay house mı ne haltsa onları göt ettiği videoları izlemesi lazım.
salak kusursuz düzen ve akıllı tasarım he. git bunu doğuştan uzuvları olmayan, gözü görmeyen, kulağı duymayan, hani o çok mühim kaşı olmadan doğanlara anlat.
insanoğlunun tespit edilen 14500 hastalığı var hani akıllı tasarım. o hastalıkları da senin sözde yaratıcın değil ateist tıp insanları düzeltiyor. madem kusursuz yaratan yaratıcın var neden sünnet oldun a dangalak.

kusursuz düzen he; kendi yavrularını yiyen canlılar mı bu düzende, deprem izlemek güzel mi ya da heyelan.
Konuşmayı bırakıp küfür eden, hakaret eden yamyam, az gelişmiş fanatik ateistler de geldiğine göre buradan ufak ufak dağılıp daha medeni mecralara kaçabiliriz...
tüm sorular cevaplanınca götün götün kaçan safların uydurduğu sorulardır. medeni yere kaçacakmış yallah afganistana arabistana. laik ülkede dindarlık taslamak kolay. ahzab suresinin medeniyetine koş, enam suresinin çağdaşlığına sarıl.
Göt, dangalak, yallah, deyyus, saf, lan...

Söylediklerinin %30'u şunlardan oluşan adamın biri cevap verdiğini, soru sorduğunu falan düşünüyor.

Psikolojisi bozuk olmayan medeni bir atesitle tartışabilirsiniz ama bu tip yamyamlarla asla.

*sanki surelerle ilgili inandıklarımı anlatsam soru yada cevaplarımı dinleyecek, üzerinde analiz yapacak,bana karşı sav getireceksin. En iyisi mi sen direkt küfürünü et, hakaretini yap hayatına devam et. sensin. Adamsın...
o çalıntı ve uydurma surelerde cevap arayıp hayatın anlamını bulacağını sanan cahillerin sormaya çalıştığı ama soru bile çıkaramadığı saçmalıklardır.
sureleri biliyorsada ne olayım. dalga geçer gibi manda diye sure yazılmış bakara manda demektir. ganimet diye sure var. yahu herşeyi geçtim sadece surelerin adlarını okusanız abukluğu anlayacaksınız. bak sana tavsiye karmati armen var youtube da onun tarihsel videolarınıda izleyin bu devirde kendinizi bu safsatalara inanarak rezil etmeyin.

sureymiş yarısı tevrattan indregandi diğer yarısıda bu;
ahzab 50; Ey peygamber! Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verip de elinin sahip olduğu kadınları, seninle birlikte hicret eden amca kızlarını, hala kızlarını, dayı kızlarını, teyze kızlarını, kendini peygambere mehirsiz olarak bağışlar da peygamber de onunla evlenmek isterse böyle bir mümin kadını -ki sonuncusu diğer müminlere değil, zatına mahsustur - sana helâl kıldık. Müminlere eşleri ve sahip oldukları kadınları hakkında hangi kuralları geçerli kıldığımızı biliyoruz. Sana mahsus olanı güçlük çekmeyesin diye meşrû kıldık. Allah çok bağışlayıcı, pek esirgeyicidir.
ahzab51;
Onlardan dilediğinin beraberliğini erteler, dilediğini yanına alırsın. Uzaklaştırdıklarından birini tekrar istemende senin için bir sakınca yoktur. Bu hüküm onların mutlu olmaları, üzülmemeleri ve hepsinin senin verdiğine razı olmaları için en uygun olanıdır. Allah gönüllerinizdekini bilir, Allah ilim ve hilim sahibidir.
al sana evrenin sırları.
Kuran yüzlerce sayfadan oluşan bir kitaptır.

Ana konusu ve yüzde 95i insanın Allahın kulu olduğunu bilmesi, rabbini tanıması, bu sebeple iyilikler yapmaya devam etmesi hatta iyilikte birbiriyle yarışmasıdır. Tüm peygamber kıssaları ve emirler bunlar çerçevesindedir.

iyilik yap, paylaş, anne ve babaya iyi ol, yolda kalmışlara, fakirlere, anne babası olmayanlara, tutsaklara iyilikler yap, kibirli olma, yalan söyleme, öldürme, başardığın şeyleri kendine mal etme Allaha malet, kötülük yapma, başkasının namusuna göz dikme, çalma, kandırma...

Bunun yanında çok küçük yer kaplamasıyla birlikte insan ilişkilerinde kuralları belirleyen ayetler(savaşlar, evlilik, ticaret, insan ilişkileri vb) ve yalnızca o dönem insanlarını ilgilendiren ayetler vardır. Hepsinin gayet mantıklı açıklamaları vardır.

Burada defalarca cevaplar verilmesine rağmen aynı adamlar aynı şeyleri sayıklamaya devam ediyorlar.

Samimi şekilde gerçekten birşeyleri merak eden insnalar araştırıp bulabilir. Yukarıdaki tipler gibiler ise ilk duyduğu şeyde takılıp kalır ve duyduğu doğru mudur, mealler arasında neden farklar vardır, farklı farklı cevaplar nelerdir, acaba kendisi kandırılmış olabilir mi diye hiç düşünmezler. Yolları açık olsun...
enfal suresi yani ganimet suresi. bu surede allahın kitabında yol kestikleri kervanlardan ya da baskın yaptıkları kabilelerden aldıkları ganimetleri ( ganimet deyince para değil ha onu da sayıyorlar mücevher, hayvan, kadın diye) nasıol paylaşacakları tüm ganimete konmak isteyen malum kişiye isyan çıkması üzerine arka arkaya gelen ayetleri görüyoruz.
ancak bir dangalak iyilik yapmak, iyi birisi olmak için bir din gelmesini bekler. bak hele kuranda iyilik yazıyormuş ben adama tek tek ayetleri koyuyorum adama demezler mi lan zaten iyilik yap diye budizmde de diyor hinduizmde de hristiyanda da musevide de.ben din kursam bunlardan kat be kat güzelşeyler yazardım ne hayvan sevgisi ne doğa sevgisi ne birliktelik ne cinayeti yasaklama ne tecavüüz yasaklama ne kadını insan yerine koymak.

ulan biride çıksın desin ki ben aradığım şu şu cevabı kuranda şu ayette buldum.
iki tarafın da anlayamadığı konu şu insan zihinsel kapasite olarak bazı şeyleri anlayabilecek yeterlilikte değil örneğin

-ilk atom nasıl oluştu? evren nasıl oluşturuldu? tüm her şeyin başlangıcından bahsediyorum zaten bir şeyler vardı patladı çatladı diyerek geçiştirilebilecek bir soru değil bu.

-Evreni yaratan biri varsa onu yaratan nasıl var oldu?

işte bu sorulara hiçbir zaman %100 başarıyla ikna edici bir cevap veremeyiz. Burda iş inanıp inanmamaya giriyor adı üzerinde "dini inanış" bir inanç meselesi inanırsın ya da inanmazsın ne kadar delil ararsan ara bir noktadan işin içinden çıkamazsın. insan aklı bunu anlayabilecek düzeyde değil.
ateist olmamasına rağmen birde yukarıdakiler gibi ağır cahillerin araya girdiği sorular. bilim nereye gelmiş bu hala atom diyor parçacık diyor. senin anlattıklarının dinle ilgisi ne o kadar cahilsiniz ki deist argümanlarıyla geldiğinizin farkında değilsiniz. ulan tanrı kavramı başka din başka.
panteistimhop diye vermiş oldum atomun cevabını konu kapandı. ciddi ciddi gelmiş dini inanç diyor. tanrı kavramıyla dinin hiç bir alakası yoktur. zaten bir tanrı varsa da neden bir çok dine ihtiyaç duysun birde. neden bir elçiye ihtiyaç duysun.
insan aklı ermezmiş,insan aklı yeni tanrılar yaratıp yeni dinler oluşturmaya gayet yetiyor.

bana herhangi bir dini kitaptan bilimle ilgili bir şey söyleyin yahu. o güne kadar bilinmeyen ama o din kitaboında geçen şeyi söyleyin. birisi de çıksın desin ki ben şu lacı buldum şu buluşu yaptım bunu da şu dini kitabı kullanarak yaptım.
Kurandaki ganimet durumu mal kazanmaktan ziyade düşmanı zayıf tutmak amacıyladır. Bunu savaştan sonra vergiye bağlama durumunda da görürüz. Kuranda yazan bu şeyi batı ülkeleri günümüzde bizzat bize farklı bir yoldan, sömürerek uygulamaktadır. Bu sayede düşman asla çok güçlü olamamaktadır ve gayet akıllıcadır.

Bunun yanında insan ganimet yoktur yalandır. Savaş anında esir alınmış olanlar Muhammed suresi 47. ayette yazdığı üzere fidye karşılığı yada fidyesiz olarak serbest bırakılmak zorundadır. 2 ihtimal vardır ve ikisinin de ucu serbest bırakmaya çıkmaktadır. Tarihte serbest bırakmayu uygulamayan müslüman ülke oldu ise kurana aykırı hareket etmiştir.

Bunun yanında islamdan önce bir şekilde köle olmuş bayan esirler(cariyeler) ise kurana göre evlenmeden birlikte olunamayacak kişilerdir. Ya hür ile, yada köle ile evlenirsin ve evlenmediğin kişi ile birlikte olamazsın. Olursan en büyük günahlardan olan zinayı işlemiş olursun.

Şimdi yok öyle değil böyle diyecekler.

Zaten senin sorunun bu fanatik ateist. Taraflısın. işine geleni işine geldiği gibi yorumluyorsun. En bağnaz adamların islami algısını dinliyor milyonların açıklamasını dinlemiyorsun. Tek bir cümle ayet veriyorsun ama açıklamayı Kuranın bütününde anlatanları elinin tersi ile istiyorsun. Sen bilirsin.
Bugün kavanoz açmaya çalıştım. açılmadı uğraşıyorum uğraşıyorum açılmıyor. kardeşime verdim o da açamadı en sonunda ya Allah dedim yüklendim açıldı.
Hadi ateistler bunu da açıklayın.

Hahaha kim siker sizi amk açıklamayın.
Olay tamamen gerçek.
işte dindarların ne kadar cahil olduğunun göstergesi ben adama ayeti yazıyorum o götünden yorum uyduruyor. halbuki şapşala daha yukarıda ahzab 50 nin mealini koymuşum ve orada sayısız cariye diyor sayısız. cariyenin anlamı kadın köle.
ne islam tarihinden haberi var ne kurandan ne hadisten. muhammedin tam 13 karısı var en yaşlısı 26 yaşında. cariyelerin sayısı bilinmiyor. ne demek lan ganimet düşmanı zayıflatmak içindir. hani islam barış diniydi. köle pazarlarında satılan cariyeler kimdi.
muhammed, ömerin kızıyla evlenir ömer muhammedin torunuyla. bunlardan mı öğreneceğim ben ahlakı.
hadi islamda kölelik. yok de 5 tane ayet koyayım önüne. safa bak islamdan önce cariyelermişmiş. ulan islam bir günde mi indi tam 23 yıl bitmedi sözde ayetler. neden 23 yıl boyunca ne kölelik ne cariyelik yasaklanmadı.
Bence insanlar tanrıyı sevmiyor, ondan hücrelerine kadar korkuyorlar. Bunun sebebi ise ya öbür dünya varsa korkusu, bakın inancı değil korkusu.

Şimdi o yüzden umarım dinler ve tanrı geneli inandıracak kadar yalanmazlar.

Çünkü dinlerin ve tanrının olmadığına inanan dinci toplumlar korkacak bir şey olmadığı kanısına varacak, kaos baş gösterecek, helal-haram, sevap-günah kavramları da yok sayılacağı için düzen bozulacak. Gücü yeten güçsüze öldürecek, malına çökecek, kadınlara tecavüzler edilecek, kimsesizler katledilecek.

Bu tüm dinler için böyledir.

Bu yüZden tanrı vardır, sakın yoktur demeyin.
yukarda malin biri evrimsel surecte guzelligin hicbir onemi yok demis. bu arkadasa once evrimi iyice arastirmasini sonra felsefeye yonelmesini tavsiye ediyorum. belki bi mali cehaletten kurtaririm.
AHZÂB-50: Ey Peygamber! Biz sana şu hanımları helal kıldık: Mehirlerini verdiğin eşlerin, Allah'ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunanlar, amcalarının, halalarının, dayılarının, teyzelerinin kızlarından seninle birlikte hicret edenler. Peygamber kendisiyle evlenmek istediğinde, kendisini Peygamber'e hibe eden mümin bir kadını da öteki müminlere değil, yalnız sana özgü olmak üzere helal kıldık. Onlara eşleri ve elleri altındakiler hakkında neler farz kıldığımızı biz biliriz. Sana bir zorluk olmasın diyedir bu... Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

Ayette peygamberimizin eblenebileceği kişiler sayılmıştır. Bunda garip olan hiçbirşey yoktur. Ve peygamberimize 4'ten fazla kişi ile evlenme izni verilmiş ve paygamberimiz çok sayıda kadın ile evlenmiştir. peygamberimizin evlendiği kadınların alayı dul, ileri yaşta kişiler yada başka yerleşim yerlerinin ileri gelenlerinin akrabalık kurmak istediği kişilerin teklifleri olmuştur. Peygamberimizin bu kişilerle cinsel birliktelik yaşadığı bile muammadır. Açık olan şey onları himayesi altına aldığıdır. Peygamberimizin himayesine giren dul kadınların tarihin ilkel bir döneminde hayatları kurtulmuştır.

Bunun yanında islam köleliği yasaklamıştır. Esir almayı ve ticaret sonucu köleliği yasaklayarak topluma yeni köleler kazandırılmasını önleyecek kurallar getirmiş, bunun yanında köle azad etmeyi teşvik ederek islam öncesinden kalma köleleri de zamanla özgürleştirerek köleliğin azalarak bitmesi yolunu açmıştır. Çünkü hiçbir mal varlığı yada toplumda değeri olmayan, toplumun yarısını oluşturan müthiş bir kalabalığı bir anda özgür bir yalnızlığa itmek belki de toplumsal çok kötü bir şeye yol açacaktı. Bu ihtimali kimse yaşamadı.

Ayrıca kurandaki emir böyle olmasına rağmen ayetleri işine geldiği gibi yorumlayan müslümanlar da olmuştur ve ateistler ile aramızdaki temel problemi de aslında bu kişiler oluşturuyor.
Bir mal olarak felsefeyi ve evrimi yalamış yutmuş bilgi dağarcığı dedeye sorduğumdur.

Evrimsel süreçte insanda yağlı boya tablosuna bakıyor gibi his uyandıran akşamüstü kızıllığının birçok insana göre güzelliğinin rolü nedir. Ufku eşim olarak seçip ufukla cinsel ilişkiye girip türümü mü devam ettireceğim.

*güzellik ile eş seçimi arasındaki ilişki yetersiz bir açıklama.
ayette diyor ki sana ganimet olarak verdiğim kölelerin yani cariyelerin.... adam hala gelmiş islamda ganimet yok, ganmet varsada cariye yok diyor. gerçekten gözleri körakılları mühürlü dedikleri bu.
milyonlarca galaksiyi yaratan bir tanrı var bu düzeni idare eden bir tanrı var ama bu tanrı geliyor 610 yılından sonra bir çöl arabının seks hayatını ayet olarak indiriyor. bak ahzab 37 deki sapkınlığa getirtme beni.
hala adama ayet yazmama rağmen o hala götünden kendi kendine bir din uyduruyor. köleliği yasaklayan ya da cariyeliği yasaklayan bir tane ayet göster tekrar diyorum. yahu kısasa kısas kanununda kölelik uzun uzun anlatılıyor yahu sen hangi islamı yaşıyorsun hangi sapkın tarikattasın.
mal mı lan bu hödük. birde normal bir şey gibi anlatıyor. mal mı lan bu işte senin dinin aynı senin gibi düşünüyor. insan lan o senin allahın onları farklı mı yaratmışta gelip senin tarlanı sürecek senin seks kölen olacak, senin hizmetçin olacak. lan bana bak bu cumhuriyetten silktirip gideceksiniz lan. teker teker silke silke gideceksiniz. daeşin köpekleri. senide ilk işim savcı kuzene rapor etmek gelmiş internet üzerinden daeş itleri gibi şeriatı mantığa oturtmaya çalışıyor.
Beyinsiz inderexe ithafen.

Sevgili kardeşim. Savaştığın toplumun da köleleri vardı. Yani biri ile savaşıyorsun, savaşta galip geliyorsun ve karşı tarafı teslim alıyorsun. Teslim aldığın karşı tarafın da yarısı kölelerden oluşuyor. Yani ev işi yapan, temizlik, tarım yapan hür olmayan insnalar, sahipleri sana düşmandı, seninle savaştı ve savaşı kaybetti. Köleler de o dönemde hiçbirşeyi olmayan insanlar olduğu ve sahibi de savaşı kaybederek bir serbest bırakılana herşey normale dönene kadar savaş esiri olduğu için köleler sap gibi ortada kalmadı ve savaşı kazanan sana geçti sahiplikleri. Ve sen bir müslüman olarak onlarla evlenebilirsin diyor ayet.

Özgür insnalar köle olmadı. Onlar savaş esiri oldular ve bir süre sonra savaşın etkisi kaybolduğunda serbest burakılacaklar. Hiçbir toplumsal değeri olmayan, serbest burakılsa bile sahipsiz olduklarında toplum tarafından zor durumda bırakılacak kişiler ganimet kabul edildi. Aslında sadece sahipler el değiştirdi.

Ayrıca şu da unutulmasın. Köle olup azat edilen kişi azat edilse de toplum tarafından ikinci sınıf muameleye tabi tutulutordu. Bunun en büyük örneği köle iken peygamberimizin azat ettiği zeyd'dir. Kölelerin toplumdaki statüsü yükselsin diye peygamberimiz kendisi ön ayak olup zeyd ile hz zeynep'i evlendirmiş ama zeyd, eski bir köle olması kaynaklı hz Zeynep ile ağır geçimsizlik yaşamıştır. Boşanmak istemesine rağmen defalarca peygamberimiz buna engel olmuştur çünkü onların evlenmelerine önayak olan peygamberimiz bir hata yapmıştır. Nihayetinde hz Muhammed de bir insandı ve iyi birşeyler yapmak isterken ileri yaşta bir kadının dul kalmasına, ayrıca toplum tarafından dışlanmaya devam eden bir kölenin bu sebeple eşinden boşanmasına sebep oldu. Ama en büyük zararı ileri yaşta dul kalan hz Zeynep gördü. Çünkü zeyd ağır geçimsizlik sebebiyle hz zeynebi istemiyordu artık. Zeyd boşanmayı kafasına koymuştu ve defalarca eşini yanında tutmasını isteyen peygamberimize rağmen sonunda hz Zeynep'ten ayrıldı. Peygamberimiz yaptığı hatadan dolayı iç dünyasında sıkıntı yaşıyordu ve belki herkes de bu hatayı görmüştü ama birşey de demiyorlardı. Ve Allah peygamberimize hz Zeynep ile evlenmesini emretti. ileri yaşta dul kalan ve belki de her gece Allaha geleceği ile ilgili dualar eden kadını da bir şekilde kurtardı. Anlattığım bu olay da aslında gelmesi muhtemel başka bir iftiraya da bir cevap.
soruları bu yukarıdaki gerzek soracaksa sorulmaması gerekendir. adam ciddi ciddi ateistlerin ve onca bilim adamının olan bitene tesadüf dediğini düşünüyor. cidden bunu düşünüyor bak.
dindarların geneli gibi yalancı, korkak, hemen kıvıran tiplerin sormaması gereken sorular. ulan deyyus korkak az önce yazdığın yazıyı neden sildin. kadına mal dediğini, insanın insanı köle yapmasının sahiplenmesinin sözde düşmanın malını yani kölesini alıp sahip çıkmasının normal göstermeye çalıştığını neden sildin ışid artığı. oğlum senin şansın yok. tekrar tekrar diyorum senin gibiler bu cumhuriyetten gidecek.
Geldiğimiz noktada beni daeşçi diye itham eden bir ateist ile karşı karşıyayız. Hayırdır cevap veriyordun bir anda şikayet moduna geçtin.

Sevgili kuş beyinli. Ne zamandan beri Türk milletinin inandığı kurana, dine hakaretler eden bir adamı kaale alıp ayetleri açıklamaya çalışmak daeşçlik oldu.

Sen kafanda zaten müslümanları terörist olarak etiketlemişsin. Yani başka bir deyişle birbirinden farklı karaktere sahip milyonlarca insanı tek bir tipe indirgemişsin. Yani sen bir yobazsın.

Ama sıkı dur.

Kuran daeşçiliği de, teröristliği de yasaklıyor çünkü birileriyle savaşabilmen için bir ülken olması gerekiyor ve ülkenin yönetimi yada tarihsel anlamda hükümdarı savaş emri vermesi yada günümüzde ülke yönetiminin savaş ilanı yapması gerekiyor. Kuran bunu emrediyor.

Yani senin gibi müslümanları teröristlikle itham eden rahatsızları da yalanlıyor yüzde 90 türkün inandığı Müslümanlık.

Daha ilk entrynde nasıl bir mahlukla karşı karşıya olduğumu anlamıştım zaten.

Yobaz her iki tarafta var. Bu tarafın yobazı daeş işid vb, karşı tarafın yobazı ise işi gücü din olmuş üstteki tip din düşmanları.
şu yazdıklarını göster ayetle.dönek daeşçi. nasıl oluyorda bir din bir kitaptan farklı inanışlar çıkıyor herkese ayrı mı geliyor bu kitap. oğlum türk milleti deyip yalakalanma sana dedim yazdıklarının kopyasını aldım. kölelik cariyelik, sahiplenmeyi istediğin kadar eş almayı kadını mal görmeyi normal gören birisi ne soracak.
Bakara suresi 191. ayet: Onları bulduğunuz yerde öldürün. sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. fitne çıkarmak, adam öldürmekten daha kötüdür. mescidi haram’ın yanında, onlar savaşmadıkça siz de onlarla savaşmayın. sizinle savaşırlarsa onları öldürün. inkar edenlerin cezası böyledir.
Bakara Suresi 216. Ayet: Savaş size farz kılındı, gerçi o size hoş gelmez. Olabilir ki siz, bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için bir hayırdır. Yine olabilir ki, siz bir şeyi seversiniz, oysaki o sizin için bir kötülüktür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

al bak kuran ne emrediyor. cahil kuranda milliyetçilik mi var birde yalakalık yapma bu aziz millete. eğer illa bir dine inanacaksa göktengriye inanırız arabın dinine değil.madem meraklısın atatürkün laik cumhuriyetinde atıp tutmak kolay defol git lan afganistana arabistana yaşa bakalım.
Nasıl bir beyinsizle karşı karşıya olduğumu yeni farkettiğim başlık.

Tarihteki köle kavramını bir beyinsize anlatır edayla tane tane anlattığım adam kalkmış bana kadına mal dedin diyor.

Köleyi anlatmaya çalışıyorum ulan köleyi. Milattan sonra 609lü yıllardaki dünyadaki gerçeklikten bahsediyorum ve biz türklerin inandığı Kuranda bunun önünün kesildiğini ve topluma yeni köle kazandırılmadığını anlatıyorum.

Aslında sana anlatmıyorum anlayabileceklere anlatıyorum çünkü sen anlamanın yakınında bile değilsin. Daha köle kavramından bile haberin yok.
cahil herif ms 610 yılında bir senin gerzek arapların geri kalmış yabani bir yaşam sürüyordu. yüzlerce yıl önce hipokrat çoktan çıkmış, homeros destanını yazmış, mimari gelişmeler almış başını gitmiş, matbaa çoktan bulunmuş, ticaret almış başını gitmiş. sadece senin cahil çadırlarda yaşayan keçi derisine ayet yazan arapların geri kalmış.bak bakalım o yıllarda hangi mimari eserler çoktan yapılmış, sokrates, aristo,platon neler yazmış bre cahil.
sayfalarca yazıda bir ayet bile yazamadın. bırak tez çürütmek için yazmayı ben onalrca ayet yazdım ama yazamıyorsun yazamazsın. hani kuran evrenseldi hani kuran tüm zamanlar içindi ulan bir doğru durun be biri gelenekselciymiş biri tarihselci diğeri hadisçi ne döneksiniz be bir duruşunuz olsun.