1. 21.
  Büyük soruların kısa ve net cevaplarla açıklanabileceği gibi safdil bir ön varsayıma dayanan genellemeler kullanırlar çoğu zaman. iki üç basit argüman öne sürüp her şeyi çözdüklerini zannederler kendilerince. Psikolojik vakadır çoğu; ailesinden, yakınlarından ya da sosyal çevresinden gördüğü dini istismarın körüklemesiyle hareket ederler. Bu güruhun aklına ilahiyat (teoloji) denilince de Kur'an, hadis, siyer vb.den başka bir halt gelmez de zaten çoğunlukla. sığ bakış açıları dolayısıyla avamın tamamınca benimsenen ve birkaç lümpen beyinli kanaat önderinin sattığı sözümona din yaklaşımını tek alternatifmiş gibi kabul eder, buradan hareketle de bütün bir dini literatüre değersiz gözüyle bakıp basit ezberlerle veryansın ederler. Bu tiplemeler Bilimi tek realite unsuruymuş gibi gördüklerinden dolayı felsefe cahilidirler de aynı zamanda. Bu kesimin bilim lügatları da evrim ağacı türevi popüler yayınlardan ve Darwin,Hawking gibi muayyen sabit isimlerden öteye ulaşmaz. Tefekkürde bulunmayı geçtim, basit bir akıl yürütme zincirini dahi ardı arkasına kadar götürmekten aciz olduklarından dolayı, başlıkta konu edilen basit birkaç genelleme cevabın arkasına sığınır, tıpkı o sabah akşam gömdükleri, aşağıladıkları ve alay ettikleri dindar kesim gibi kendi söylediklerinin ve 'inandıklarının' sorgusuz sualsiz doğru olduğunu düşünerek vicdanlarını okşar, egolarını tatmin eder ve uyuşuk bir rahatlık içerisinde sürünür giderler.

  Edit: Sahip olduğu kanaate hatırı sayılır bir düşünüm, araştırma ve malumat birikimi sürecinin sonucunda ulaşmış ve en nihayetinde bulundukları durumun bir 'hakikat' noktası değil; fakat bir 'inanç' konumu olduğunun farkında olacak kadar aklı selim ateistler tenzihimdir.
  1 -1 ... purusha
 2. 20.
  sadece islamla uğraşıyorlar diyen salaklarla dolu başlık. mantıktan korkup başkalarına aptal demek de ayrı ironi.
  bu ülkede muhatap aldığımız teistler müslüman olduğu için olabilir mi acaba?
  cevrende tonla vardır kılıseye gıden yahudı sapkasıyla sokaklarda gezen hangısıne gıtte hrıstıyanlık ıstıyorsan almanyada fransada yaşa dedın delıkanlımısın bu soruya gerçekten yurekten dogru cevap verıcek kadar?
  ama bı takkelı gordunuzde araplaştırdınız ulkeyı dıyıp yallah arabıstana demeyı ıyı bılıyorsunuz yalanmı? hanı burası laik ulkeydı laik devlettı laik devlet demek her dınden ınsanın yaşadı herkezın fıkırlerıne ınanclarına saygı duydu ulke demek degılmı sen ne curetle o zaman islamını yaşamak ısteyen adama yallah arabıstana dıyebılıyosun (kaldıkı osmanlıdan gelen bı ulkeden bahsedıyoruz burda) yolda kıcı acık gezenede yallah avrupaya dedinmi hıc hayatında yada kılıseye gıden bırıne yallah almanyaya dıye? bırakın bu ulkede muslumanlar var o yuzden onlarla ugrasıoz hıkayelerını bırakın...
  1 -2 ... micheal
 3. 19.
  Evet antik yunanda da ateistler vardı.

  Örnek; 300 spartalıdaki kral leonidas.

  Hollywood rüzgarına fazla kaptırıyorsunuz beyler. Hollywooda kalsa balian of ibelin bile ateist/deist. Ömrü haçlı cihadında geçmiş bir adam.

  Dünyayı okuduğunuzu zannediyorsunuz ama acziyetten gebermek üzeresiniz. Emperyalizmin köpek ettiği toplumlar var tıpkı köpek ettiği insan grupları olduğu gibi. Dünyayı onların size sunduklarından okuyabiliyorsunuz. Bu nedenle bu kadar sığ görüşleriniz var.

  Kabullen ya da kabullenme (ki ateistlerin kendilerine inançsız tarihi kişilikler vs bulma çabasına asla anlam verememekle birlikte) ateizm 200 sene öncesinde esamesi dahi okunmayan bir şeydi.
  ... yok herif
 4. 18.
  Sadece islamla uğraşıyorlar diyen salaklarla dolu başlık. Mantıktan korkup başkalarına aptal demek de ayrı ironi.

  Bu ülkede muhatap aldığımız teistler müslüman olduğu için olabilir mi acaba? Ehli sünnet adama gidip endüljansı mı kötüleyeyim yani? Doğal olarak bize dayatılan görüşün tutarsızlıklarını ele alıyor olmamız nasıl anormal olabilir? Hristiyansan belirt, incili tartışalım aq. Neyin kafasını yaşıyorsunuz?

  Not: agnostik.
  2 -3 ... gibigibisanki
 5. 17.
  Teistlere özeniyorlar hep.
  ... uzay muhtari
 6. 16.
  çevremdeki ateistlerin hristiyanlık,musevilik,budizm gibi dinlere saldırdıklarına hiç şahit olmadım.
  varsa yoksa sadece islam'a laf atacak kadar yüzsüzler.
  inanmazsın ona saygı duyarım.cenazesine giderim.
  fakat müslümanlar salak,islam berbat,
  dinler saçma,inananlar aptal derse işler orada değişir.bu saygısızlığa girer.bunları yapan da gelip ateistlere saygı duymuyorlar diye ağlamasın.
  ateistlerin zoruna gitmiş anlaşılan.Gitsin.
  1 -3 ... tuhafbirinsan
 7. 15.
  çok fazladır.

  ama en büyüğü, ateizmin sadece islam'a karşı olmak olduğunu zannetmeleridir. halbuki ateizm, bir tanrının olmamasıdır, sadece müslümanlar'ın tanrısı olan Allah'ın olmaması değil.

  hiç bir ateisti hıristiyanlığın kutsal kitabındaki ayetlerin mantıksızlığı, zebur, tevrattan mantıksızlıklar, budizm öğretilerinin saçmalığı üzerinde konuşurken görmezsiniz. zaten 4-5 argümanları var, ben 1990'ların ortasında lisede okuyordum, o zamandan beri aynı argümanları sunup sunup dururlar. bugün koskoca profesörü ile de tartışsan aynı şeyler.

  evreni bir tanrı yaratmıştır dersin, hayır big bang ile oluştu derler. kim yaptı o big bang'i dersin, cevap yok.

  bu nedenle ateizmin bir sonuç değil bir tercih olduğu dolayısı ile de bir inanç olduğu kanaatindeyim. onlar da inanç kavramını böyle yaşamayı tercih ediyorlar. yapacak bir şey yok. anlayamadığım tek nokta inançlarını yayma çabaları.
  3 -3 ... gamoreon
 8. 14.
  Yoktur.
  ... 1974197819741978
 9. 13.
  Ateizm sadece çağımızda mümkün değil, antik Yunanistan'da dahi ateistler var.

  (bkz: ateizmi yeni bir görüş sanmak)
  1 -1 ... nick kullanmam ben
 10. 12.
  Müslümanların aptalca genellemeleri gibidir. Başlıktaki entryde görüldüğü üzere.
  2 -1 ... nick kullanmam ben