1. 1.
  bir dindar iyiliği sevap için yapar fakat bir ateist yapılması gerektiğine inandığı için yapar.
  5 -3 ... ikinci nesil yazar
 2. 2.
  Tüm ateistler iyidir demiyorum lakin mecbur kalırsanız evladınızı ağır müslüman bir mollaya mı emanet ederdiniz yoksa militan bir ateiste mi? Cevabı son derece basit!
  4 ... fikrimfirarda
 3. 3.
  iyi ve dürüst olmanın dinle bir alakası yoktur.

  "dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir."

  hacı bektaş-ı veli.
  4 ... cilveli ahmet hoca
 4. 4.
  Kesinlikle doğru olan bir şey. Kendimden biliyorum.
  2 -2 ... 1 station insani
 5. 5.
  ateistte ahlak olmaz. dini olmayan adamla/kadınla evlenmeyin.
  1 -1 ... laz ziya
 6. 6.
  Ahlak kelimesi ile açıklanınca işler bulanıklaşıyor. Ahlak belli bir zamanda belli bir toplumda,toplumun geneli tarafından "yapılması uygun bulunan davranış" olarak tanımlanabilir.

  Erdem ise genel olarak iyi olduğu kabul edilen davranışlardır. Klasik bir örnek ile anlatayım. Antik Yunanda elleri hızlı olmak yani cepcilik veya yankesicilik ahlaken yerinde sayılır beceriklilik şeklinde kabul edilirdi. Bugün ise bunun adı açıkça hırsızlık yapmaktır.

  Din ile ahlak birlikte düşünülür ama erdem ve din birlikte değildir. Mesala biri dedi ya cuma hutbesinde ne diyor "akrabanızı koruyup kollayın". Yani bu dinin emridir ahlaka uygundur ben akrabalarıma maaş baglansın diye onları işe aldım, burada hata yoktur demek istiyor.

  Ahlaken bugünün toplumunda bunun adı hırsızlık değildir. Çünkü toplumun %52 si bunu destekliyor. Ahlaka uygun olabilir ama erdemli değildir çünkü kendi malını birine verirsin. Senin olmayan halkın vergisini maaş diye kimseye veremezsin. Dine uygun değildir çünkü din kul hakkı der. Yani üstünde tüm toplumun hakkı olan bir parayı toplumda belli bir zümreye dağıtmak kul hakkıdır.

  Yani erdem için dine gerek yok. Tüm ateistler erdemli mi tabiki Hayır.
  1 -1 ... sassanach
 7. 7.
  Yanlış genellemedir. Bir ateist olarak ben bile reddediyorum böyle bir genellemeyi. Ateistler arasında da ahlaksız olan ve hatta tutuklanmayacağımı bilsem gözümü kırpmadan kesebileceğim insanlar var.

  Sevan nişanyan olsun, ayşe hür olsun vs. bu gibi ateistlerin benim gözümde bok kadar bile değeri yoktur.
  ... has kemalist
 8. 8.
  Bu dahil tüm genellemeler diyeyim ancak yüzdeye vurursak su götürmeyecek gerçektir.
  ... shozhenq
 9. 9.
  Türkiyede ateizm hakkında sosyolojik saptama yapacak kadar ateizmi benimsemiş kitleye bilgi olarak hakim değilim ama benim 38 yaşına kadar tanıdığım insanlar içinde kendini ben ateistim şeklinde tanımlayan insanları referans alırsam : Türk insanı için ateizmin aslında çoğunlukla islam dinini reddetme üzerine kurulu olduğunu yani üstünde düşünerek bilinçli olarak " inançlı olmamayı seçmek " şeklinde değil de islam kötüdür o yüzden ateistim şeklinde olduğunu söyleyebilirim.

  Bu şekilde ateizmi benimsediğini söylemek erdem sahibi olmak için doğrudan bir sebep teşkil etmez.
  1 -1 ... sassanach
 10. 10.
  Üç sene önce yazın memleketimden uzak bir yerde çalışırken 4 ay boyunca kazandığım tüm parayı elimden çıkarmam gerekiyordu uzun yola girecektim ve banka hesaplarım gitmişti iş arkadaşlarından şöyle bir baktım en güveniliri ateist olanıydı ona vedim
  işleri düzeltince hepsini istdeğim anda verdi güvenimi boşa çıkarmadı orda bu güvenebileceğim tek kişinin ateist olması ilginçti
  Tabi ki kesinlikle dini bütün olup çok güvenilir insanlar da var ama genele baktığımız zaman muhafazakar diye geçinenler çok da kaliteli insanlar olmuyor.
  1 ... kelagerm