bugün

Dinlerdeki en büyük sorunlardan aslında. iyiliği insanlara faydam dokunsun diye değil, sevap olduğu için yapıyorlar. 'Allah rızası için' diyorlar. Şimdi kitapta 'Allaha şirk koşanlara yardım etmeyiniz, onlar hem dünyada hem de öldükten sonra gazaba uğrayacak lanetlenmişlerdir' diye bir şey geçse kimse ateist kişi ne kadar iyi olsa da, yardıma ihtiyacı olsa da yardım etmez. Çünkü sevap yazılmayacak hatta belki günah işlenecek diye düşünür. iyilik için şartı vardır. Cennet.
Kurban eti alkolle yenirse kurban olmaktan çıkar görüşü geldi aklıma.
Ama kurban etinden ateist, deist yada gavura verilmesi belki islam'ı seçmelerine vesile olabilir,
Yine zekat ve fitre gibi nakdi yardımlar da aynı gerekçeyle verilebilir.
''Dolayısıyla günümüzde de kalpleri kazanılmak, islam’a ısındırılmak veya kötülüklerinden emin olunmak istenen yahut müslümanlara faydalı olacakları umulan gayrimüslimlere de “müellefe-i kulûb” sınıfından zekât verilmesi maslahata uygun bulunabilir. Bu sınıfa zekât verilebileceğini savunan âlimler bu yönde bir tasarrufun devlet yetkililerinin takdirine bağlı olduğunu; uygun görmeleri hâlinde “müellefe-i kulûb”a zekât verilebileceğini, zaman zaman buna ihtiyaç duyulabileceğini söylemişlerdir.''
dinlere inanmadığımızı gizlemeye çalışıyoruz, öldürülmeyelim, haksızlığa uğramayalım, önyargı ile bakılmayalım, psikolojik şiddet görmeyelim, baskı görmeyelim ve sürekli tebliğ edilmeye çalışılmayalım, kız istersek kızın babası ben ateiste kız vermem demesin, iş istediğimizde ben ateiste iş vermem, güvenmem denilmesin vs. diye.

bir de fitre vermiyelim bunlara mı diyorsunuz.

aferin, cennetten bir köşk ve bir oda dolusu huri kazandınız.

en yakın arkadaşınız hatta ailenizden en sevdiğiniz insan ateist olabilir ve sizden gizliyor olabilir. hatta bu insanlar namaz kılıyor ve başörtü takıyor gibi görünüyor da olabilir, bilseydiniz çok şaşırırsınız emin olun.
Verilir diye biliyorum.
fitne vermeyin de fitreniz sizin olsun. ayrıca yoksulluk sınırı altında geliri olan hiç kimsenin kendi geliri üzerinden fitre, zekat, sosyal yardım vs hiçbir yardımda bulunmaması gerekir. devlet ve işverenler emeğin karşılığını adil bir şekilde verirlerse kimsenin kimseye ihtiyacı kalmaz.
Ulaşabildiğim ihtiyaç sahibi kimselerin inançlarını hiç merak etmiyorum.
Amaç fakir doyurmak. Ancak ben olsam abdestli namazlı birine veririm. Sonuçta hayır yapıyoruz. Ateist birinin de inanmadığı dinin gerekliliklerinde alan taraf olacağını sanmıyorum.

Diyanet Kalpleri ısındırmak amaçlı verilebileceğini söylüyorlar. açıklama da gayet mantıklı geldi.

https://kurul.diyanet.gov...5PJ8DgFEAoa2xtNuyterRk%3d
Deist olarak alırım. Para veren altın bulsun.