bugün

ne olacak bizim sonumuz hacı amcalar?
05 kalemi olan var mı? Uç var bende ama kalem yok.
seninle benim farkım sadece senin inanıyor olman ve benim inanmıyor olmam mı?

sırf bu nedenle tanrı var ise; seni ödüllendirecek beni cezalandıracak ise o tanrı ne kadar mantıklıdır ?

bir yaratıcı var bu kesin. ama çok az kişi o öz yaratıcıya inanıyor.
beş para etmez bir yazarın da bu soruyu soranlar grubuna dahil olacağı türdendir. (bkz: yazar burada beyin nakli isteğini dile getirmiş)
Allahın big bang'a ihtiyaç duymasının sebebi neydi?
Ne de olsa o ol deyince herşey oluyor. Direkt dünyayı yaratsaydı.
Dünyayı yarattıktan hemen sonra niye insanları yaratmadı, o kadar bekledi?
Niye ademi topraktan yarattı?
Direkt yaratsaydı. Ne gereği vardı.
Herşeye gücü yetiyor zaten.

Gibi gibi değişik sorulardır.
neden ateizm reis. allah sormuycakmı neden iman etmedin diye.
cevap veririmde nede olsa çarpıtacan. adam akıllık konuşursak olur.
Sen 50-60 senelik ömrünü big bang üzerine yoğunlaştırır, teorilerin fiil yaratacağını saymakla oyalanirsin.

Ornek olarak bisikleti verelim. Eğer sen bisikletin varlığını sadece üzerindeki metal ve lastikle acikliyorsan açıklaman eksik olur. Mutlak olarak muhendisinden de söz etmek zorundasidir.

Tanrı demir ve lastiği de yaratandır ve dolayısıyla bu ikisinin birleşiminin "ol" emriyle bir zıt fikri yoktur.

Demir ve lastiği de yaratan, ikisinin birleşme fiilini de yaratır. Nitekim yaratılan tek sey madde değil, oluş ve olaydır.

Yani senin sorun, "mühendis neden bir şeyi üretmek icin metal ve lastikleri bi araya getirdi" demek kadar saçmadır. Çünkü bu fiil de üretime dahildir.

Eğer fiilin de yaratılan bir olgu olduğunu bilmezsen böyle sorular sorarsin.
Görüldüğü üzere cevaplanmayan sorulardır. Anca kıvırmayı bilirler.
Felsefe ve bilimden gidim anlamayan kişiler için verdiğim cevap cevap görülemez.

Ama bu soruyu soran cenah ile aynı fikirde bir profesörü getir, o cevaba bir şey diyemez.
hocam oruc tutuyorum yanlis bir tarafindan tutarsam bana darilir kirilir mi sevgiler.
(bkz: mal soruları)