bugün

değildir. kendi inançlarına göre evrendeki atom yığınlarından bir yığındır. biz onları insan olarak görüyoruz ama bir ateistin biraz aklı varsa yerdeki taştan ya da böcekten ya da özgürlük anıtından farkının olmadığını kabul eder. o da atom yığını sen de. ne farkın var ? doğduktan sonra belki de hiçbir atomun aynı kalmadı dışardan gelen cansız atomlarla büyüdün coğaldın di mi ? doğanın içindesin farkın yok ruhun yok.
islam dünyasında çığır açan bir önermedir. düşünmenin öğrenildiğinin kanıtıdır. insan olduğumuzu anlamanız da bir gelişme. tebrikler.
derin bir tartısma konusudur. Insanlıkları sorgulanabilir.
(bkz: türkiye de aydınlanma)
de bağlacının kişinin ufkundaki darlığı ortaya koyuşuna bir örnektir. buradaki ifade tamamen bir üstdil içerir.

neyse, lutfetmişsiniz madem, teşekkür edelim insan olduğumuzu kabul ettiğiniz için. ancak şu da bir gerçektir ki, bu tarz bir insan olmaktansa başka bir canlı türü olmayı tercih ederim. en azından aynı türün bireyleri olma onursuzluğundan kurtulmuş olurum.
ortadoğuda değildir.
(bkz: amenna)
doğru önerme. hatta inanmazsınız, ateistler insan olmakla kalmayıp bu ülkenin vatandaşıdırlar. bazı insanlar bu ülkeyi hala osmanlı zannettikleri için müslüman olmayanların askere alınmasına sebep olan tek şeyin -ne alakaysa- laik sistem olduğunu düşünüyorlar gördüğüm kadarıyla. yanlış kardeş, bu ülkede askere alınmak için bu ülkenin sağlıklı bir erkek vatandaşı olmak gerek ve yeter şarttır.

vicdani ret ise sistemimizde olması gereken eksikliklerdendir. o, ayrı bir entrynin konusu.
(bkz: derin bir oh çekmek)
harbiden mi ya? iyi oldu bunu söylediğiniz biz hiç bilmiyorduk amk.
biz müslümanların insan olduğu gibi. takıldığınız şeye bakın canım, topyekün düşünürsek evrimsel biyolojiye göre de memeliler sınıfına gire insansı maymunlarız. hadi gelin çıkın işin içinden. şimdi neyi neyle satın aldık?
siz ne kullanıyorsunuz harbiden merak ediyorum?

adam açıklama yaparken kemalist rejimde demiş ulan mal zaten bize saygı gösteren kemalist rejimdir. senin o çok sevdiğin şeriat bizi mürted diye öldürülmemizi istiyor ama normal sizin için o sevgili dinlerinizin nasıl yayıldığını pek bilmezsiniz neyse.

yorumlara bakıyorum ulan diyorum bu direniş harbiden boşa mı imiş? ben bir ateist olarak yeryüzü sofralarına gıpta ile baktım hatta insana oruç tutturacak kadar güzel dedim ama gelmiş burada saçmalıyor.

vicdani red olayına gelince o bambaşka konu ne dinle ne ırkla çözülür. fazla araştırmadan bir konu üzerinde kalma be güzel kardeşim.

cidden bak önce araştırın. zor bişey değil google var artık, elinin altında 7/24 internet var ve en önemlisi kitaplar var. biraz mantık sadece ...
ona bakarsan ajdar da insandır, uçan adam sabri de. düşünen insan var birde yiyip, içip, çiftleşen insan var. düşünmek bu ikinci grup için tabudur.
bir realitedir, onların da hakları vardır, hor görmemek lağzım umulur ki hidayet bulurlar...

bugün bir ateistin başını okşadın mı?
hümanist bir yaklaşımdır.
katıldığım düşüncedir, çok hümanistim ben...
katıldığım tespit. onları topluma kazandırmalıyız.