1. 1.
  Müslümanların ateizme karşı bir öfkesi olamaz. Müslümanların herhangi bir din, ırka karşı kini olamaz.
  Olmamalıdır.

  Osmanlı devletinde bir çok deist, ateist gayrimüslim insan (dehri) yaşamaktaydı.

  Cihat anlayışında da amaç kafirleri öldürmek değildir. islamiyeti duyurmaktır. Zulüm gören müslümanları refaha ulaştırmaktır.

  Bunun dışında, insanların yaşam tarzlarına bakarak dinini belirlemek ne kadar doğrudur tartışılır. Yaşam tarzı farklı olabilir, ancak inanıyorsa müslümandır.

  Cinsel tercihi farklı olabilir, ancak inanıyorsa müslümandır.

  içki içebilir ancak inanıyorsa müslümandır.

  Günahkarlık farklı bi müessese, Müslümanlık farklı bi müessese.
  1 ... yahigewrovski
 2. 2.
  fetö, ismailağa, furkan, adnan oktar vakalarından sonra namaz kılana, oruç tutana, sakal uzatana, küfür etmeyene, sevgilisi olmayana, bira içmeyene cemaatçi damgası yapıştırmak, terörist ithamıyla suçlamak moda olmadı. söz konusu cemaat ve şahıslara sevgi besleyenlerin 'düzgün ve muhafazakar' görünmeye çalıştıklarının farkına varıldı.

  bu nedenle bir kesim dinden soğurken (allah belanızı versin. böyle müslüman mı olur? derken) başka bir kesim iyice dine sarıldı. çünkü dinden soğuyanların elinde bilim diye bir şey var ve ona olan inançları bir tür dayanak; ancak dine bağlananların elinde olan tek şey din, dolayısıyla sarılacak ya da dayanacak başka hiç bir şeyleri yok. dinden soğuyanlar 'o öyleyse ben öyle olamam. ben düzgün bir insan olmak istiyorum' diyerek dinden vazgeçtiler. Çünkü allah'ın kimseyi islah ettiği yok, en azından şimdilik ve görünürde yok.

  dine bağlananlar ise ''ateist''lerin bir nevi kılık değiştirerek bunu yaptığını, zaten cumhuriyetin ilk dönemlerinden beri görünmez bir örtü altında yapılan sözde karalama politikasının bir biçimi olduğunu düşünüyorlar ve direnmeye çalışıyorlar. bir kısmı da ortada 'sahipsiz' kalmamak amacıyla dindarmış gibi görünmeye çalışıyor.

  aslında tamamen olay bu. 'o öyleyse ben öyle olamam' diyenler, 'bunlar tamamen yalan, doğru din benim' diyenler ve 'aşırılık yapma bir yere yanaş' diyenler
  ... munia