1. 1.
  inanmayan birine inanan varsayımları ile anlatılması büyük ve saçma bir hata olan din temeli allah. her şey nasıl var oldu gibi bir bilinmezi bir ateiste "allah yarattı" demek kadar saçma bir şey yok kanımca. "onu kim yarattı" diye de sorar kişi, çünkü inanmıyor. "o yaratılmamıştır gibi" bir cevap, sadece inanan insanları inandırmaya yeter. bu nesnel bir gerçektir. çünkü nesnelliğin dünyasında ispat şarttır. inananlar olarak zaten ispatlanamayan bir şeye inanmışlık vardır. inanan mantıkta inanmayana "o yaratılmamıştır o sadece yaratır" gibi bir açıklama yapmak ve inanmasını beklemek çok saçmadır. empati kurulmadan anlatılması çok yanlış. bu bütün dinlere mensup kişilerin bence dini anlatırken yaptığı büyük bir yanlıştır.

  allah'ın varlığını ispatlayamadığı için müminlere "inanan" denir. bu açıdan allah'ın varlığını ateistlere ispatlamaya çalışmak kendisiyle çelişmesidir kişinin. bunun yerine inanılması için olumlu yönleri veya gerekçeleri anlatmaya kalksalar, ispat çabasına girmeseler, daha sempatik bir yaklaşım içine de girmiş olacaklar. zaten ispatlanamayan bir şeyi ispatlama gayretine girip inanmayana anlamıyormuş muamelesi yapmak -sırf inanmadığı için- faşist bir bakış çerçevesinin ürünüdür de. varlığı veya yokluğu ispatlanamadığı için bir taraf inanandır, bir taraf inanmayan. bunu insanlar baştan iyi anlamlandırırsa çatışmalarda saygı ve sevgi korunabilir diye düşünüyorum.
  2 ... fidelcastro
 2. 2.
  (bkz: deveye hendek atlatmak)
  1 -1 ... siddartha
 3. 3.
  sen ne kadar anlatırsan anlat senin anlattığın karşıdakinin anladığı kadardır.
  1 -1 ... sule i omrum sonuyor
 4. 4.
  inançsızı daha inançsız, inançlıyı daha inançlı yapacak gereksiz çabalar.
  1 ... wecihii
 5. 5.
  musluman eylemidir.
  ... revolter00
 6. 6.
  (bkz: dogmatik bir olguya kanıt aramak)
  1 ... cahile soz yetmez
 7. 7.
  genelde şakirt eylemidir.gerçek bir müslümanın umurunda bile değildir kim neye inanıyor.
  zira inancından şüphesi olan bu tür gayretler sergiler.

  eh bir şakirtin inandığı şeye de islamiyet demek güçtür.amerikan soslu bir vahabi inancının islamiyetle alakası olmadığından ve nerden bakarsan bak abuk sabuk bir inanç olduğundan bilinçli kitlelerin bu konuda ki yaklaşımları sayeesinde şakirtin bilinçaltına farkında olmasada inancının yetersizlikleri yerleşmiştir.

  haliyle şakirtte ister istemez inancının yetersiz olmadığını ispatlama çabası baş gösterir.

  gerçek bir müslüman tanrı varlığına ve islamiyete birilerini inandırmak zorunda değildir.çünkü islamiyette zorlamanın olamayacağını hiçbir inancın zaten zorlamayı kabul etmeyeceğini idrak eder.her koyun kendi bacağından der geçer.soran olursa niçin neden inandığını anlatır olur biter.

  bu arkadaşların böyle hasletleri yoktur.beyinleri hurafelerle yıkanmış biat kültüründen gelen sorgulamayan araştırmayan dogmalarla yaşayan insanlardır bunlar.haliyle farklı olana tahammülleri yoktur.
  2 ... ertan erdem
 8. 8.
  Eğer bu konuda uzmanlığınız yoksa yani yeterli bilgi birikiminiz yoksa ters tepecek durumdur.
  ... yorkin