bugün

Ateist olmayan, ateizmin ne olduğunu bilmeyen, insanların neden ateist olmuş olabileceğini hiç bilmeyen, düşünmeyen, sorgulamayan, empati kuramayan, muhtemelen tatlı su müslümanı (hayatı boyunca hiç kur'an okumamıştır ama müslümandır elhamdülillah) olan insanların yaptığı iş. 2 yıldır ateistim ve 25 yaşındayım. Ondan öncesi ise liseye kadar dayanan bir sorgulama dönemi. Ateist olmak kesinlikle artizlik (sizin deyiminizle) olsun diye tercih edilmiş bir olay değil. Bu bir moda akımı ya da müzik akımı da değil. Yıllar boyu sorgulamanın, hem dinleri, tarihi, mitolojiyi, hem de beşeri bilimleri sonucu. Üstelik tanrı denen olgu seni her şekilde sevip, koruyup kollayan bi varlık ve öncesinde inançlı bi insansanız bu sizin ruh halinizi de etkiliyor. Ateist olmak anında karar verilen ve kolay bir tercih değildir. Ancak anlaşılan sizler empati yoksunu, insanları etiketlemeye meraklı, düşüncesiz kişilersiniz.
ateist değilsin. değilsiniz hepiniz inanıyorsunuz ama yaradanın kurallarını beğenmiyorsunuz. sadece bu şirk koşuyorsunuz. dünya'ya 3 farklı kitap iniyor. ve üçüde aynı şeyden bahsediyor. kendinizi kandırmayın.
Yahu ateistleri ergen diye yaftalıyosun diyosun iyi, hoşta katıldığın düşüncenin sadece tanrı tanımaz olduğunu zannedip, ateizmin argümanları, teoloji hakkında bir şey bilmeden nedendir bilinmez ateistim deyip din hakkında çok aptalca argümanlarda bulunuyor günümüz "ateist" olarak kendini atfeden ergenleri. Adam akıllı geldilerde biz mi bu yaftayı vurduk.
Ateist ve deisti bile ayıramayan kişiler tarafından yapılan yargılamadır. genellikle ön yargı şeklindedir. ateistlerin de tanrıya inandığını ama sırf tanrıyı istemediklerinden reddettiğini savunan insanların söylemidir. Ateistler tanrının varlığına inanmaz. Tevhidi dinlerin gerçekliğine inanmayan ama tanrıya inananlara deist denir. (bkz: deizm) Ergenliğinde ateist olmak üzerine düşünmüş ve soru sormaya başlamış kişilerin sorularını mantıksız bulmaları üzerine söylerler ama kimse yürümeden koşamaz. Elbette yeni yeni din üzerine düşünmüş insanların mantıksız soruları olabilir. Yıllardır dini bütün insanların düşünmeye başladıklarında şeytan vesvesesi deyip geçiştirmeleri de mantıksızdır. Koca koca insanların bir ergen kadar aklı ve sorgulamaya cesareti olmadığını gösterir.
Ateistim. Tanrı diye bir şeyin varlığına inanmıyorum. Tanrının insanın korkularının ve mitolojinin sonucu olduğunu "biliyorum". Ben sizin aksinize biliyorum, kanıtlarla. Sizler ise inanıyorsunuz. Fark bu. Benim ki kanıtlanabilir gerçeklik. Muhtemelen yapacağınız düşen uçak muhabbetine karşı: Geçen sene büyük sayılabilecek bir deprem geçirdik. Allahım sen beni koru demedim. Tanrı aklıma bile gelmedi. "şu masanın altına saklanırım orası sağlam görünüyo" diye düşündüm.
güncel Önemli Başlıklar