bugün

* *

bazı teist insanların sergilediği, akılla, izanla bağdaşmayan davranışlara tanıklık edenlerin kolaylıkla varabileceği yargıdır. göreceli değerlendirildiğinde pek de haksız sayılmaz.

aşağıdaki resme bir bakın, sonra da gözünüzün önüne tanıdığınız herhangi bir ateisti getirin. o ateist, ya da herhangi bir ateist buna benzer bir şey yapabilir mi?

görsel
yanlış sanıdır. Zerre akılları olsaydı, kendilerini yaratana inanırlardı, gözlerinin önünde onca ispat varken...
yanlış sanrıdır. halusinojen almışsın, girdiğin tribe bak. goa'yı, manitaları filan düşünsene manyak.
ateistlik, allahın gölgesinde yasayıp, onu tanımamak hali..

ateist insanların zeki sanılması, güzel kızların felsefeye verebilecekleri umudu ile, felsefenin kanına girilmesi hali..
korkunca kimisinin ''allah korusun''gibi sözcükler kullanmaları sebebiyle ihtimal vermediğim sanrı.
olayı salt ateizmle bağlamanın yanlışlığını savunarak herhangi bir ism'le uğraşan araştıran duyduklarıyla değil araştırdıklarıyla bağlı olduğu sylediği izm'i savunan kişilerin gerçektende akıllı olduğu bir gerçektir. ama bu akıl-zeka doğru yöndemidir o tartışılır.

ateistim diyen bir çoklarının neden ateist oldukları tartışılabilinirken aralarında çok zekilerinde olduğu bir gerçektir.

bir de kültürel alışkanlıklardan dolayı anlık tepkilerinde inşallah, allah korusun denilmesi neden bu kadar koyar insanlara anlaşılmaz, ateist bir abd vatandaşı da inşallah derse bir sorun vardır deriz...

şimdi türkiye de toplumsal öğretileri reddedip bir köy kahvesine bırakın alternatif söylemleri merhaba diye girseniz bile insanlar size tuhaf bir şekilde bakar, diğer taraftan tik'i olan birinin dürtülmesi durumunda ".nının" demesi kadar refleksif bir eylem haline dönüşmüş olan bazı dini terimlerin kullanılmasının yadırganması ancak birilerinin yukarıda ateizmin ne olduğunu bilmeyen ateistler gibi toplum kültürünü ve toplumsal yetiştirilmenin ne olduğunu bilmeyen önyargılıların yapacakları işlevlerdir.
inancın zekayla ölçülmesinin ne kadar doğru olacağının sorgulanması gereken önermedir.
bence en akıllı olanlar ineğe tapanlardır.emperyalizm e bile meydan okuyor adamlar.sen hala,ben zekiyim,o mal derdindesin.

mesela ben de hıyara tapıyorum,çok tanrılı dinler daha fazla avantaj getiriyor.akıllı mıyım?bilmiyorum.ama en azından etrafta hıyardan bol bir şey yok!
bir insanın akıl sayısını onun inanç sayısıyla ölçmek doğru sonucu verir mi sorusunu bana sorduran düşünce.
(bkz: zeki insanların dinsiz sayılması)
sanan kişiye göre değişen durumdur. kimine gerçekten zeki gelir, kimine ise acınası bi varlık.. onun hakkında tek düşündüğü, tez vakit hidayete ermesi ve allahın kendisi için affedici olması vs..
(#3533269)
ateistligin tanrı'nın varlıgının kanıtı oldugunu kavrayamayan insanların düşüncesi.
(bkz: Albert Einstein) edit: *
(bkz: Sigmund Freud)
(bkz: Karl Marx)
(bkz: Auguste Comte)
(bkz: Friedrich Nietzsche)
(bkz: Stephen Hawking)

sanri degil gercektir.
körü körüne inanmaktansa körü körüne inanmamayı tercih ettiklerinden daha zeki olmaları normaldir. sanrı degildir.
körü körüne inanmamak da körü körüne inanmamaya körü körüne inanmaktır. (bkz: ibrahim erkal)
sanilanin aksine zeki falan degillerdir. adamlar daha tanrinin bile farkinda degiller..

cok cali$malari lazim, coookk..
-sen ataisti zeki mi sanıyorsun lan?
-töbe haşa abi..
-oda eni sonu insan...

sanrı ya da gerçeklere dayanan bir kanı olabilir fakat genelleme tersten kurulmuştur. zeki insanların ateist olması dense belki daha usturuplu bir tespit olabilirdi zira.. doğuştan ateist olan yoktur. zeka doğuştan gelir, geliştirilir, bu gelişmeler sırasında bir takım düşünceler ve inanışlar ya da ateizmde olduğu gibi inanmayışlar gibi akımlar eklenir. ama bu zekadan sonra olur. yani her ateist olan zeki değildir. her inanç sahibinin körü körüne bir inancı savunmadığı gibi.
tabi ki hepsi için geçerli olmasa da, popülerizmle değil beynini kulanarak hareket eden ateistler için doğruluğu yüksek önerme.

(bkz: iq seviyesi yukseldikce tanri inancinin azalmasi)
körü körüne inananlardan ziyade bu kesim bazı düşünceler üreterek araştırdıklarından diğerlerine oranla az olmaları nedeniyle kısmen zeki sanılabilirler...
(bkz: ates olmayan yerden duman çıkmaz)
güncel Önemli Başlıklar