bugün

allahtan korkmama durumu sonucu allahtan korktuğumuz için yapmadığımız pek çok davranışı yapmakta bir sakınca görmemeleri sonucu oluşmuş durumdur. hani kızınca deriz ya allahtan korkmasam şöyle yaparım böyle yaparım diye. allahtan korkmasak belki gerçekten de yaparız ama belki de yapmayız genelleme yapmak çok doğru değil.
(bkz: ekran karsisinda poposal tespitler)
evet. sivas ta 37 insani canli canli yakanlarin hepsi ateistti... "ya allah bismillah allahuekber.." sloganlari atiliyordu ama allah sasirtmisti onlari ne yaptiklarini biliyor muydu zavallilar?.
kendini allah'ın çocuğu gibi gören w. bush mu suçsuz ırak'a, afganistan'a özgürlük(!) götürüp canını alırken 1 milyondan fazla insanın?
kendini allah'ın askeri gibi gören hizbullah mı, el-kaide mi, talabani mi suçsuz binlerce masum insanı öldürürken?
yine inançlarına çok bağlı oldukları görülen israil yönetimi mi suçsuz, filistin'de her gün kan akıtırken?

gelelim bizim zındıklara.
başbakan tayyip erdoğan hamdolsun allah'a çok çok inanıyor. ama nedense dokunulmazlığını kaldırmıyor da yargılansın.
necmettin erbakan ise diğer dini bütün müslüman. kayıp trilyonu cukkaya indirmesi suç değil, değil mi?
yimpaş'ın, ihlas'ın sahipleri. bunlar da dinlerine güya bağlıydılar. binlerce insanı kandırıp o insanların paralarına yatmaları yine suç değil,
değil mi?
ve sivas'ta, maraş'ta, çorum'da masum insanları sırf kendileri gibi inanmıyorlar diye iftiralarla
ve ağızlarından salyalar akıtarak, allah'ın adını o pis ağızlarına alarak katleden bok kafalılar da
suçsuz, değil mi?

ateistten korkmayın, dindar gibi görünüp dinsizlik yapandan korkun.

ekleme: ayrıca suç işlemek genelde insanın karakterine bağlıdır. dindar olup olmaması ikinci planda etkilidir.
(bkz: ne diyosun adami siker bile)
insanliğa karsi islenen suclarin aga babalari din adina işlenmiştir. kilise adina kaziğa oturtmalar ve büyücülük suclamalari ile kebap yapmalar falan fistik...

yazdiklarimi tekrar yazmak ve terennum etmekten pek hoslasmam. ondan su id versem yerinde olur kanatindeyim.

(#2234481)
evet sanirim bu yüzdendir ki suc isleme oraninin en yüksek oldugu ülke iran (seriat ile yönetildigi icin iran örnegini verdim). ve de bu yüzdendir ki hollanda % 70 lik ateist nüfusuyla en gelismis ülkelerden biri. ayrica kimse de dükkanlari falan yagmalamiyor. ayrica merak ediyorum, su anda cesitli suclardan hapishanede bulunan insanlardan kac tanesi ateist? üstelik unutulmamasi gereken birsey var: bir din büyük kitleler tarafindan kabul görmüsse, tabii ki bu dinin iyi ve güzel taraflari, kötü ve eksik taraflarindan cok daha fazladir. yani ateistler de dinlerde yer alan mantikli ve güzel düsüncelere sahip olabilir.

"ateizmi suc saymaliyiz, ve bunu övenleri sürgün etmeliyiz" diyen fasist düsünceli insanlari sürgün etmeliyiz dersem ben de fasist bir düsünceye sahip olmus olurum, o yüzden demiyorum.

(bkz: herkes dinini icinde yasasin)
(bkz: allah ile kul arasina girilmez)
(bkz: din kurallarina göre yönetilen ülkeler var)
(bkz: yolunuz acik olsun)
teist insanlarin bok atmaya olan yatkinligi kadar bos bir onerme.
(bkz: ateizmi yeniden tanimlamak)
tamam yaradanin oldugunu inkar etmiyorum, allah var, ama korkmuyorum. * allahim ne diyorum ben??? yoksa korktum mu? ateist degilim lan ben.
(bkz: deist)
dogru vallahi. mesela ben gizli bir gunluk veya mektup bulsam hayatta okuyamam. halbuki canim ne kadar ister okumayi. allah korkusu olmasa kesin okurdum ama. * *
#2725524 burada sıraladım ... bu türlü el değmemeiş abazan entrylerini giren bir yazarın (doğalında o düşüncelere sahip) birilerine çıkıp ateistlerin suç işleme potansiyelinden bahsetmesi bilimum organlarımıza gülme malzemesinden başka bir şey değildir. hele hele sigara içen kızlara verebilitesi yüksek diyen birinin bunları söylemesi müthiştir, fevkaladenin fevkindedir.
(bkz: niye ciddiye alıyoruz)
(bkz: resmen provakatör)
ne alakası var kardeşim demekten kendimi alamadığım önerme. ataizmi satnizimle veya başka abuk subuk şeylerle karıştıran insalnların uydurdukları sacma sapanşeyler bunlar dini bağlı insanlar sankı melek hıç cınayete yatkınlıkları yok hatta akıllarından bile geçirmezler demi ama işte öle olmuyo onlar cinayetten çok linç girişimde bulunuyolar sivasta 37 kişi yakanlar ataistti zaten.
(bkz: ebenin amı ali sami)
türkiye'de suç oranı çok fazladır ve genelde bir çoğu da müslümandır.ee ne yapacağız o zaman?.
(bkz: 11 eylül)

not:herkesin kendine göre bir inanç sistemi vardır.
en az, bir dine inanan insanlardaki yatkınlık kadar fazladır.

çıkıp töre için kızını doğruyan,
namus gitti diye aile evlatlarını öldürenlerin de allah korkusu olmasa gerek.
ya da din cihadı ilan eden el - kaideliler?
2 temmuz 1993 günü, madımak otelini yangına veren yobazlar?
"allahu ekber" nidalarıyla kubilay'ın kafasını kesenler?
Suç işlemeye yatkınlık bazında bir araştırma yapıldı da bizim haberimiz mi yok dedirten araştırma konusu. Türkiye'de kapkaç, soygun coşmuşken bunun suçunu hemen ateistlere atmak gibi bir deliliğe başvuramayız. insanlar az inandığı için suç işleyebilecekleri gibi çok inandıkları için de suç işleyebilirler. Cihad dediğiniz şeyi bahane edenler yok mudur? Dünya'nın her yerinde insan öldüren?
bunun en güzel örneği de kokain satan imamdır.(!)
yaratan'a inanmamanın ya da ondan korkmamanın getireceği psikolojik sonuçlardan biri suça yatkınlık olmasa gerekiyor. en azından bunun eldeki verilerle ispat edilemeyeceği açık. çünkü herhangi bir kontrol grubu(inanmanın ya da inanmamanın ortasının bir türlü olmaması) olmadığından en azından bu psikolojik önerme geçerliliğini yitirecektir, doğruluğu ispatlanamayacaktır.

elimizdeki önermenin karşılığını verecek olacaksak, tarihte inançsızlık aslında çok fazla olmamıştır, toplumun veya insanlığın geneline yayılamamıştır. o nedenle tarihi örneklerden yola çıkacak olursak suça eğimliliğin inanç gibi bir olgudan öte sosyolojik eğilimleri ağır basan bir olgu olduğunu rahatlıkla görmemiz bence mümkün.

diğer bir yandan tarihi öne geçecek olursak. tarihte bir çok savaş yaşanmıştır. bunun en kanlı örneklerinden biri haçlı seferleridir. herhalde yola çıkan pek çok fakir insanın içinde inanılmaz bir allah korkusu olduğunu göz ardı edemeyiz. başka bir örnek ise toplumumuzdan verilebilir. şimdiye kadar yapılan pek çok toplu suç gene içlerinde allah korkusu olduğunu inkar edemeyeceğiz öfkeli bünyeler tarafından gerçekleştirilmiştir.

bütün örnekleri bir yana bırakacak olursak suça yatkınlık din gibi kişinin öznel bir sorunu ile açıklanması pek mümkün görünmemektedir. suça yatkınlık kişinin içinde bulunduğu maddi durumun( parasal koşullar değil, içinde bulunduğumuz yaşam) bizden ayrılamayacağı gerçeğidir. dine inanmak ya da inanmamak tekrar etmek gerekirse kişinin öznel bir sorunuyken, suça yatkınlık toplumsal bir vaka olarak görülebilir.
allah için kafa kesen insanların varlığından habersiz olanların ortaya attığı saçma önerme.
yüzde doksan dokuzu müslüman olan bir ülkede cezaevlerinin çok kalabalık olması gibi bir sebeple sık sık af çıkarılırken, savunulması abes olan düşünce, tesbit. ayrıca balık baştan kokar efendim ve fakat başımızdakiler de ateist değiller çok şükür. *
allah korkusuyla suç işlemek arasındaki bağlantı kurulamasa da, böyle bir neden-sonuç ilişkisinin varlığı şüphelidir. neticede, iran'da aldıkları ceza sonucunda insanların kafaları kesilebilmektedir. buna suç olarak bakabilirsiniz veya bakmazsınız, tamamen göreceli, kişisel bir düşünceyi yansıtan söz öbeği.
(bkz: din toplumların afyonudur)
insanlığın ne olduğunu anlamayanların düşündüğü olaydır. öyle bir şey yoktur aksine inanların suç işleme olasılığı daha fazladır. ayrıca bu kuramı orataya atan kişinin ateist olanların hepsini muhtaç ve isyankar kişiler olduğunu düşünmesi durumu var sanırım, öyle olsa türkiye en ateist ülke olurdu o bakımdan. yani nasıl bir düşüncedir ki ateist insanı suça yatkın gösterebilir? nasıl bir düşüncedir ki suç işleme meğili olanları ateist olarak gösterebilir? yani pes doğrusu...
erdemli davranışlarını sadece din korkusuyla yapmış,dinin boyunduruğu olmasa ne tarz vahşi suçlar işleyeceğini düşünen kişilerin önermesi..
(bkz: kime göre neye göre)