1. 1.
  tamamen ahlak ile alakalı olan bir durum.
  din insanları birbire bağlar. insanları birbirine bağlamak iletişim ile olabilecek birşeydir.
  bu bağlamda allahsız kitapsız bir insandan ahlaki olarak saygı beklemek saçmalıktır.
  sözlükte olsun, herhani bir tartısma platformunda olsun allahsız kitapsız insanların nasıl iletişim sorunu çektiğini görebiliyoruz. her söylediklerinde büyük çelişkiler vardır.
  kendi yaşından büyük insanlar ile nasıl konusacağını bilmez bu insanlar. bu kişilerin kendisine saygısı olmadığından başkalarınada saygısı yoktur.
  en nihayetinde ateist insan saygısız insandır.
  8 -29 ... beratulanberat
 2. 2.
  hiç ilgisi yoktur. birazcık bilgisizlikten kaynaklanan önyargıdır. ateist ile agnostiki yahut deist'i karıştıranların saplanacakları sabit fikirdir. ateist tanrıyla (hadi allah diyelim) sorunu olandır. vektöreldir, hareketlidir, 'bana ne ya!' diyemez. o nedenle karşı çıkar, sorgular, itiraz eder, inat eder, kanıt ister, eğilir altına bakıp buzağı arar filan... varsa o kapasite sende, öyle bir saygılı olur ki, hatta hayranlık bile duyar... hem saygı duymamayı kınamaktan çok daha önemli bir şey vardır; saygı duyulmayı hakedecek kadar saygın olmak.
  5 -1 ... antilopyawrusu
 3. 3.
  (bkz: dinime küfreden müslüman olsa bari) *
  4 -2 ... iktidarsiz jigolo
 4. 4.
  bir genelleyememe örneği.
  3 ... etemkulah
 5. 5.
  (bkz: haci bakkaldan kazik yiyip din dusmani olmak)
  4 -3 ... ozgurluk
 6. 6.
  yanlış olan bir önermedir. nasıl dindar insanlar arasında ateistleri sevmediği için saygısızlaşan, sınırları aşan terbiyesizler çıkabiliyorsa, ateistler arasından da zaman zaman buna benzer terbiyesizler çıkabilir. bu zatın terbiyesizliği bütün bir kitleye, güruha mal edilemez.
  2 -1 ... ayyash maghanda
 7. 7.
  (bkz: yobazlarin hosgorusuz olması)*
  3 -3 ... cnyt
 8. 8.
  (bkz: bütün genellemeler yanlıştır) * *
  1 ... bensenobizsizonlar
 9. 9.
  tüm inananların saygısız olması.* *
  1 ... bukowski
 10. 10.
  söz konusu bile olamayan bir tespittir. ancak her grubun içinde olduğu gibi ateistlerin de içinde saygısızlar olmayacağı anlamına gelmez. ancak bunu genellemeye çalışmak saygısızlığın dik alasıdır. ateistler bu önermenin sahibi insanlardan kat kat daha saygılıdır. lakin bu sözlükteki din ile ilgili başlıklarda incelenirse kolaylıkla tespit edilebilir. buradan ateistler mi yobazlar mı daha saygısız ve terbiyesiz şıp diye anlaşılır. karşısındaki bir kamyon lastiği kadar zeki de olsa ateistler her zaman bu şahsı dinler. oysa beynini kullanamayan ve sadece ezberlediklerini tekrar edebilen kişi ne dinlemeyi bilir ne de dinlediğini anlayabilir. çünkü beynini kullanırsa başına geleceği bilir. onun yapabildiği tek şey kendisine ezberletilen özellikle içinde arapça sözlerin bol olduğu bilimum sözleri tekrar etmektir. çünkü onun ezberinde araştırmadan kasıt çevresini sorgulamak değildir. çünkü sorgularsa düşünmek zorunda kalır, düşünürse de soru işaretlerini keşfeder, soru işaretlerini cevaplamak için ezberindekileri değil kendi aklını kullanmak zorunda kalır ve sonuçta da sürüden ayrılmak zorunda kalır.
  1 -1 ... chucklet