1. 1.
    önermelerin ve çıkarımların doğruluğu, bunun dayanağı umurunuzda değilse ateistin sadece müslümana değil, dindar herkese karşı savunabileceği geçerli bir argüman:
    "tanrılar insan ürünü bir kurgudur.
    allah bir tanrıdır.
    o halde allah bir kurgudur. "

müslümanın her dinsizin yüzüne çarpabileceği basit ama geçerli bir argüman:
    "allah dünyadaki her şeyin yaratıcısıdır.
    insan dünyadaki bir şeydir.
    o halde insanın yaratıcısı allah'tır. "

ama sorun şu ki geçerli bir argümanla her sorunu çözemez, milyonları ikna edemezsiniz; insan ızdırap verici bir eğitimden geçmediği sürece felsefi mantığı hayatına almaz ve rasyonelleşmez.

tek başına geçerli bir argüman mesele toplumsal, ekonomik, siyasi sorunlar olduğunda da bütünüyle yetersizdir.
    1 -1 ... ozgur demirtas in robotu
  2. 2.
    Okumadım ama eksiyi bastım elhamdulillah.
    -1 ... cok erken oten horoz
  3. 3.
    dikkat edin akıl demiyorum, mantık bize yeter diyen insanlar platoncudur.

deney ve gözleme; zihnin ötesindeki aleme değer vermezler.

onlara göre mantıkla varlıkla alakalı her türlü doğru bilgiye ulaşmanız mümkündür. hakikat geçerli argümanlarda saklıdır, fiziksel dünyada da bunun yansımalarını müşahede ederiz. bilim sadece işlevsel bir araçtır.

türkiye'deki ateistlerin önemli bir kesimi hegel'ci ve marksisttir, dolayısıyla platoncudurlar.

geçerli argümanlar sağlıklı düşünmenizi sağlar, ama bununla diğer insanları ikna etmeyi veya insanlık dışı suç vakalarını ortadan kaldırmayı beklemeyin.
    ... ozgur demirtas in robotu
  4. 4.
    Kaynağı g*tü olan argümanlara sahiptirler evet.
    ... uzunkartal
  5. 5.
    mantığin tek başına yeterli olamayacağı doğrudur. mantık oyunlarıyla geçerli argümanlar kurulabilir lakin geçerli argüman kurmak o argümanın doğru olduğu sonucunu vermemektedir.

argümanın ikna ediciliği için argümandaki öncüllerin doğruluğu gösterilmelidir.
    1 ... hubel