1. 1.
    felsefe tarihiyle ilgilendim, ama bana hiçbir maddi kazanç, mevki, makam sağlamadı. sırf onun sayesinde türkiye'nin en güzel kızıyla da evlenmedim. villalarım, yatlarım, bankalarım, şirketlerim, dairelerim, arabalarım olmadı. anlatabiliyor muyum?

yine de bilimden çok felsefeyi önemserim.

bir kere insan aptal olmayacak, içinde bulunduğu topluma bir dönüp bakacak, haddinizi bilmeden burnunuzu her işe sokarsanız sonucuna da paşa paşa katlanacaksınız.

dinin felsefe yanında gerekliliği bizim için paha biçilemez önemde, hayatımızda felsefi bir dokunuş olmasın da demiyorum. ama bununla yetinmez, asırları kapsayan devlet geleneğini ve toplumu felsefeyle değiştirmeye kalkarsak hapishaneye düşeriz ya da bir otobanda leşimizi bulurlar.

hayaller, "akla uygun yaşamak doğrudur."

gerçekler, üniversitede kopya çekenleri, intihal yapanları, belediyede rüşvet alanları, sokakta eşini dövenleri türkçü, solcu, sağcı, muhafazakar, kemalist demeden ispiyonlarsan sizi dağda ağaca bağlayıp sikerler.

tabii hayal aleminde de yaşayabilirsiniz, keyfiniz bilir. toplumu ve devleti görmezden gelin, ben davranışlarımı hep felsefeye göre düzenleyeceğim diyerek inatlaşın, birkaç yıl sonra yine görüşelim.

bu ülkenin ateisti de, deisti de, agnostiği de, müslümanı da, hristiyanı da, kürdü de, türkü de sizi yaşatmaz.

biz ortak bir kültürün içinde doğup, yaşayıp, ölürüz.

ibn haldun'un da dediği gibi, coğrafya kaderdir.
    ... ozgur demirtas in robotu