1. 1.
    Benim inancım yok ama ateist değilim. Her şeye etiket takmanın bir manası olduğunu düşünmüyorum. Bu etikete inanmak bile beni inançlı yapacaktır. Bilinen tabir bu olduğu için başlığı bu şekilde açtım. Kimseye karşı değilim. Olmamalıyım da. Öyle bir yaşamalısın ki fark edilmemelisin. Müslüman çoğunluğun içinde olduğumuz yadsınamaz bir gerçek. Diğer dinlere laf uzatmıyorsun çünkü karşında hristiyan ya da başka bir topluluk yok. Varsa yoksa müslümanlıkla uğraş. Herhangi bir dinle uğraşmana gerek yok kardeşim. Bir şey ispatlamak istiyorsan kendinden başla. Yani anlayacağın iğneyi de çuvaldızı da kendine batır. Gösteriş tutkunu yeni nesilin sadece farkedilmek ve farklı görünmek adına bağlandığı bu düşünce aile içinde illaki körelecektir. Ve evet aileden uzaklaşman da çözüm değil. Sen bu düşünceyi insanları irdeleyerek, gözlerine soka soka, üstüncü bir davranış içinde uygularsan seni ben bile dışlarım. Hor gördüğün o teoloji iyi olmanın, alçak gönüllü olmanın mükafatını alacağını söyler. Tabi hoş bir mükafat beklediğimiz yok ama iyi insan olmanın kime ne zararı var düşüncesi herkes için geçerlidir. Bugün dışarıda bir inanmayana denk geldiğiniz de kılık kıyafet olarak farklılık sezebiliyorsunuz. Hepsinde değildir tabii ki de. Bunun bir farklılık olduğunu kabul ediyor bu kafa. Bir farklılık yok aslında. inanmayanların inanlardan tek farkı tüm dinleri reddetmeleri. inananların tek farkı ise inandıkları dinin dışındakilerini reddetmeleri ve hepsi bu kadar.
    -3 ... counterintuitive
  2. 2.
    welcome to felsefe.

stoa'da bekleriz.

en iyisi stoa moruk.
    1 -1 ... ortambozan