1. 1.
  ateşkes kavramının içinin ağır ağır boşaltılması neticesinde, ateşkes teriminin ne olup ne olmadığı sorularına yanıt arayan düşüncedir.

  ateşkes için yapılabilecek bir çok tanım elbette mevcuttur. türk dil kurumu web sitesinde de , ilköğretim türkçe sözlüklerinde de ve hatta sokakta kavhvehanelerde bile hemen herkes kendince bir tanım yapabilir. kısa anlamıyla ateşkes; mücadele halindeki güçlerin geçici veya kalıcı anlamda çatışmayı iki taraflı olarak kesmesi durumudur.

  bugün dünya üzerinde haklı-haksız birçok çatışma sahası görülmektedir. gerek anahaber bültenlerinde gerekse de yazılı medyada; "x bölgesinde y ve z güçleri arasında çıkan çatışmada....." şeklinde başlayan cümleler duymakta, okumaktayız. türkçe'nin elastikiyetinden midir? bazı hinlerin cinliklerinden midir? bilinmez türkiye işin içine girince bu ateşkes sözcüğü çok kaygan zeminlerde, kaypak ve etnik çatışmayı körükler ifadelerle kullanılmakta.

  misal vermek gerekirse; her yıl sonbahar aylarının sonunda en geç kış aylarının hemen başında medyada, ya bir parti yetkilisinin ağzından veya imralı çakalının avukatları tarafından "pkk'nın ateşkes ilan ettiği" düzmecesi duyurulur memleket insanına. esasında edilen kelam 3-4 kelime gibi görülse de altında biraz da kuşkuculukla bakıldığında gayet ciddi bir politika izlendiği anlaşılıyor.

  pkk bir terör örgütüdür. korku ve endişe ortamından nemalanarak ikmaet sahiplerini hakim güce karşı ayaklandırmak, varoluşlarını da bir şekilde etnik temele dayandırma yolunda olan bir örgüt.

  son 25 yılda 10.000 güvenlik görevlisini, 25.000 kadar da sivil insanın katlinden sorumlular. her ölen kişinin yaklaşık 5 kişilik bir ailesinin bu durumdan etkilenmesini göz önünde bulundurursak bu terör ortamından 165.000 kişinin etkilendiği görülür. rakamlar böyle altı haneli olunca ve az yer kaplayınca bazen gerekli etkiyi göstermiyor ruhlarda. türkiyenin en büyük mezarlığında acaba kaç mezar vardır? ortalama bir doğu ilinin nüfusu 165.000 den kaç fazladır? 165.000 kişi aynı surata tükürse imralı sular altında kalır mı? gibi sorular sanırım rakamın büyüklüğünü daha net anlatır.

  şimdi bu terör örgütü "ateşkes ilan ettik" diyor. kural bir bu yapılan şey ateşkes değil, tek taraflı ateşkestir. eğer bu iddia doğru olsa türk silahlı kuvvetlerinin en üst yetkiye haiz kişisi de bunun akranında bir açıklama yapmalı değil midir? böyle bir açıklama yapılsa tsk'dan bu karşı tarafı savaş alanında bile olsa bir ordu olarak algılamak anlamına gelmez mi? eee peki pkk orduysa hangi devletin ordusudur? bu devletin hakimiyet alanı hangi topraklardır? bu soruların sonu gelmez sanırım.

  bir an için bizler bu ateşkes ilanı beyanını dil sürçmesi olarak kabul edelim, aslında "tek taraflı ateşkes demeke istediler" diye düşünelim... devam edelim diğer gelişmeye...her ateşkes ilanından sonra ülkenin aydınları olduğunu iddia eden ve türk devletinden birçoğunun maaş aldığı üniversite görevlileri, yazdığı kitapların arka kapaklarında bu devletin kültür bakanlığının bandrollerini taşıyan yazarlar ya imza toplarlar, yada buldukları ilk parti başkanının kapısına elpençe divan dururlar. bu parti başkanı özenle ve bir düşünceden yola çıkarak seçilir. "bizi destekle ve istanbul'da, mersin'de, bursa'da doğu'da ve güney doğu'da oyları topla" mantığıdır bu. işte politikacı olmakla devlet adamı olmak arasında kalan zatı muhterem kalitesini burada ortaya koyar veya koyamaz.

  "tek taraflı ateşkes" bu yılda beyan edildi. 1 ekim 2006 tarihinde bu beyanlar medyada yer aldı. devamında olanlar;

  - 1 Ekim'de Hakkari'nin Yüksekova ilçesi'nde arazi arama-tarama faaliyetine katılan bir asker, terör örgütü PKK üyeleri tarafından araziye döşenen mayına basarak şehit oldu.
  - 14 Ekim'de Hakkari'de terör örgütü PKK üyelerince araziye döşenen mayına basan biri teğmen 2 asker şehit oldu, 1 asker de yaralandı.
  - 17 Ekim tarihinde Elazığ'ın Maden ilçesi'nde meydana gelen 3 mayın patlamasında biri çoban 3 kişi yaralandı.
  - 25 Ekim'de Diyarbakır'ın Ergani ilçesi'nde terör örgütünce yola döşenen mayının patlaması sonucu 1 uzman ve 1 er yaralandı.
  - 1 Kasım tarihinde Diyarbakır ve Şırnak'ta terör örgütünün döşediği mayının patlaması sonucu 1 subay, 2 astsubay, 1 uzman çavuşla 1 er yaralandı.
  - 17 Kasım'da Bingöl'ün Yayladere ilçesi'nde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda, güvenlik güçleriyle teröristler arasında çıkan çatışmada 1 uzman çavuş şehit oldu.
  - 24 Kasım'da Şırnak'ta güvenlik güçlerinin operasyonu sırasında çıkan çatışmada 1 asker şehit oldu, 1 terörist de ölü ele geçirildi.
  - 5 Aralık'ta Şırnak'ta terör örgütü PKK militanları tarafından yola döşenen mayın patlaması sonucu 2 asker şehit oldu.
  - 6 Aralık tarihinde Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi'nde terör örgütü PKK tarafından yola döşenen uzaktan kumandalı mayınların patlatılması sonucu 3 er şehit oldu, 14 görevli yaralandı.
  - 7 Aralık'ta Bingöl'ün Genç ilçesi dağlık kesiminde helikopterin kalkışı sırasında teröristler tarafından döşenen uzaktan kumandalı mayının patlamasıyla 1 astsubay şehit olurken, 5 asker yaralandı.
  - 9 Aralık tarihinde Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında yola döşenen mayının askeri aracın geçişi sırasında patlaması sonucu 1 asker şehit oldu, 11 asker yaralandı.

  şu sıralar barış için dtp tarafından ankara yürüyüşü gerçekleştirilmekte ve barış yürüyüşünde yüzleri poşuyla kapalı kişilerce imralı çakalının resimleri ve serbest bırakılması yönünde sloganlar atılmakta.

  ateşkesi bırak tek taraflı ateşkes bile değildir bu. neymiş "pkk ateşkes ilan etti" aklıma ilk gelen soru "niye ? kış mı geldi dağlara?"
  5 -1 ... kara hilal
 2. 2.
  konuyla alakali olabilecek;
  (#680795)
  (bkz: pkk nin ateskes ilan etmesi)
  ... antistar