bugün

5816 sayılı Atatürk'ü koruma kanununa göre

Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
Yukarıdaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.
Birinci maddede yazılı suçlar, iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunulacak ceza yarı nispetinde artırılır. Birinci maddenin ikinci fikrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.
Bu Kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.

Sonuç çıkmaz demeyin, memlekette Atatürk ün hatırasına sahip çıkan yüzlerce savcı var.
Mantıklı bir kampanya. Ülkenin kurucusuna kimse hakaret etmemeli. Eleştirilmemeli demiyorum bak, çarpıtmayın hemen aktroller. Varını yoğunu onun kurduğu cumhuriyete borçlu olanlar, Atatürk'e laf atmanın bedelini de ödemeli.
Gecenlerde bir ataturk bustu uzerinde kus boku gordum. Kampanyacilari bu kusun cezalandirilmasi icin goreve davet ediyorum. Ne de olsa kusla, beyin hacmi itibariyle sartlar esit gorunuyor. Keyifli bir mucadele izleme sansi tanirsiniz bize.
as20: haydi arkadaşlar !
As20:
Bıkmadı mı bundan ?
Artık icraat yapalım arkadaşlar. Böylelerine göz yummayalım .
Takdire şayan sözlükteki en doğru hareket bu olur. Destekliyorum.
Delil yetersizliği yüzünden serbest kalabiliyor, ss yeterli olmuyor. Sözlüğün datası lazım ama uçurulması için şikayette bulunursak tansiyonumuzu yükselten sebepler ortadan kalkar. Devlet büyükleri ne hakaret edenleri şikayet edelim.

#bendevarim