bugün

Atatürk'ün attığı tırnak olamayacak olan insanın şanssız acıklaması.
(bkz: Fenerden soğuma sebepleri)
atatürk ün ağzından fenerli olduğunu duymadığımız için, pek de anlamı olmayan bir cümle.
bazı sözlük yazarlarına göre atatürk ün ,fenerbahçe'yi tuttuğunu kendi ağzından söylemediği için geçersiz olan cümle.hatta bazı kaynaklara göre fenerbahçe yi tutmuyormuş,zira gösterdikleri kaynağın objektifliği su götürmez cinsten (bkz: galatasaray müzesi)

tabi söz konusu arkadaşlar,bir dönem fb de başkanlık yapmış doktor nazım ın atatürk e suikast girişimini gözleriyle gördükleri için her fırsatta dile getirdiklerini de unutmamak lazım.
doğruluğu,galatasaray eski yöneticisi ve tarihçi ruşen eşref in şahit olduğu şu sohbet i kendi kitabında belirtmesinden anlaşılabilecek cümle;

1928 yılında, Fenerbahçe galatasaray la, kazananın Atatürkün bir büstünü müzesine götüreceği özel bir maç yapacaktı. (Gazi Büstü Kupası) Bu maç Taksim Stadında 10 Ağustos 1928 de oynandı. Atatürk o sırada istanbulda idi. Gündüz Büyükderede bir milletvekili arkadaşının yazlığına konuk olan Atatürk akşam üstü Dolmabahçe Sarayına geri dönmüştü. Henüz akşam sofrasına geçilmemişti. O akşam atatürk ün sofrasının konuklarından beşi Gazi ile sohbet etmekteydiler. Söz o günkü maçtan açılır. Atatürk Akşam Gazetesi sahibi , Sivas Milletvekili ve aynı zamanda Galatasaray Kulübü başkanı Necmettin Sadak a döner ve sorar: Bu günkü maç ne oldu?Sadak tan önce yine bir galatasaraylı olan milli eğitim bakanı Mustafa Necati tam yanıt verecekken Gazi sen dur der. Sana sormadım. Bunun üzerine Necmeddin Sadak 3-3 berabere bitti paşam der. Bu sonucu öğrenen Mustafa Kemal, Sabri Toprak ve Vasıf Çınar Beylerden oluşan iki Fenerbahçeli konuğuna doğru yaklaşıp Ya öyle mi? Zaten burada da 3-3 berabereyiz demiştir. Çünkü büyükelçilerden Ruşen Eşref Ünaydın da galatasaraylıdır. Hemen arkasından merakla kendisine bakan karşısındaki galatasaraylılara ;Anlamadınız mı?der gibi bir ses tonu ve yüz ifadesiyle ;BEN DE FENERBAHÇELiYiM demiştir.
atatürk´ün takimi bjk´dir. atatürük´ün takimi fb degildir. pasa, annesini akaretlerdeki bugün besiktas plazanin oldugu yerde 76 nolu evde bjk yöneticilerine emanet etmis, ve bunu merhum zübeyde hanim "kemal´im beni kendi takiminin yöneticilerine emanet etti" lafini her firsatta dile getirmistir.

dogrudur, ata´yi herkes kendi takiminin taraftari yapip bununla övünmek ister, bu her mustafa kemal hayraninin gercekten hakkidir.

ancak pasa´nin takimi gercekten bjk´dir. 19 mayis spor bayrami bjk´li yöneticilerinden ismi aklima gelmeyen bir tanesi tarafindan tbmm´ye yapilan bir öneri sayesinde kabul edilmistir, ve bu öneri pasa tarafindan benimsenmis, ve bayram günü yapilmistir.

bjk, "isgal gücleri" tarafindan askerlerce ziyaret edilip arsivi yagmalanmis olan tek türk klubüdür. bu kuvay-i milliye´nin yöneticilerinin cogunun ayni zamanda bjk kurucularindan olmalari yüzündendir.

atatürk, fb´li degil, bjk´lidir.
hala atatürk'ün tuttuğu takım tartışılıyor.. hanginiz atatürk'ün nüfusunun kayıtlı olduğu ili biliyor allah aşkına..
(bkz: putin gibi saati sag koluma takiyorum)
(bkz: kanuni nin takımı galatasaray ı tutuyorum)
atatürk'ün bundan haberi yoksa pek bir kıymeti olmayan eylem.**
(bkz: ucundan tut kaçmasın)
(bkz: atatürk fenerliyse ben beşiktaşı tutayım)
mesnetsiz beyanat... atatürk'e hakarettir hatta; fenerbahçe açısından değil, o zaten başlı başına ezik bir takım da, atatürk'ün zekasına hakarettir...

ulan atatürk neden takım tutsun da bölsün milleti, herkesi birleştirmeye çalıştığı bir devirde; "mal mısın bro?"
-Atatürk ün yolundan ilerliyorum fenerbahçeliyim
+Atatürk Beşiktaşlı oğlum
-Nerden biliyosun
+Tarihe bak beşiktaş 1903te kurulmuş fenerbahçe 1907 de Atatürkte ilk kurulan takımı tutuyor bu durumda
-Hadi be

Beşiktaşlı ve fenerbahçeli arkadaşların tartışmalarına neden olan sözdür.
galatasaray müzesi kayıtlarında ciddi bir biçimde dile getirilmektedir ki, atatürk kesinlikle fenerbahçeli değildi, üstelik galatasaraylı, beşiktaşlı ya da başka bir takımlı da değildi.
ulu öndere de bu yakışırdı, tüm kurumlara aynı mesafedeydi.
ancak ve ancak, bugün yaşasaydı muhtemelen türkiye' ye iki avrupa kupası getirmiş, avrupa kupalarının en başarılı türk takımı galatasaray' ı tutardı. zaten kendisini öldürmek istemiş insanların liderliğini yapmış bir şahsın yönettiği kulübü tutması da beklenemezdi.
tanıma gelecek olursak; daha önce soykırım konusunda da ahkam kesmiş bir yazarın fazla ciddiye alınmaması gereken sözü.
objektif olarak baksak bile yanlış olan önermedir. atatürk beşiktaş'ı tutuyordu.
orhan pamuk'un söylediği ve benim de sonuna dek katıldığım cümledir.
öncelikle sırf atatürk tuttu diye bir takım tutmak gereksizdir. siz atatürk'ü örnek almak istiyorsanız öncellikle, inkılaplarını, düşüncelerini, sağduyululuğunu, vatan-millet sevgisini örnek alın. hele ki bu zor dönemlerden geçerken ciddi şekilde bunlara ihtiyacımız varken fenerbahçe olmuş, kasımpaşa spor olmuş hiçbir önemi yoktur.
atatürk'ün tuttuğu her şeyi tutmak isteyen kişinin söylemi.
recep tayyip erdoğan tuttuğu için, fenerbahçeyi tutmuyorum, diye cevap verilesi saçma cümle. atatürk'ü seviyorsan önce ülkene sahip çık sonra takımını seversin.
bir fenerbahçeli olarak katılmadığım söylemdir. atatürk bir takıma bir gruba veya bir ırka değil türkiye cumhuriyeti sınırları içerisindeki herkese hitap eden ve her alanda eşit fikirlere sahip bir liderdi. bu tip bir söylem ne fenerbahçeyi büyütür ne de atatürk'ü fenerbahçelilerin gözünde yüceltir.
(bkz: atam izindeyiz biz de Fenerbahçeliyiz)
söylenilenlerin ve atatürk'ün tuttuğu takımın kimseyi ilgilendirmemesi gerektiğini düşündüğüm cümledir.

zira adam vatanı kurtarırken o kadar işin gücün arasında birde spora ve sporcuya bu kadar değer vermişken isterse gitsin bozüyükspor'u tutsun. bu tarz şeylere saplanıp kalmamak lazım.

ayrıca ;

sözlükteki fenerbahçe düşmanı yazarları bu başlık altından rahatça takip edebilirsiniz.
''atatürk'de her insan gibi hata yapabilir'' denilesidir.
Gerçek şu ki; tuttuğu takım ile hedeflenen mutluluğa ulaşamayan kesimlerin kendini mutlu edebilmek için seçtiği yollardan sadece birisidir. Kendini avutmaktan başak bir şey değildir. çocuk yapmayacak kadar ince düşünebilen bir insan kalkıp da böyle bir seçim yapmaz yapsa da kendisi ile toğrağa götürür.
(bkz: adam gibi adam recep tayyip erdoğan)

görsel

bunu pankart haline getirip neden açtınız o zaman?