bugün

ulu önderin, hayata gözlerini yumduğu, hayatın da buna göz yumduğu "o" andan az önce söylediği son sözdür ve şundur:
"...o sırada yanında bulunanlardan Dr. Neşet Ömer bey :Dilinizi göreyim efendim. Lütfen dilinizi dışarıya doğru çıkartın..." diye telaşlanırken, Atatürk, Dr. Neşet Ömer beye bakarak :"VE ALEYKÜMÜSSELAM" diyerek gözlerini kapatmıştır. (Kılıç Alinin Anıları Sh 659. Hulusi TURGUT)

ata'nın böyle demesi nedense bazı çevreler tarafından yadırkanırken, olayın şu boyutunu gözden kaçırmamak gerekir:
"...Rabbimiz Allahtır dedikten sonra dosdoğru yolu izleyenlerin ölümleri anında, melekler yanlarına gelirler: ;Korkmayın, üzülmeyin, size söz verilen cennetle sevinin. Dünya yaşamında da, ahiret yaşamında da biz sizin dostunuzuz. Cennette canınızın çektiği ve istediğiniz her şey, esirgeyen ve bağışlayan Allahın bir ikramı olarak size sunulur diye kulaklarına fısıldarlar. (Fussilet Suresi 30,31,32)
iyiliklerini içeren kitabı sağ tarafından verileceklere, melekler:SELAMÜN ALEYKE derler. (Vakıa Suresi 90,91)

nur içinde yat atam! mekanın cennet; eminiz!

edit: o kadar da inanmıştım aramaya... *
iyiliğini kötülüğünü allah bilir, ama biz türk milletine çok büyük hizmetleri olmuştur rahmetlinin, esir düşen halkımızı birleştirip ayağa kaldırmıştır, ingiliz sömürgesi olmamıza, ezanlarımızın susmasına engel olmuştur.

illa ki o da hatalar yapmıştır, illa ki onun da günahları vardır*, ama biz onun bize söylediği ve öğrettiği doğru yolda yürümeye devam edeceğiz, yorulsakta durmayacağız.
ve inanıyorum ki oda bunu görüp bizimle gurur duyacaktır.

atatürk ün dolmabahçe de hasta yatağında hakkın rahmetine kavuşmadan önce söylediği son sözlerdir efendim, allah rahmet eylesin.
'o söylediyse doğru söylemeiştir' denecek sözdür.
dinciler vesselamnınaleyküm'ü alsa, laikler saat kaçı alsa sorun ortadan kalkar aslında...
8 Kasım 1938. Mustafa Kemal, uyanır. Saate bakar göremez. Hasan Rıza Soyak’a sorar. “Saat kaç?”, “7.00 efendim” Aynı soruyu birkaç kez daha sorar. Soyak, cevabı tekrar ederek, saatin 19.00 olduğunu söyler. Soyak, “biraz rahat ettiniz mi efendim?” diye sorar. Gazi “Evet” der. Doktor Neşet Ömer irelp, dilini çıkarmasını ister. Mustafa Kemal dener. Ancak sonra dilini geri çeker. irelp’e dikkatle bakar ve son olarak “Aleykümselam” der. 30 saat süren komadan hiç çıkmaz ve 10 Kasım saat 09.05’de kalbi durur.
“Melekler, onların canlarını iyiler olarak alırken, ’selamün aleyküm! yapmış olduğunuz iyi işlere karşılık cennete girin’ derler...” (Nahl/32)
(bkz: aleyküm selam)

melek tarafından verilen selamı almıştır. evet.

--spoiler--
'sabrettiğinize karşılık selamün aleyküm (selam size). (dünya) yurdun(un) sonu ne güzel.' [rad suresi 24.ayet]
--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=9g88l5eE4Uc
Aleyküm selam diye biliyorum.
(bkz: mahmüüt sen misin mahmüüt)
Efendiler ve ey ulus; biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ülkesi olamaz. En doğru, en gerçek tarikat uygarlık tarikatıdır."
Aleyküm selam.
--spoiler--
nur içinde yat atam! mekanın cennet; eminiz!
--spoiler--

eminiz derken? tövbe haşa tanrı mısın?

(bkz: şirk koşmak)
(bkz: ata yüzünden dinden çıkmak)
(bkz: olmasaydın da olurduk)
(bkz: allah rahmet eylesin)
selamünaleyküm diyen azrail'e cevap vermesi ile kayıtlara geçen sözdür.
güncel Önemli Başlıklar